Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Type 97 [RS]


Recommended Posts

Więc tak chciałem zakupić sobie type 97 i przeszukałem całe forum szukajką i nie znalazłem konkretnych informacji o tym karabinku. Posiada ktoś może i może się podzielić wrażeniami, subiektywną opinią, czy to dobry wybór na karabinek bull-pup do 1800 złociszy, a może jakiś inny, mało znany polecacie? Chcę się dowiedzieć o wykonaniu, awaryjności i osiągach, ale niech mi tu sniper18 nie wyskoczy że lepszy jest l96 agmu bo nie dam wiary

Edited by siannko
Link to post
Share on other sites
  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tych karabinków jest w Polsce trzy sztuki (przynajmniej tyle było w grudniu)

Naprawdę ciężko jest znależć coś sensownego o nich. Był o tej replice artykół w którymś ze strzeleckich magazynów tylko nie pamiętam w którym i kiedy.

Link to post
Share on other sites

Posiadam Type 97 w wersji 97b - krótkiej, a zanim go kupiłem, przebadałem gruntownie temat i mogę powiedzieć parę rzeczy:

 

Na chwilę obecną najlepsze pod względem jakości bebechów i wykonania zewnętrznego, wysokopółkowe bullpup'y na rynku to:

- rodzina Type 97 Real Sword'a

- rodzina L85 ICS'a

 

Wiele osób wymieniłoby tu np tavor'a od Ares'a ten jednak świetnie wykonany na zewnątrz (poza paroma detalami jak tandetny plastik chwytu przedniego i replika celownika) zdecydowanie przegrywa bebechami.

 

Type 97 jest zdecydowanie najlepiej i najwierniej wykonanym bullpupem na rynku, sęk w tym że różnica jakości pomiędzy nimi a np produktami Inokatsu jest niezauważalna dla użytkownika - można się jarać tym że Type ma body z dokładnie tego samego polimeru co oryginał, zamiast zwykłego nylonu, ale różnicy w dotyku i tak by się nie odczuło. To samo z duraluminium z jakiego wykonany jest lower reciever (nie zauważylibyśmy gdyby był z innego metalu) i wysokogatunkowej stali z jakiej wykonane są inne elementy metalowe. Jeśli ktoś jest maniakiem maksymalnej zgodności repliki z oryginałem - produkty RS'a są dla niego świętym graalem. Dla normalnego użytkownika to po prostu najwyższa półka.

 

Ciekawe jest to że RS'y mają bardzo dobre bebechy - bez zmian czegokolwiek poza springiem uzyska się na nich z tego co wiem jakieś 450 fps. Czytałem że jakieś500 osiągnie się wymieniając parę części, ale nie pamiętam już jakich i ile to może kosztować. Springa można zmienić z jednym śrubokrętem w 2 minuty, dostosowując replikę do zapotrzebowania - ja w swoim B wkładam jedną z trzech - stockową dla 400fps do lasu, stockową z repliki CA dla 330 by mieć replikę uniwersalną (u nas CQB to max 350fps) i stockową marujca dla 280 fps do CQB only.... i działa ok.

 

Model krótki - b ma w stocku silnik wysokoobrotowy i dzięki niemu boski ROF przy spręzynach pod jakieś 330-350 fps. Przy sprężynie pod 400 fps i dedykowanej batce ROF jest nieco lepszy niż przeciętny. Podobno dobre efekty daje podłączanie go pod lipole, ale sprawdzałem to tylko przez chwile w sklepie, ROF był szalony - nie miałem jednak okazji dłużej go w ten sposób użytkować, nie wiem więc co na to żywotność repliki.

 

Model długi ma w stocku hi-torque i właśnie o nim pisałem wymieniając 450 fps bez tuningu. Długi type jest wyważony perfekcyjnie - środek cięzkości na chwycie (miałem go w ręku w sklepie) a krótki ma środek cięzkości z 3cm bliżej magazynka i kiedy nie opieramy go o ramię, nieco przeważa do tyłu.

 

około 100zł kosztuje szyna montażowa na rączkę transportową.

 

W necie jako wadę wymienia się umieszczony po prawej stronie przycisk zwalniania blokady magazynka, jednak jeśli zamiast lewą, do wymiany maga wykorzystasz prawą rękę - będziesz w stanie zmieniać magi sprawnie i szybko (kolba na ramieniu, lewa ręka na chwycie, prawą zdejmujesz z chwytu ze spustem i zmieniasz magazynek wciskając przycisk kciukiem)

 

Nad L85 ICS'a type'y mają jeszcze jedną przewagę - kupując coś takiego masz pewność że biegasz z czymś skrajnie żadko spotykanym :) Jeszcze większą unikatowość osiągniesz z modyfikacjami - ja w swoim 97b przemalowałem wszystkie polimerowe części body na olive i wymieniłem fikuśny tłumik na wzmacniacz dźwięku noveskie, dodałem montaż lufowy ris, szynę na rączkę transportową a na nią replikę aimpointa G&G - takiej repliki używam i na LARP'ach (wygląda bardzo futurystycznie) i na zwykłych strzelankach.

Link to post
Share on other sites

Więc w takim razie jest to najlepiej wykonany bull-pup na rynku jak na razie? A jest może jest jakaś baaaardzo rzadka replika nie w układzie bull-pup która jest porównywalna do type 97 do 1800 złociszy(może, w sumie chciałbym żeby była gazowa) ?

