Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Odmiany i pochodne AK


Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Albo to, albo jakaś Saiga też to mogła być. Nie zapytałem, bo facet nie mówił w żadnym zrozumiałym dla ludzi języku. Ale mniejsza o nazwę handlową, czy to była Saiga, Vepr, Ak101, czy cokolwiek innego - technicznie był to AK74 w wersji na 5,56 ;)

Link to post
Share on other sites
Różnice są znaczne

 

Większe różnice potrafią mieć AK47 między sobą, niż AK101 i AK74.

101 to jest w zasadzie wyłącznie "przekalibrowana" 74 - innych różnic, poza koniecznymi brak.

 

 

 

Poza tym to jest temat o Berylu........

Może by tak poprosić o wydzielenie tematu?

Edited by Dread
Link to post
Share on other sites

No to wymienię parę różnic AK-74 - AK-74M :P

żebrowana pokrywa - gładka pokrywa

brak szyny - szyna

drewno / śliwka - czarny

kolba stała bądź składana rurowa - pełna składana

odmienny rygiel rury gazowej

inny kształt urządzenia wylotowego

 

Wszystkie widoczne na pierwszy rzut oka zmiany. Jeszcze AK-74M jest o 15-20% celniejszy przy ogniu ciągłym od AK-74. I w uzbrojeniu armii FR funkcjonuje jako osobny kbk - przyjęty do uzbrojenia bodajże w '94.

Link to post
Share on other sites

...a AK74M to zwykły 74 ze składaną kolbą, szyną i kilkoma mało znaczącymi poprawkami, istotnymi na poziomie taśmy produkcyjnej, a nie pola walki.

 

Tak jak mówię - AK47 potrafią różnić się bardziej i istotniej, a nikt im jakoś dodatkowych literek za nazwą nie postawił.

Link to post
Share on other sites

Żeby tę kosmetykę jakoś semantycznie usankcjonować.

 

No ale i tak kłócimy się o ideologię, a w ideologii każdy z nas może mieć rację. Ty trzymasz się ideologii poprawnego nazewnictwa wojskowego, a ja ideologii zdroworozsądkowej.

Idąc przykładem Beryla - też zrobiono mu kosmetykę i z wz.96 zrobiono wz.07., a zmiany ograniczyły się do popaćkania całości oliwkową farbą. Teraz ja będę mówił "oliwkowy wz.96", a Ty będziesz się upierał, że to wz.07 - i obaj będziemy mieć rację, choć każdy z innego punktu widzenia.

Link to post
Share on other sites

Jezu Dread ale ty filozofujesz. Prawda jest jedna i rację może mieć tylko jedna osoba. Druga się częsciowo albo calkowicie myli. W tym wypadku Ty sie mylisz.

 

Ja filozofuję? A kto mi tutaj z dywagacjami na temat prawdy wychodzi? ;)

 

Powyższy wywód ma zastosowanie w przypadku stwierdzania jaki jest stan rzeczy - w przypadku, gdy przedmiot rozważań jest nieostry rację mogą mieć dwie osoby, nawet jeśli ich wywody się wzajemnie wykluczają. Należy wtedy zastosować kryterium, które wskazywałoby według czego następuje klasyfikacja. (tak, teraz filozofuję).

 

Na przykład:

Co to jest?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...niper_Rifle.jpg

Ja mówię, że jest to K.43, Ty powiesz, że to G.43 - kto ma rację? Pamiętaj, że według Ciebie obaj nie możemy mieć racji.

 

Reasumując - czy zdanie "Ak101 jest to AK74 z kilkoma drobnymi modyfikacjami i zmienionym kalibrem" jest fałszywe, czy prawdziwe?

 

edit: ale wywody, dobra, kończę już... :)

Edited by Dread
Link to post
Share on other sites

Mylisz pojęcie. Gewehr 43 i Karabiner 43 to dwie nazwy tej samej broni.

 

A Twoim tokiem rozumowania można by powiedzieć że AK101 to AK47 z kilkoma wiekszymi modyfikacjami i zmienionym kalibrem. Nie uprawiaj sofistyki tylko weź poczytaj jaka jest rożnica pomiedzy AK74 i AK74M.

Link to post
Share on other sites

AK-101 jest to przekalibrowany AK-74M + parę modyfikacji mechanizmów wewnętrznych (bo ponoć jeszcze celniejszy od AK-74). I tyle. Równie dobrze można powiedzieć, że jest to przekalibrowane AK-105 z dłuższą lufą i wynikłymi z tego przedłużenia zmianami. :P

 

Edytka - Jaeger w pewnym sensie i stopniu mnie uprzedził.

Edited by Germ
Link to post
Share on other sites
Nie uprawiaj sofistyki tylko weź poczytaj jaka jest rożnica pomiedzy AK74 i AK74M.

Składana pełna kolba, szyna, kilka wzmocnień. Ot, zwykła odmiana.

 

Więcej modyfikacji mam w colcie, a jakoś nie stworzyłem tym samym nowej wersji, którą trzeba by było zgłaszać jako inna od fabrycznej.

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...
Guest gecko123

Poszukuję różnych wersji AK. Nie chodzi mi tu o takie karabinki jak AKM, czy AK74. Raczej takie, które mają inną nazwe i są mniej lub bardziej z nim związane. Takie jak Zastavy, SWD, WZ.2005 Jantar czy WZ.1996 Beryl. Chętnie zdobęde też wiedze o karabinach, które łączą z AK tylko nietkóre podzespoły lub wygląd (AN94 "Abakan" czy OC-14 "Groza").

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...