Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje umundurowania


Recommended Posts

Ponieważ jak się zdaje istnieje potrzeba założenia osobnego stałego tematu w którym można będzie w miarę możliwości i doświadczeń odpowiadać na pytania i wskazywać wzory, zakładam osobny temat "mundurowy". Nie mówimy tu o rekonstrukcji, ani o innych przebierankach - temat dotyczy rozwiązań użytkowych i materiałowych.

 

Catch22

 

 

Witam

 

Na stronie www.sortmund.pl znalazłem elementy odzieży termoaktywnej w zakładce Wojsko Polskie :

 

http://www.sortmund.pl/Wojsko-Polskie-Odzi...15360283__.html

 

Jest to bielizna firmy SilverOne Meryl. Chciałem zapytać, czy nasi żołnierze faktycznie takie otrzymują?

 

Zależy mi na odwzorowaniu żołnierza WP w tej kwestii. Wymyśliłem sobie kilka konfiguracji w zależności od pogody:

 

Dni ciepłe - bielizna termoaktywna (bokserki + koszulka), ripstop.

Dni chłodne, wietrzne - bielizna termoaktywna (bokserki + koszulka), windstopper, goretex

Dni mroźne, czyli zima. - bielizna termoaktywna (bokserki), windstopper, polar, goretex

Dni deszczowe - bielizna termoaktywna (bokserki + koszulka), windstopper, gore.

 

Bielizna termoaktywna to SilverOne (jeżeli jest faktycznie kontraktowa :P), windstopper polski,polar polski, gore również polskie (oryginał Arlenu).

 

Czy takie konfiguracje będą zapewniały dobrą oddychalność i komfort użytkowania w podane dni?

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Edited by Catch22
Link to post
Share on other sites
  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Czyli lepiej zwykłą termoaktywną (kalesony, koszula z długim rękawem), polar i na to gore?

 

To właściwie kiedy zakładać windstoppera, pod mundur, gdy nie nosimy gore?

Edited by Azur
Link to post
Share on other sites

Delikatna sugestia, że windstoppera nosi się samodzielnie ;) W takim razie najlepiej zrezygnować z jego kupna, po kiego to w lesie jak jest czarne. Z drugiej strony na aukcjach sprzedawcy piszą, że rzekomo docenione zostały przez naszych żołnierzy w Afganie, czy Iraku. Więc chyba noszą je pod mundur.

Link to post
Share on other sites

Na zdjęciach widać, że noszą i to najczęściej nie pod mundur. A dlaczego? Bo czasem na gore jest za ciepło, a na sam mundur plus ciepła bielizna za zimno, a że w WP jeszcze nie ma (i pewnie jeszcze długo nie będzie) ani smocków ani softshelli to noszą te nieszczęsne widnstoppery, bo co mają się przegrzewać w gore? Marznąć w samym mundurze?

 

A co do opisów aukcji, to kto tak nie pisze? Każdy chce opchnąć towar z jak największym zyskiem to pisze, że ten szpej jest jedyny w swoim rodzaju i że nawet SAS i Delta zazdroszczą polakom tych niebywałych rzeczy.

Edited by aciepk
Link to post
Share on other sites
Dni ciepłe - bielizna termoaktywna (bokserki + koszulka), ripstop.

Dni chłodne, wietrzne - bielizna termoaktywna (bokserki + koszulka), windstopper, goretex

Dni mroźne, czyli zima. - bielizna termoaktywna (bokserki), windstopper, polar, goretex

Dni deszczowe - bielizna termoaktywna (bokserki + koszulka), windstopper, gore.

 

Ja bym to zrobił tak:

Ciepło - bielizna, RS.

Chłodno, wietrznie - bielizna, WS.

Zimno, mroźno - bielizna, polar, WS.

Zimno, mroźno i silny wiatr - bielizna, polar, gore.

Deszcz - bielizna, gore.

Link to post
Share on other sites

Ah, będą pisać o mnie pieśni ;)

 

Dziękuję Bren za wskazówkę.

 

Co do zestawów z windstoperem, z racji tego co mówił Aciepk czyli niezbyt taktycznej ;) barwie tego zestawu, to można by dodać jakieś komplety odzieży w białych barwach, żeby zimą nie być czarną plamą w białej krainie, coś w stylu ubrania malarskiego (np. http://www.mag-dar.pl/product_info.php?cPa...roducts_id=331), czy komplet zimowy BW. Widziałem na zdjęciach, że nasi żołnierze używają tego typu kompletów, aczkolwiek z BW sie nie spotkałem (poza pokrowcem na plecak).

Edited by Azur
Link to post
Share on other sites

Czyli używanie tego zimą na dłuższą metę jest niekomfortowe. Tak więc do momentu "zimno, wietrznie" ma to sens zamiast noszenia gore. Nadal jednak nie do końca rozumiem ideę windstopera, zwłaszcza czarnego :F.

Edited by Azur
Link to post
Share on other sites
Bren, czy zdajesz sobie sprawę że w windstoperze jest zasadniczo ta sama membrana co w tym co nazywasz "gore", tylko różnią się tkaniną zewnętrzną laminatu oraz tym że WS nie ma klejonych szwów? Wiatr nie ma wpływu na WS.

 

Doskonale to wiem.

Tylko czy polski WS wojskowy ma kaptur?

Bo ja na dużej mroźnej piździawie nie chciałbym być bez kaptura.

 

A wszystkim polecam zapoznanie się z levelami PCU i artykuł M.Sitarskiego w archiwalnym numerze Poligon-u.

 

I jeszcze ten link:

http://www.tactical.pl/forum/index.php/topic,60149.0.html

Link to post
Share on other sites
Guest british

Pytanie z innej beczki:

Podobno w Skandynawii rozpowszechnione jest noszenie kombinezonów podczas tzw. "taktyki zielonej". Co o tym sądzicie?

 

Tak na szybko to z plusów, jakie mi przychodzą do głowy:

-bluza nie wychodzi ze spodni, nic się nie majta

-lepsza wentylacja (?) , bo j/w, bluza nie siedzi w spodniach, więc nie ma tam warstwy materiału więcej

 

minusy:

-nie można zdjąć "góry" (raczej mało istotne przy działaniach polowych, gdzie i tak się ją nosi)

-problemy przy "jedynce" i "dwójce"

 

O czymś zapomniałem? Czy w ogóle noszenie kombi w warunkach długich patroli pieszych ma sens?

Link to post
Share on other sites
Guest british

Nie masz dodatkowej warstwy materiału - bluzy- na "torbach". Poza tym żeby bluza nie wychodziła ze spodni, muszą być one ciasno spięte (a i tak wychodzi).

Edited by british
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...