Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kącik literacki- co Wy na to?


Recommended Posts

Ponieważ od pewnego czasu kolekcjonuję książki w języku polski związane ze snajperami i ich działaniami, może byśmy założyli kącik literacki w którym sukcesywnie opisywalibyśmy to co pojawia się na rynku wydawniczym, bądź pojawiło już jakiś czas temu. Proponowany układ to:

1.Tytuł.

2. Autor

3. Wydawnictwo

4.Rok wydania

5. Ilość stron

6. Krótka recenzja

Co Wy na to?

Edited by Redrad
Link to post
Share on other sites

W związku z brakiem jakiejkolwiek dyskusji pozwolę sobie popełnić kilka recenzji, zresztą w związku z kontuzją i tak nie mam za bardzo co robić :-(,

1.Tytuł: "Pojedynki snajperskie- historia, technika, współczesność"

2. Autor: Marek Czerwiński

3.Wydawnictwo: Bellona

4. Rok wydania: 2008

5. Ilość stron: 318

6.Krótka recenzja: Książka napisana ciekawym językiem, krótkie barwne opowieści o snajperach i ich osiągnięciach. Fikcja literacka oparta na faktach pozwoli przybliżyć nam to co czuje snajper mierzący do celu, czyta się szybko i bardzo przyjemnie, polecam z czystym sumieniem, bo warto mieć tą książkę na półce. Szata graficzna również nie budzi zastrzeżeń, naprawdę polecam.

 

Oraz coś takiego dla zainteresowanych obrazkami. Myślę, że ciekawa pozycja do kupienia http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=n...4604&page=1

Link to post
Share on other sites

1.Tytuł: "Czas snajperów"

2. Autor: Marek Czerwiński

3.Wydawnictwo: Bellona Warszawa

4. Rok wydania: 2010

5. Ilość stron: 227

6.Krótka recenzja: Kolejna książka Marka Czerwińskiego, i..... rozczarowanie, książka napisana dość chaotycznie, robiąca wrażenie bardzo "nierównej", wyjątkowo słaba szata graficzna, czarnobiałe zdjęcia jakości gazet z czasów PRL-u, moim zdaniem ta książka powstała,aby autor mógł dodać kolejną pozycję do swojej bibliografii.... z drugiej strony z treści można wyłuskać wiele informacji, cena nie poraża 27 zł. Jeśli jednak ktoś czytuje Komandosa to książkę może śmiało odpuścić, gdyż czytając ją ma się wrażenie, że 70 % książki stanowią wcześniej napisane artykuły..... Moja opinia jest subiektywna i każdy ma prawo się z nią nie zgodzić. Co do zakupu książki warto się głęboko zastanowić i dłużej ją potrzymać w dłoni.....

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

1.Tytuł: "Snajper na froncie wschodnim"

2. Autor: Albrecht Wacker

3.Wydawnictwo: Wydawnictwo LIBRON

4. Rok wydania: 2008

5. Ilość stron: 272

6.Krótka recenzja: Książka opisuje życie snajpera, pokazuje prawdziwe oblicze wojny nie takie jak widzimy to na filmach (sterylne),oblicze okrutne i bezwzględne, pozbawione człowieczeństwa. Książka opisuje losy młodego snajpera, który snajperem zostałz przypadku, pokazane są niuanse tego wojennego rzemiosła, opisuje taktykę sposoby działania, wyposażenie. Książka stanowi naprawdę cenne źródło informacji o niemieckich snajperach, bardzo rzeczowo napisana i naprawdę zgodna z faktami historycznymi, przypisy odnośnie broni i wyposażenia zostały naprawdę bardzo dobrze zrobione. Książka mogła by zostać wydana na lepszym papierze a liczne zdjęcia mogłyby znaleźć się na papierze kredowym. Poza tym ta książka to naprawdę kawał dobrej roboty jeżeli ktoś interesuje się historią lub wojskowością z czystym sumieniem polecam. Do napisania recenzji wykorzystałem recenzję ze strony empiku napisaną przez Schmeissera

P.S. Ktoś to czyta, czy odpuścić sobie pisanie?

