Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nabój - pomoc w identyfikacji


Recommended Posts

Przydałyby się informacje typu średnica dna łuski, długość łuski itp.

Na zdjęciu wygląda jakby "pocisk" był przedłużeniem szyjki łuski - tak jest naprawdę?

Na pierwszy rzut oka wygląda jak nabój ćwiczebny 7,62 ale mogę się mylić.

 

Oznaczenia LC oznaczają Lake City Ammunition Plant

Edited by wally
Link to post
Share on other sites

To jest nabój treningowy 5,56x45 mm.

7,62 to to nie jest, chyba że masz Kolega ma bardzo duże dłonie.

 

Żaden model broni nie jest zasilany taką amunicją, bo przy pomocy takiej amunicji nie odda się strzełu. Jest to amunicja do nauki obsługi broni (zbita spłonka lub jej brak, brak ładunku miotającego).

Link to post
Share on other sites

W kwestii wymiarów: średnica dna łuski/kryzy 11,85 mm ; długość całkowita 66,52 mm; średnica "przedłużenia szyjki łuski" 6,27 mm.

 

Z wymiarów które podajesz to jednak może być jednak nabój treningowy 7,62x51 mm NATO, tak jak napisał Wally. Zwiodły mnie pierwsze zdjęcia i dlatego pomyślałem o 5,56x45 mm.

Jakbyś podał jeszcze np. długość stożka zasadniczego (czyli tego największego) to można by stwierdzić na 100%. Niestety dokładnie ze zdjęcia na papierze milimetrowym się nie odczyta.

Link to post
Share on other sites

Ta amunicja którą podałeś jako ostatnią to amunicja szkolna, pozbawiona cech bojowych. W którymś moim wcześniejszym poście pomyliłem amunicję szkolną z treningową. Dlatego dla jednej jest ograniczenie (bo zawiera ładunek miotający i można nią zrobić krzywdę/zabić) a dla drugiej nie bo nie zawiera ani ładunku miotającego ani inicjującego czyli nie stanowi zagrożenia.

 

Amunicja którą ja podałem może poddać pod dwie kategorie : ćwiczebna albo treningowa. Nie powiem teraz dokładnie czy ta amunicja z mojego linka jest ćwiczebna czy treningowa bo nie znam jej właściwości (parametrów lub jej zamierzonego przeznaczenia).

 

Istnieją naboje z pociskiem drewnianym traktowane jako ślepe - pocisk jest wtedy mniej "aerodynamiczny" i spada na ziemię kilka metrów od wylotu lufy.

 

Jest też taka amunicja z pociskiem drewnianym która kiedyś służyła jako treningowa - zachowywała parametry balistyczne na określonym dystansie i służyła do nauki strzelania na strzelnicy. Nie było wtedy potrzeby zachowywania dużych stref bezpieczeństwa na strzelnicach. Coś jak dzisiejsza amunicja o ograniczonym zasięgu. Tylko teraz już się drewna raczej nie stosuje, chyba że na pociski do nabojów granatnikowych do rozpędzania demonstracji.

Link to post
Share on other sites

Wracając do rozróżnienia "ślepa" i "treningowa - szkolna", amunicja 5,45x39 występuje jako ślepa czyli zarobiona na gwiazdkę i nie miotająca niczego poza gazami prochowymi, jak i treningowa - szkolna, czyli amunicja z materiałem miotającym i wyposażona w pocisk plastikowy lub drewniany, jak również występuje jako amunicja pozbawiona ładunku, czasami z przewierconą łuską i z pociskiem zwykłym (w sensie metalowym a nie z drewna ani z plastiku).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...