Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

FN wygralo konkurs na SCAR-L


Recommended Posts

mini_1136473410.jpg

(w wysokiej rozdzielczości)

 

USSOCOM (US Special Operations Command) ogłosiło, iż amerykański oddział (FN Herstal USA Inc.) belgijskiej firmy FN wygrał konkurs na nowy, uniwersalny (modułowy) 5,56 mm karabinek przeznaczony dla oddziałów specjalnych, znany pod nazwą SCAR-L. Broń, określana roboczo mianem „Super FNC” zwyciężyła w rywalizacji z XCR Robinson Armament Co., MRP/QCBS Lewis Machine and Tool (LMT) oraz konstrukcją Colta bazującą na karabinku M4.

 

USSOCOM, który korzysta obecnie z karabinków M4 MWS, ogłosił konkurs na trzy konstrukcje, dwie odmiany karabinków (SCAR) oraz 40 mm granatnik (EGLM) z systemem kierowania ogniem. W ramach programu SCAR (Special Operations Forces (SOF) Combat Assault Rifle), mają zostać rozwinięte dwa rodzaje broni: SCAR-L (Light) do naboju 5,56 mm NATO oraz SCAR-H (Heavy) do naboju 7,62 mm NATO (a także, co ciekawe, 7,62 mm x 39 wz.43).

 

Każda z konstrukcji ma pojawić się w trzech odmianach: standardowej (S), do walki na bliskim dystansie (CQC) oraz wyborowej (SV). Podstawową różnicą między odmianami jest możliwość zmiany długości lufy, przy czym wersja S ma zapewniać prowadzenie celnego ognia do 500 metrów, CQC do 200 metrów, a SV do 800 metrów. Docelowe zamówienie ma obejmować ponad 120 000 karabinków, około 84 000 SCAR-L (S), 28 000 SCAR-L (CQC) oraz 12 000 SCAR-L (SV).

 

Zgodnie z założeniami, broń musi posiadać jedną grzbietową szynę montażową oraz trzy krótsze, rozmieszczone na łożu co 90 stopni oraz mieć możliwość mocowania każdego rodzaju wyposażenia rozwiniętego w ramach programu SOPMOD. Ma mieć możliwość prowadzenia ognia pojedynczego i ciągłego, posiadać dodatkowy chwyt przedni, dwójnóg, a w odmianie SV tłumik dźwięku. Przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem, rękojeść napinania oraz dźwignia zwalniania zamka muszą być jednakowo dostępne dla strzelców prawo- i leworęcznych. Karabinek ma posiadać kolbę o regulowanej długości (więcej niż 2 położenia), w przypadku SV również z regulowaną poduszką podpoliczkową. Łoże każdej odmiany musi wytrzymać prowadzenie ognia z 40 mm podwieszanego granatnika. Długość wersji S nie może przekraczać 855/760 mm z kolbą rozłożoną/złożoną, CQC odpowiednio 750/660 mm. Masa broni bez magazynka nie może przekroczyć 3,5 kg. Do zasilania mają być wykorzystywane magazynki 20-nabojowe (SV), 30-nabojowe oraz magazynki o większej pojemności, których długość nie może przekraczać długości magazynka 30-nabojowego.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cos mi sie wydaje, ze m203 nie bardzo bedzie do niego pasowal (kabłąk oraz przednie mocowanie).Dziwnym pomyslem jest tez sposob regulacji kolby przy uzyciu pokretła.Wydaje mi sie zbyt skomplikowany.

 

Czy ta sprężyna (?) przy spuscie jest ma sluzyc do (hmmm nie wiem jak to okreslic...) napinania spustu ? 8O

Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...

trochę szkoda mi starej emki-ale no cóż niebywałe zalety nowego modelu musza przewyższać poprzednika.

Ale z tym wprowadzeniem tego modelu tez może byc dziwnie -przeciez miała wejśc kompresja emki HK dla sił specialnych- jak to z tym jest Remov?

Ach stany stany :D

Link to post
Share on other sites

Erm... a ja mam głupie pytanie - jakie wymagania dla SCAR postawiło SOC i dlaczego nie zdecydowano się na ewentualne modyfikacje systemu broni XM8 (wydaje mi się, że skonstruowanie XM8 z szynami montażowymi to nie jest wielki problem, gorzej byłoby przerobić bron na 7,62x51 NATO)? Czy może (sądzac po zawartych informacjach) XM8 nawet nie brano w rachubę?

Link to post
Share on other sites
mam jedno pytanie, głównie do tematu tego topicu - kto wygrał, jesli nie fn konkurs na SCAR-H?
NIe został jeszcze rozstrzygnięty. Acz, po wyborze SCAR-L FNH ma oczywiście największe szanse - no, jest to prawie pewne, ze względu na logistykę choćby.
Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Na fotce z lezącym US-manem widać rączke na dolną szynę, która robi też za dwójnóg. Fajny pomysł - nie trzeba wybierać między rączką a dwójnogiem.

Te stopki są dołączane czy są integralnym elementem raczki (np.składanym do jej wnętrza)?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...