Edited by Redrad
Link to post
Share on other sites

1.Tytuł: "Dzieje snajperów. Od roku 1914 do czasów najnowszych. "

2. Autor: Pegler Martin, Bujero Ramiro

3.Wydawnictwo: Bellona Warszawa/ Osprey Publishing

4. Rok wydania: 2009

5. Ilość stron: 64

6.Krótka recenzja: Autor przedstawia chronologicznie kształtowanie się, rozwój i stan obecny tej owianej legendą służby sił zbrojnych, sięgając wstecz aż do momentu pojawienia się w Europie broni palnej w XVI wieku, prezentując działania kolejne okresy - czasy do 1854 roku, wojnę secesyjną i konflikty w Europie w drugiej połowie XIX stulecia i konflikty zbrojne XX wieku od pierwszej wojny światowej poczynając, kończąc zaś na wojnach w Iraku i wojnie z terroryzmem światowym.

 

Omawia szczegółowo i niezwykle kompetentnie zarówno sprawy związane z rozwojem broni używanej przez strzelców wyborowych, parametry techniczne karabinów, optyki oraz amunicji, jak też specyficzne elementy taktyki stosowanej przez snajperów różnych armii na różnych teatrach działań wojennych. Warto podkreślić również bogaty materiał ilustracyjny zawarty w książce. Książka niewątpliwie ciekawa, niech Was nie zmyli ilość stron....czyta ją się długo, mała czcionka, bardzo mała i upchana na maksa jak to bywa w Ospreyu, moim zdaniem książka warta polecenia ......

P.S. Część recki zapożyczyłem ze strony Bellony....

1.Tytuł: "HISTORIA SNAJPERSTWA WOJSKOWEGO "

2. Autor: Pegler Martin,

3.Wydawnictwo: Bellona Warszawa

4. Rok wydania: 2008

5. Ilość stron: 304

6.Krótka recenzja: Autor prezentuje rozwój snajperstwa wojskowego w historycznej perspektywie.

 

- Lata 1500-1854

- Amerykańska wojna secesyjna oraz ówczesne wojny europejskie

- Obie wojny światowe (ze szczególnym uwzględnieniem ZSRR i frontu wschodniego)

- Wojny lokalne lat 1945-1985, w tym w Wietnamie i na Bliskim Wschodzie

- Zwalczanie terrorystów

Książka przedstawia również rozwój broni wyborowej, optyki i amunicji, a także specyficzne elementy taktyki stosowanej przez snajperów różnych armii, zwłaszcza maskowanie. Cennym uzupełnieniem są sylwetki najwybitniejszych, najskuteczniejszych i najgroźniejszych snajperów oraz fragmenty o charakterze wspomnieniowym - z działań regularnych i frontu walki z terroryzmem.

moim zdaniem jest to obowiązkowa lektura dla pasjonujących się strzelcami wyborowymi, polecam......

P.S. Część recki zapożyczyłem ze strony Bellony....

Edited by Redrad
Link to post
Share on other sites

1.Tytuł: "BIAŁA ŚMIER. NAJSKUTECZNIESZY SNAJPER W HISTORII WOJEN-SIMO HAYHA "

2. Autor: Petri Sarjanen,

3.Wydawnictwo:Replika

4. Rok wydania: 2009

5. Ilość stron: 280

6.Krótka recenzja: Książka która zmieściłaby się spokojnie na 100 str., trudno jednoznacznie ją zakwalifikować , z jednej strony Simo Hayha, a z drugiej patetyczna nuda czasami wiejąca z tej książki. "...Ostatnie trzy rozdziały książki to krótka historia strzelectwa wyborowego od jego początków w XVIII wieku do czasów współczesnych. Autor nie koncentruje się tylko na historycznym aspekcie sprawy ale także etyce i postrzeganiu snajperów przez szerokie masy. Bardzo ciekawe dla zainteresowanych militariami będzie opis wymagań, jakim musi sprostać strzelec wyborowy oraz wytyczne jakie otrzymuje.

