Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

FN wygralo konkurs na SCAR-L


Recommended Posts

Ja mam pytanie. Do czego służą te elementy z tworzywa przykręcone bo obu stronach komory zamkowej tuż przed gniazdem magazynka?
Możesz być zaskoczony, ale to są po prostu takie specyficzne... podkładki dystansowe ;)
Link to post
Share on other sites
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 6 months later...
a co z XM8 ?Mniej modularne i bardziej zawodne?

z tego co wiem ... za ciezkie

Ya sure? XM8 wydaje mi się, że jednak lżejsze jest, od SCARa, więc to raczej nie to.

 

SCAR dość paskudny, ale - Remov, czy to jest wygodne? Piszesz, że ze złożoną się da strzelać, że kolba jest wygodna, ale reszta - w porównaniu choćby do Mki?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
SCAR dość paskudny, ale - Remov, czy to jest wygodne? Piszesz, że ze złożoną się da strzelać, że kolba jest wygodna, ale reszta - w porównaniu choćby do Mki?
Wiesz, tutaj akurat wyrażam jedynie swoją, subiektywną opinię z mniej więcej 40-minutowej zabawy tymi karabinami i karabinkami na wszelkie sposoby. Tak, dla mnie jest on bardzo wygodny, a co się tyczy przełączników to ma je niemal identyczne jak w kbk M16/M4, a nawet lepsze biorąc pod uwagę kąt obrotu skrzydełka - 45° a nie 90° jak w M16/M4. Co się tyczy kolby, to składało mi się z niej lepiej niż na przykład z M4 czy G36. Testowałem sobie nawet przez chwilę wymianę magazynka z podwieszonym granatnikiem (on nieco zasłania gniazdo) i nie było z tym problemu, acz z kilku takich powtórzeń za dużo nie wynika. Ogólnie rzecz biorąc pakiet karabinek-granatnik jest bardzo wygodny.
Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Od paru miesięcy US SOCOOM nie ma już wyłączności na zakup SCARa (bodajże od czerwca jak sie nie myle?), i jest on intensywnie promowany na imprezach międzynarodowych. Ciekawe czy i kto zdecyduje sie na jego zakup? Może nasze JW2305? Chociarz oni dostali niedawno HK 416. Ale kto wie?

 

Ostatnio słyszałem, że jest opracowywana wersja SAW, która ma być na tyle oryginalna, że będzie strzelać najpierw z zamka zamkiętego, a później z otwartego (gdy zacznie sie przegrzewać), no chyba, że coś pokręciłem;-) Wie ktoś może coś więcej o tej konstukcji? I czy jest ona robiona specjalnie dla US SOCOOM czy może to kto inny jej potrzebuje?

 

A tak wogule to mi sie SCAR bardzo podoba:-D

Ale to tylko moje zdanie.

Link to post
Share on other sites

Jest to wersja SCARa tworzona na zamówienie USMC (będzie się chyba nazywał CAR), będzie się sam przęłączał na strzelanie z zamka otwartego/zamkniętego, jak kolega napisał nie będzie miał wymiennej lufy i na specjalne zamówienie marines będzie miał zaczep do bagnetu (he he szturm na bagnety w XXI wieku - tylko marines ;-) )

Link to post
Share on other sites

fniar01eo9.th.jpg

 

Przedstawiciele FN USA ujawnili na Eurosatory 5,56-mm karabinek maszynowy FN IAR (Infantry Automatic Rifle) rozwijany na zamówienie USMC. Broń, w niewielkim stopniu różniąca się zewnętrznie od karabinka SCAR-L, wydaje się być konstrukcją przełomową, wprowadzono w niej bowiem mechaniczny system mierzący temperaturę komory nabojowej (na zasadzie rozszerzalności cieplnej metali). IAR normalnie strzela z zamkniętego zamka (oznacza to, że po napięciu zamka i podczas przerw w prowadzeniu ognia, znajduje się on w przednim położeniu; pozwala to na celne strzelanie ogniem pojedynczym, ale utrudnia prowadzenie intensywnego ognia, z uwagi na wzrost ryzyka samozapłonu), ale przy przekroczeniu granicznej temperatury, popychacz przestawia karabinek maszynowy w tryb strzelania z otwartego zamka (podczas przerw w prowadzeniu ognia zamek znajduje się w tylnym położeniu; zmniejsza to celność w ogniu pojedynczym – po naciśnięciu spustu zamek przemieszcza się do przodu, pobierając nabój, co wytrąca broń z linii celowania, a dopiero później go odpala – jednak zmniejsza ryzyko samozapłonu, bowiem po zakończeniu serii lufa jest otwarta, co sprzyja jej chłodzeniu). Gdy temperatura spadnie broń ponownie, samodzielnie, przestawia się do strzelania z zamkniętego zamka.

 

Od typowego karabinka SCAR, IAR wyróżnia ciężka 406-mm lufa z umieszczonym na niej zaczepem do bagnetu i umieszczona po prawej stronie komory zamkowej osłona szyny mechanizmu przestawiającego system strzelania. Lufa, w przeciwieństwie do SCAR, nie jest szybkowymienna (choć jej wymiana w warsztacie rusznikarskim przy użyciu narzędzi zajmuje do 10 minut).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...