Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Hełmy M1 w Wietnamie


Recommended Posts

Witam.

Często w amerykańskich filmach o walkach w Wietnamie Marines na hełmach nosili różne rzeczy za czarną gumką.Np. fajki lub asy piki.

Chciałbym się dowiedzieć co jeszcze nosili amerykanie na hełmach.

Mile widziane linki do zdjęć lub filmów.Proszę o pomoc.

P.S. Szukałem i nie znalazłem :D

Link to post
Share on other sites

Chłopaku, kiepsko szukasz bo wystarczy przejrzeć galerie poświęcone wojnie w Wietnamie, albo choćby Full Metal Jacket, Pluton czy Czas Apokalipsy. Ale nie, lepiej wejść na forum i zadać pytanie, oczywiście tłumacząc się, że już szukałem i nic nie znalazłem. Czy obsługa google dla czternastolatka jest taka trudna?!

 

Fajki, LSA, repellent na insekty, zawleczki od granatów, kulki...

Link to post
Share on other sites
Plastikowe białe buteleczki to chyba coś na insekty. Widziałem też zestawy buteleczka + szczoteczka do zębów. Więc pewnie coś do konserwacji broni.
Płyn na insekty już wtedy chyba był w zielonych buteleczkach. W przezroczystych obsługa kmów (ale "regularna piechota" również) nosili olejek do smarowania broni (i po to była szczoteczka).
Link to post
Share on other sites

Chłopaku, kiepsko szukasz bo wystarczy przejrzeć galerie poświęcone wojnie w Wietnamie, albo choćby Full Metal Jacket, Pluton czy Czas Apokalipsy. Ale nie, lepiej wejść na forum i zadać pytanie, oczywiście tłumacząc się, że już szukałem i nic nie znalazłem. Czy obsługa google dla czternastolatka jest taka trudna?!

 

Fajki, LSA, repellent na insekty, zawleczki od granatów, kulki...

 

Drogi Moderatorze.

Oglądałem filmy: Full Metal Jacket , Platoon , Forest Gump (był tam wątek o Wietnamie) i widziałem kilka przedmiotów, lecz założyłem ten temat po to ,żeby się dowiedzieć jeszcze więcej.

Link to post
Share on other sites

Za gumę żołnierze wkładali różne przedmioty w zależności od własnego upodobania do których potrzebny był szybki dostęp podczas patrolu. Najczęściej były to: Antyinsekt w buteleczce; zapałki z racji c; saszetki z papierem toaletowym z racji c; papierosy z racji c; zawleczki od granatów; płyn do czyszczenia broni. Rzadziej już ale również można spotkać szczoteczki od zębów które służyły do czyszczenia broni; magazynki; suszące się skarpety; zapalniczke zippo; koraliki oplecione wokół gumy; czasami zdarzało się że żołnierz nosił dwie gumy na hełmie. Ostatnio widziałem tez filmik z 1970 roku gdzie gość nosi słuchawkę od radia za gumą (tak jak u mnie na awatarze :-P :-P )

 

Popularne wśród początkujących jest wkładanie karty as pik za gumę. Ja to odradzam, gdyż jest to bardzo rzadko spotykane na zdjęciach z Wietnamu. Osobiście uważam że najlepiej było by nie nosić absolutnie nic za gumą, ponieważ na około 80% fotek żołnierze właśnie nic nie mają za gumą. Jeśli jednak zdecydujesz się włożyć coś to pamiętaj aby nie robić szopki wkładając tam stosy przedmiotów.

 

Płyn na insekty już wtedy chyba był w zielonych buteleczkach

 

W zielonych to była rzadkość raczej chociaż i takie występowały. Generalnie raczej przezroczystej z papierową nalepką bym się trzymał.

Link to post
Share on other sites

Płyn na insekty już wtedy chyba był w zielonych buteleczkach. W przezroczystych obsługa kmów (ale "regularna piechota" również) nosili olejek do smarowania broni (i po to była szczoteczka).

 

od lewej: małe LSA, rifle bore cleaner, insect repellent.

 

pict0262m.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by speedor
Link to post
Share on other sites

Zielona butelka z repellentem, przezroczysta LSA i Cleaner

th_Repellent69A.jpgth_LSA674ozWhite.jpgth_RBC672oz.jpg

 

Co do noszenia rzeczy na hełmie to wszystko od gumowej ośmiornicy i laleczki przez duże i małe LSA do zapalników i amunicji było noszone, czy inaczej widywane na filmach/zdjęciach.

Link to post
Share on other sites

Nosili również okulary ( można zobaczyć to w filmie Tunel Rats )

Również widziałem w innym filmie Pluton , że jeden z bohaterów (psychol ze strzelbą - podpowiedz dla tych którzy oglądali film) nosił chyba lisi ogon z tyłu i kilka pocisków do strzelby .

 

Tak jak napisał Dżordż , nie warto ze swojej m1 robić choinki , ja sam doszedłem do wniosku że Marlboro i Dead Cart-a to trochę już za dużo.

Zostawiłem tylko paczkę .

Link to post
Share on other sites

BORN TO KILL - wydaje mi się że oznacza to Stworzony by zabijać w dokładnym tłumaczeniu , ale może się mylę .

Zresztą bardzo dużo żołnierzy pisało na swoich hełmach czy pokrowcach kamizelek różne rzeczy , lub umieszczało rysunki , BORN TO KILL chyba pojawiało się najczęściej .

Link to post
Share on other sites

Ale czy "BORN TO KILL" nie jest wymysłem czysto reżyserskim, to znaczy czy to nie film spowodował jego popularność?

 

Moim skromnym zdaniem tak dokładnie jest. Ja na fotkach widywałem namazane imiona kobiet, pacyfy, jakieś cytaty (zapewne z biblii albo z piosenek), kalendarze tury (lub tur), imiona własne, przezwiska, różne hasła motywacyjne (w stylu "Send LBJ to NAM" i tak dalej), oznaczenia oddziałów, trupie czachy, nawet namalowane asy pik.

 

Tymczasem "Born to Kill" nie widziałem ani razu, a przynajmniej nie na fotce żołnierza w Wietnamie. Oczywiście nie twierdzę, że nikt sobie tego gdzieś kiedyś nie napisał, może nawet któryś z kolegów z większym zasobem zdjęć znajdzie takowe, lecz duży napis na przodzie hełmu to moim zdaniem wymysł pana Kubricka. Tak samo "I am become death". Definitywnie jednak "Born to kill" nie pojawiało się często na hełmach żołnierzy amerykańskich. Częściej pojawiały się napisy w stylu "FTA".

 

P.S. Born to kill = Urodzony do zabijania.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

A ja mam pytanie odnośnie tego co wkładali na m1 .

Jakie papierosy znajdowały się w racjach dla żołnierzy ?

Spotkałem się chyba tylko z dwoma markami lucky strike i marlboro , ma ktoś jakieś lepsze informacje ?

Edited by Tymbark
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...