 

Trudno określić dla kogo jest to książka – najlepiej chyba powiedzieć że dla osób zainteresowanych historią, ale nie jej wyznawców. Powinna spodobać się ludziom lubiącym od czasu do czasu przeczytać ciekawą książkę – miłośnicy literatury raczej wyśmieją patetyczny język rodem z patriotycznych czytanek, którego niestety autor czasem używa...." lektura dla pasjonujących się strzelcami wyborowymi, jednak warto się dłużej zastanowić nad jej zakupem......

P.S. Część recki zapożyczyłem ze strony granice.pl autorstwa Milwaukee Meg.

Edited by Redrad
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

1.Tytuł: "Snajperzy wczoraj i dzisiaj"

2. Autor: Marek Czerwiński

3.Wydawnictwo: Bellona

4. Rok wydania: 2010

5. Ilość stron: -------------

6.Krótka recenzja: OSTRZEGAM , JEŚLI KUPILIŚCIE WCZEŚNIEJ "POJEDYNKI SNAJPERSKIE" TO MACIE DOKŁADNIE TĄ KSIĄŻKĘ, SZCZYTEM BEZCZELNOŚCI ZE STRONY BELLONY I PANA MARKA CZERWIŃSKIEGO JEST WYDANIE PLAGIATU/WYDANEJ KSIĄŻKI POD INNYM TYTUŁEM, JEST TO ZWYKŁY SKANDAL I NACIĄGANIE CZYTELNIKÓW, JUTRO POZWOLĘ SOBIE ZADZWONIĆ DO WYDAWNICTWA I PRZEDSTAWIĆ SPRAWĘ CIEKAWE CO ONI NA TO ........

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Co do "Czasu snajperów" większość opowiadań znałem z (chyba) czasopisma "Broń i amunicja". Poza tym czarno białe zdjęcia wywołują pewne zażenowanie (na całej stronie "próbki" kamuflaży, wszystkie wielkkości 2x3cm, gdyby nie podpisy nie rozpoznałbym żadnego). A porady snajperskie są miejscami bardzo oczywiste, typu "dostosuj kamuflaż do terenu" Gdybym znalazł ją w Empiku a nie zamiawiał z internetu to raczej bym przysiadł i ją przeczytał w sklepie. Sama książka w pociągu dała radę, rzeczywiście czyta się szybko ale nawet miejscami wciąga. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

1.Tytuł: "Ilustrowany podręcznik strzelca wyborowego. "

2. Autor: Mark Spicer

3.Wydawnictwo: Bellona Warszawa

4. Rok wydania: 2010

5. Ilość stron: 256

6.Krótka recenzja:

Książka bardzo wyczerpująco opisująca strzelca wyborowego, jego szkolenie, sposoby maskowania i kamuflażu. Same tytuły poszczególnych rozdziałów już dużo wyjąsniają: 1. Szkolenie snajpera, 2. Wybór celu, 3. Snajper w terenie zabudowanym, 4. Snajper w terenie górskim, 5. Snajper w terenie pustynnym, 6. Zwalczanie snajperów, 7. Broń snajperów. Dużą zaletą tej pozycji jest bardzo bogata szata graficzna, mnóstwo zdjęć i rysunków, wydana na papierze wysokiej jakości. Szkoda tylko,że wydawca nie pokusił się o twardą okładkę.... Moim zdaniem ta pozycja jest obowiązkową dla każdego, kto interesuje się snajperstwem, gorąco polecam.

Edited by Redrad
Link to post
Share on other sites

Temat na duży plus. Czytam "Ilustrowany podręcznik strzelca wyborowego" i jestem zadowolony z zakupu. Pytanie do Ciebie Redrad, jaką poleciłbyś pozycję zawierającą informacje dotyczące taktyk, kamuflażu itp. żeby zbytnio nie dublować informacji z ww. pozycją.