Edited by siannko
Link to post
Share on other sites

siannko: Inokatsu są jedynymi produkowanymi w nielimitowanych edycjach i porównywalnymi jakościowo, ale są droższe. eLki ICS'y czy Type 97? Podstawowa różnica między nimi może być uznana zarówno za największą wadę jak i zaletę poszczególnych modeli - biorąc eLkę ICS'a dostaniesz doskonale wykonaną replikę znanego modelu - na strzelankach zobaczysz niejednego maniaka z eLkami innych producentów. T97 jest kompletnie unikatowy, ale jednocześnie jest repliką broni palnej, której nikt nie używa - nawet chińczycy, dla których ten model jest wersją eksportową, sami używają type 95 na inną amunicję i z innymi magami.

 

Grzechotnik: Obu wersjom z tłumikiem dźwięku do twarzy :)

 

Aha: nie wymieniłem bardzo ważnej wady RS'ów:

bardzo mało miejsca na baterie i dedykowane batki - te ostatnie wchodza tak ciasno że ja swoją przypadkiem uszkodziłem. Dobrym rozwiązaniem jest z miejsca zainteresowanie się lipolami - pasują te najkrótsze prostopadłościenne i te w kształcie 3 płaskich listewek.

 

E: Jeśli chodzi o bullpup'y GBB to z tego co wiem po prostu ich niema. Inokatsu zapowiadając swoją gazową odpowiedź na PTW, zapowiedziała również AUG'a jednak z obietnic (pewnie przez kryzys) zrealizowano tylko emkę :/

Edited by Augustus
Link to post
Share on other sites

napisałem że nie koniecznie musi być bull-pup byle rzadkie i gazowe, nie wiecie czy będzie może dostępny ten type 97 gdzieś na początek czerwca koniec maja? Z tego co wiem (a mało wiem) inokatsu chyba już nie produkuje type97

Edited by siannko
Link to post
Share on other sites

i pokrewnej budowy jak KAC PDW, HK 416, ktoś szykuje też G36 ale to wciąż popularne modele - i niema się czemu dziwić tak na prawdę.

 

Jeśli chciałbyś mieć gazowy unikat, to sugeruję poszukać informacji o gazowych GB które montuje się w miejscu elektrycznego GB w replikach o budowie M4 w standardzie marui - może okaże się że dałoby się "przegazować" np LR 300. Można kombinować też z konwersjami pomyślanymi dla elektryków i zakładaniem ich po pewnych przeróbkach na GBB.

Edited by Augustus
Link to post
Share on other sites

tylko że w replikach gazowych chodzi o realność, czego w gazowych gearboxach nie ma, bo one nie mają bb one są NBB a np. do takiego bull-pupa nie wsadzi się niczego GBB, można wsadzić NBB np. z rugera mk1 bo jest to możliwe ale GBB mieć z tego nie będziemy

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Trochę późno zobaczyłem że ktoś pyta, ale odpowiem, może komuś się przyda.

 

Tak. Podejrzewam że jest to kwestia niemal perfekcyjnego zwarcia, spasowania elementów repliki. W normalnej replice każdy luz przejmuje część siły wstrząsu. Tutaj całe wstrząsy przenoszą się na Twoje ręce/ rękawice i ramię (w tym drugim przypadku jest co prawda gumowa stopka)

 

Raz po dłuższym strzelaniu bez rękawic miałem podobny, mrowiący ból dłoni co po pracy z wiertarką.

 

Mimo wszystko nie uważam tego za wadę, a wręcz przeciwnie. Lubię czuć i słyszeć jak strzelam, a następną moją repliką jak znajdzie się kasa, będzie jakiś dobry GBB

Edited by Augustus
Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Tak samo późno zobaczyłem, że odpowiadasz.... = P Replika na tyle rzadka i niespotykana, że nikt w ten temat nie zagląda = )

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Już się przyzwyczaiłem i nie boję się już, że zaraz mi się to wszystko rozleci... Nie zamieniłbym na nic innego :)

Edited by Jarmen Kell
Link to post
Share on other sites

Sprawdzone przeze mnie:

- marui low capy

- chiński hi-cap nieznanego pochodzenia

- plastikowy low star'a

- P-mag 120 magpula

 

Wszystkie działają, nie wypadają, niektóre mają trochę luzu, ale nie wpływa to na użytkowanie.

 

Informacja pt "tylko magi dedykowane" zapewne pochodzi od producenta, tak samo z resztą jak tylko dedykowane baterie, tylko dedykowane ładowarki do dedykowanych batek (jedynie o kulkach tego chyba nie napisali).

Podejrzewam że jest to standardowa polityka zabezpieczania się przed efektami używania niesprawdzonego szajsu przez użytkownika, krycie własnych pleców.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Dedykowane do ASG? Jeśli tak, to prawdopodobnie LiPo starych generacji, czyli ogniwa są prawdopodobnie grubsze. Spróbujcie zmierzyć maksymalną grubość LiPo, jakie by weszło i poszukajcie pojedynczych ogniw nowszych generacji (np. nowsza generacja ogniw LiPo Pelikana jest cieńsza niż starsza (mimo, że sporo wydajniejsza)). Produkuje się na prawdę malusieńkie LiPo, sam mam takie o wymiarach 2x2x0,4mm jakoś tak (do mikromodeli, wymiary z pamięci).

 

Pozdrawiam,

Laokoon

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...