Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • 5 months later...

Fajnie, że ktoś poruszył ten temat, trochę go odnowię.

Zastanawia mnie jeszcze dlaczego SCAR-L/H nie został nazwany w US Army np. M17 tylko Mk 16/17 czyli Mark, a nie Model, czyli zgodnie z ich nomenklaturą. Może dlatego, że został przyjęty tylko dla USSOCOM, żeby się wyróżniał, tak jak w naszym DWS mają inne mundury i berety...

Edited by matheews
Link to post
Share on other sites

SCAR dlatego nie otrzymał desygnaty amerykańskich wojsk lądowych (US Army) z bardzo prostego powodu, po prostu armia go... nie przyjęła do uzbrojenia. Jest jedynie na wyposażeniu wojsk specjalnych, a te tradycyjnie przyjmują system nazewniczy marynarki wojennej (US Navy) czyli właśnie z "Mk", a nie z "M".

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Nie żebym się wymądrzał ani nie mam jakieś wiedzy na ten temat ale jeśli chodzi o nazewnictwo modeli (M4, M16, FN SCAR/Mk, FN F2000) to nie armia daje im nazwy a producent. Trochę bym się wkurzył jakbym ja wyprodukował karabin nazywając go np. Mat1 a armia Polska by go nazwała wz.2012 a armia amerykańska M320532.

I to że producent nadaje nazwy swoim wynalazkom mogą się powtarzać nazwy:

M1 Thompson - producent Auto-Ordnance

M1 Garand - producent John Garand

M1 Abrams - General Dynamics

M4 - Colt

M16 - Colt

 

Karabin SCAR-L/SCAR-H ma dwie nazwy bo to jest konstrukcja Amerykańsko-Belgijska i widocznie dla każdego kraju zastosowali inną numerację. Belgia ma FN SCAR-L/FN SCAR-H (F2000 produkcji Belgijskiej ma nazwę FN F2000) a Amerykanie używają Mk16 (SCAR-L) i Mk17 (SCAR-H).

 

A jeżeli chodzi o nazewnictwo M16A1, M16A2, M16A3, M16A4 to nic innego jak kolejna generacja karabinu w tym przypadku M16. Wystarczy poczytać na temat M16 w Wikipedii i jest napisane co zostało udoskonalone np. w wersji A2.

To samo można poczytać na wiki o M4 Sherman który ma odmiany amerykańskie M4A1, M4A2, M4A3 (w 3 wersjach M4A3, M4A3R3, M4A3E2, M4A3E8), M4A4, M4A5, M4A6. I o dziwo jak wiadomo Sherman ma też odmiany Brytyjskie które są nazywane inaczej np. Sherman VC Fireflay

 

To jest moja teoria i mi się wydaje najbardziej sensowna.

 

Edit:

Oż sorry za odkopanie. Przeczytałem datę postu wyżej 30 Stycznia ale nie zwróciłem uwagi na 2011 xD

Edited by Matison
Link to post
Share on other sites

Nie żebym się wymądrzał ani nie mam jakieś wiedzy na ten temat ale jeśli chodzi o nazewnictwo modeli (M4, M16, FN SCAR/Mk, FN F2000) to nie armia daje im nazwy a producent.

 

Taaak, bardzo ciekawe.

To wytłumacz mi, dlaczego kbk o cywilnej nazwie AR-15 został przyjęty jako M16, a FN SCAR-H jako Mk.16? Hę?

A FN Minimi jako M249, FN MAG jako M240, Beretta 92 jako M9, Benelli M4 jako M1014...

 

Reszty mi się nie chce komentować - wszystko już napisano w niniejszym temacie.

Link to post
Share on other sites

Taaak, bardzo ciekawe.

To wytłumacz mi, dlaczego kbk o cywilnej nazwie AR-15 został przyjęty jako M16, a FN SCAR-H jako Mk.16? Hę?

A FN Minimi jako M249, FN MAG jako M240, Beretta 92 jako M9, Benelli M4 jako M1014...

Myślę, że to po prostu jest kompleks amerykański. Muszą mieć własna nazwę na wszystko :D

Bo jakakolwiek inna teoria bo prostu umiera z każdym to nowym przykładem.

Tak samo jak z filmami - zauważyliście? Jak powstaje dobry, przynoszący ogromny sukces kasowy film - zabierają się za "remake/american version". Przykład z ostatnich miesięcy: "Dziewczyna z tatużem"

Edited by Ecek
Link to post
Share on other sites

Żadnego systemu nie ma, armia przypisuje kolejne numery z prefixem M (model) prawie wszystkim "przedmiotom" jakie przyjmuje do użytkowania. Takie oznaczenia M224, M725, M320, M691, M4, M1, M1114, dla tych co wiedzą to moździerz, karabinek, granatnik, pojazd rerenowy, karabinek, czołg, HMMVEE. Burel z oznaczeniami wynika z tego iż od początku zbrojeń z 1929 zakładano że każdy typ urządzenia wojskowego będzie nazywany od 1 wzwyż. Stąd M1 Garand, M1 Carbine i były czołgi M1, M2, M3, M4 ... tylko potem się to posypało. To tyle teorii, tak jak w wojsku polskim. Czemu Gore-rex w MON jest wz.128 a nie wz. 2007 czy tak jak rok wprowadzenia. Ten system jest bezsensowny w epoce gdy sprzęt powinno wymieniać ciągle sprzęt, gdyż wojna się zmienia za szybko.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...