 

Miło mi to słyszeć, osobiście trudno jest podpowiadać w tym temacie, informacje tak czy inaczej będą się powtarzały, ale każda pozycja wnosi coś ciekawego, zawsze można znaleźć informację pominiętą w innej książce, ja osobiście polecam "Historię snajperstwa wojskowego" Peglera

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

1.Tytuł: "Strzelec wyborowy szkolenie, uzbrojenie,technika działania "

2. Autor: Peter Brookesmith

3.Wydawnictwo: Bellona Warszawa

4. Rok wydania: 2001

5. Ilość stron: 191

6.Krótka recenzja:

Książka ta jest jedną z pierwszych pozycji na naszym rynku traktującą o strzelectwie wyborowym, moim zdaniem tej książki nie należy traktować jak o podręcznika, natomiast jako książka o strzelcach wyborowych warta jest zakupu na rynku wtórnym, wydana w twardych okładkach ze sporą ilością ilustracji będzie zapewne wartościową pozycją na półce pasjonata snajperstwa w ASG....polecam

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Ja ze swojej strony mogę polecić książkę ,,Strzelec''

 

1.Strzelec

2. Stephen Hunter

3. Mayfly

4. 2010

5. 612

6. Najprawdopodobniej najlepsza książka o snajperach jaką do tej pory napisano. Posłużyła za scenariusz filmu SHOOTER z Markiem Walhbergiem w roli głównej. Jej osią fabularną jest bardzo luźno potraktowane zabójstwo prezydenta Kennedy’ego. Zdobywca nagrody Pulitzera Stephen Hunter w swojej najgłośniejszej powieści łączy kilka amerykańskich mitów: niepokornego i zuchwałego Południa, dzikiego Zachodu ery rewolwerowców, przegranej przez polityków a wygranej przez żołnierzy wojny w Wietnamie, spisku na życie prezydenta Kennedy’ego przez tzw. lobby przemysłowo-militarne, zaangażowania USA w brudne wojny w trzecim świecie. Jednak siłą „Strzelca” jest niepokorny, niezwykle kompetentny, opanowany i jednocześnie prawy snajper piechoty morskiej, bohater z Wietnamu Bob Lee Swagger. Popularność Swaggera pozwoliła Hunterowi nie tylko napisać serię kontynuacji „Strzelca”, ale również stworzyć całkiem nowe pozycje o przygodach jego ojca Earla Swaggera.

 

Jak dla mnie ta książka zajmuje u mnie pozycję 2 tuż po książce ,,Pojedynki Snajperskie''.

Jeszcze raz polecam, super się czyta, książka naprawdę wciąga!

Link to post
Share on other sites

Ja ze swojej strony mogę polecić książkę ,,Strzelec''

 

1.Strzelec

2. Stephen Hunter

3. Mayfly

4. 2010

5. 612

6. Najprawdopodobniej najlepsza książka o snajperach jaką do tej pory napisano. Posłużyła za scenariusz filmu SHOOTER z Markiem Walhbergiem w roli głównej. Jej osią fabularną jest bardzo luźno potraktowane zabójstwo prezydenta Kennedy’ego. Zdobywca nagrody Pulitzera Stephen Hunter w swojej najgłośniejszej powieści łączy kilka amerykańskich mitów: niepokornego i zuchwałego Południa, dzikiego Zachodu ery rewolwerowców, przegranej przez polityków a wygranej przez żołnierzy wojny w Wietnamie, spisku na życie prezydenta Kennedy’ego przez tzw. lobby przemysłowo-militarne, zaangażowania USA w brudne wojny w trzecim świecie. Jednak siłą „Strzelca” jest niepokorny, niezwykle kompetentny, opanowany i jednocześnie prawy snajper piechoty morskiej, bohater z Wietnamu Bob Lee Swagger. Popularność Swaggera pozwoliła Hunterowi nie tylko napisać serię kontynuacji „Strzelca”, ale również stworzyć całkiem nowe pozycje o przygodach jego ojca Earla Swaggera.

 

Jak dla mnie ta książka zajmuje u mnie pozycję 2 tuż po książce ,,Pojedynki Snajperskie''.

Jeszcze raz polecam, super się czyta, książka naprawdę wciąga!

Ja ze swojej strony podpowiem ,że warto kupić wydanie z DVD na którym jest dołączony prawie godzinny wywiad jakiego udzielił Carlos Hathcock, legendarny strzelec wyborowy z Wietnamu, w DVD jest załączony również mały leksykon z opisem broni jaka pojawia się w książce, świetny prezent pod choinkę, polecam również tak jak Duront tą książkę

Link to post
Share on other sites

Fajny temat - szkoda, że dopiero teraz go znalazłem :D

Niemniej niejako niezależnie zdążyłem już kupić i przeczytać "Ilustrowany podręcznik Strzelca Wyborowego" oraz "Snajperzy wczoraj i dziś". Obie pozycje warte polecenia chociaż podręcznik jest chyba cenniejszym źródłem informacji. "Strzelca" zakupiłem w wydaniu z DVD, ale najpierw czas na książkę a później na film :)

Link to post
Share on other sites

"Podręcznik strzelca wyborowego"

autora nie znam

i roku wydania...

... i wydawnictwa też (mam w PDF)

ok 185 stron

 

Można wyrwać na allegro (jeden koleś chciał 200zł :bialaflaga:)

 

Pozycja obowiązkowa dla każdego posiadacza SWD i PSO-1. Jest to instrukcja dla snajperów Ludowego WP. Książka oczywiście ma już swoje lata, ale nadal można znaleźć w niej wiele przydatnych informacji. Oczywiście niektóre z nich, jak maskowanie w kominie fabrycznym należy traktować z przymrużeniem oka... :wink:

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

1.Tytuł: "SNAJPER - UKRYTA BROŃ DOWÓDCÓW "

2. Autor: Rafał Kubiński

3.Wydawnictwo: Bellona Warszawa

4. Rok wydania: 2011

5. Ilość stron: 272

6.Krótka recenzja:

Książka napisana przez żołnierza szkolącego snajperów biorących udział w misjach, podkreślić należy ,że książkę pisał nasz rodak. Całość ma charakter podręcznika i zawiera wiele, bardzo wiele merytorycznych uwag, przypomina mocno wojskowe podręczniki czy też instrukcje, autor wcześniej sam kilka popełnił i w treści, moim zdaniem to widać, ale to zdecydowanie poprawia jakość tego podręcznika ,bo tak należy go traktować. Rozdziały jakie zostały zawarte w książce:

1.Wprowadzenie

2. Struktury organizacyjne zespołów snajperskich

3. Sprzęt i wyposażenie

4. Planowanie i koordynacja oraz przygotowanie do działań

5. Poruszanie po polu walki

6. Maskowanie i kamuflaż

7. Wybór i zajęcie stanowiska

8. Obserwacja i identyfikacja celów

9. Podstawy taktyki w obronie i natarciu

10.Działania przeciwsnajperskie

11. Działania w terenie zurbanizowanym

12. Szczególne Środowiska walki

13 Działania specjalne

14. Łamanie tropu zacieranie śladu

15. Przetrwanie, unikanie, przeciwdziałanie, ucieczka.

16. Dokumenty bojowe

 

Jak widać dość bogata zawartość. Porażką natomiast jest szata graficzna książki, po jasnego czorta pokazywać maskowanie, różnice w kolorach maskujących itp. na szarych zdjęciach o jakości gazet późnego PRL-u, nie bardzo rozumiem polityki wydawnictwa w tej kwestii, moim ulubionym jest zdjęcie pt. Oręż snajpera w różnych maskowaniach ...łzy ciekły mi ze śmiechu....

Reasumując: moim zdaniem warto przeczytać tą pozycję książkową i mieć ją na półce, i sięgać do niej od czasu do czasu... razem z "Ilustrowanym podręcznikiem strzelca wyborowego " Spicera mamy kompendium wiedzy. Polecam tą pozycję książkową do zakupu.

Moim zdaniem warto

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

1.Tytuł: "Snajper w Akcji. Historia Wyposażenie Techniki "

2. Autor: Charles Stronge

3.Wydawnictwo: MAK Verlag

4. Rok wydania: 2011

5. Ilość stron: 191

6.Krótka recenzja: Książka wydana w bardzo efektowny sposób, wysokiej jakości zdjęcia i rysunki są niewątpliwą zaletą tej publikacji, rozczarowuje natomiast treść opisy Asów trudnej sztuki snajperskiej są bardzo powierzchowne i trochę nijakie, z odrobiną lania wody.... jak opis pojedynku Zajcew -Konig... , mimo tego nie żałuję zakupu tej książki. Książka zawiera następujące rozdziały:

Wstęp

1.Od harcowników do strzelców wyborowych

2. Snajperzy w okopach

3. Strzelcy wyborowi i walka manewrowa

4. Konflikty okresu zimnej wojny

5.Współczesny specjalista

Aneks

Bibliografia

Indeks

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

1.Tytuł: "Snajper. Opowieść komandosa SEAL Team Six "

2. Autor: Howard E. Wasdin, Stephen Templin

3.Wydawnictwo: Znak

4. Rok wydania: 2011

5. Ilość stron: 448

6.Krótka recenzja: Skorzystam z krótkiego wstępu ze strony wydawcy.Team Six - elitarny oddział Navy SEAL. Ludzie, którzy wytropili i zabili najgroźniejszego człowieka świata - Osamę Bin Ladena.

To pierwsza książka napisana przez komandosa Team Six i jedyna, która daje bezpośredni dostęp do świata elity elit służb specjalnych.

Howard E. Wasdin pokaże wam, jak wygląda rekrutacja do Komando Foki. Pozwoli wam poczuć ból najbardziej morderczego treningu świata. Zdradzi szczegóły najtrudniejszych i najdramatyczniejszych misji (m.in. tej w Somalii, którą widzieliście w filmie Helikopter w ogniu). Opowie, jak z perspektywy komandosa wyglądał atak na kryjówkę Osamy Bin Ladena. Książka moim zdaniem warta przeczytania. Tytuł jest dość mylący, autor skupia się w dużej mierze na SEALSA-ach, rekrutacji, szkoleniu, jest trochę o szkoleniu snajperskim i misjach w jakich autor brał udział. Dla mnie osobiście bardzo ciekawy był rozdział ostatni mówiący o losach Wasdina po zakończeniu służby. Irytują trochę teksty FOKI są najlepsze, najwspanialsze itd. brakuje tylko amerykańskiej flagi ;-) na końcu książki- no cóż rycie beretu jak widać było skuteczne. Pozycja nieobowiązkowa dla snajperów, ale dla wszystkich amerykanofilii jak najbardziej. Czyta się bardzo przyjemnie wartka akcja i mnóstwo smaczków, jak znalazł czytadło na koniec wakacji.

P.S. Do kompletu polecam "Przetrwałem Afganistan" i każdy będzie chciał być FOKĄ ( Foka bez obrazy).

Obecnie męczę "Snajper. Kompendium wiedzy. Strassera. Recka wkrótce

Edited by Redrad
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

1. Tytuł: 'Snajper- Kompendium wiedzy'

2. Autor: Stefan Strasser

3. Wydawca: Bellona

4. Rok wydania: 2011

5. Ilość stron: 391

6. Krótka recenzja - w książce znaleźć możemy dosłownie wszystko o snajperach, począwszy od predyspozycji, różnic między snajperem wojskowym a policyjnym, przez maskowanie, trening, po balistykę.

Opis ze strony wydawcy:

"Co wyróżnia snajperów? Jak ćwiczą i jak przygotowują się do akcji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udziela Stefan Strasser, który tą tematyką zajmuje się zawodowo.

 

Autor rozwiewa też wiele mitów i nieporozumień. Wyjaśnia rolę snajperów wojskowych i policyjnych, przedstawia trudności, jakie napotykają oni w czasie swoich działań, oraz omawia szczegółowo ich wyposażenie i uzbrojenie.

 

Książka zawiera ponadto wskazówki dotyczące ulepszania stroju i oporządzenia. Nawet na chwilę nie przestaje koncentrować się na często trudnych i wymagających niezłomności działaniach snajperów, którzy w dramatycznych chwilach z chirurgiczną precyzją używać muszą swojej broni dla ratowania życia. By móc realizować to zadanie, spełniać muszą oni szczególne wymagania: ponieważ w czasie akcji są z reguły zdani wyłącznie na siebie, wymaga się od nich odporności, elastyczności, cierpliwości i inteligencji."

 

Zakres materiału jest olbrzymi, książka zawiera dosłownie wszystkie potrzebne informacje :)

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...