Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

System Sterowania Ogniem Digital Fire


Recommended Posts

Szanowne koleżanki i koledzy!

 

Niniejszym chciałbym zaprezentować układ typu MOSFET naszego autorstwa - naszego, czyli zespołu Digital Fire.

 

Od razu chciałbym uprzedzić wszelkie dywagacje - nasze urządzenie nie jest kopią układu sprzedawanego przez gatee.pl. Powstawało równolegle, założenia były podobne, ale przyjęte rozwiązania poważnie różnią się od tych zastosowanych w układzie AEG Control System.

 

Ale do rzeczy.

 

System Sterowania Ogniem DIGITAL FIRE to zaawansowany układ oparty na mikroprocesorze, służący do sterowania pracą repliki typu AEG za pomocą tranzystora mocy MOSFET. Ponadto urządzenie, jako jedyne na rynku, wyposażone jest w moduł komunikacji Bluetooth, co umożliwia wygodną konfigurację oraz bieżący odczyt parametrów pracy repliki i urządzenia.

 

Podstawowe funkcje urządzenia :

 

- pełna kontrola pracy tranzystora MOSFET;

 

- monitorowanie pracy i ochrona układu przed przegrzaniem, zwarciem lub przeciążeniem;

 

- programowalne tryby pracy selektora ognia;

 

- funkcja automatycznego przełączania trybu pracy z "burst" na "auto" po określonym czasie trzymania spustu;

 

- "miękki start" w celu zmniejszenia zużycia silnika i przekładni;

 

- bardzo niski prąd na stykach mechanizmu spustowego (~10mA, dzięki czemu styki wolniej śniedzieją);

 

- wolniejsze tempo zużywania styków mechanizmu spustowego;

 

- przyśpieszenie czasu reakcji na naciśnięcie spustu;

 

- hamowanie silnika - funkcja Active Brake;

 

- autodiagnostyka układu - pomiar wartości takich jak temperatura czy pobór prądu;

 

A tak to ogólnie się prezentuje - szału nie ma jeśli chodzi o wygląd:

 

df800x600web.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Układ działa w pełnym zakresie napięć spotykanych w replikach.

 

Co wyróżnia Digital Fire na tle podobnych rozwiązań? Najważniejszą innowacją jest wbudowany moduł komunikacji Bluetooth oraz darmowa aplikacja w Javie przeznaczona na telefony komórkowe. Dzięki komunikacji Bluetooth możliwe jest między innymi:

 

- monitorowanie bieżącego napięcia akumulatora, co umożliwia wymianę baterii na nową przed jej wyczerpaniem "w ogniu walki";

 

- monitorowanie pozostałych parametrów pracy repliki, takich jak pobór prądu czy ROF;

 

- licznik oddanych strzałów;

 

- konfigurację parametrów pracy urządzenia w dowolnym momencie, bez zbędnych komplikacji;

 

oraz możliwość sterowania repliką zdalnie, za pomocą telefonu komórkowego!

 

Aplikacja służąca do kontroli pracy urządzenia znajduje się w zestawie. Jest darmowa i można ją również pobrać z naszej strony. Wymaga telefonu obsługującego Javę i komunikację Bluetooth.

 

Całkowity pobór prądu przez układ (wraz z aktywnym modułem Bluetooth) wynosi 80mA, czyli układ przez 30 min pracy pobiera tyle prądu co jeden strzał - nie ma to więc widocznego wpływu na czas pracy repliki.

 

Szczegółowy wykaz funkcji aplikacji kontrolnej, czyli de facto funkcji użytkowych urządzenia:

 

 

a)Menu „Actual Values”

 

Menu „Actual Values” wyświetla aktualne parametry pracy urządzenia SSO DIGITAL FIRE.

 

Alerts - Informacja dotycząca działania wewnętrzych zabezpieczeń software'owych - urządzenie monitoruje pracę repliki pod kątem następujących parametrów:

 

- przekroczenie dopuszczalnej temperatury układu;

 

- przekroczenie dopuszczalnego poboru prądu;

 

- przekroczenie dopuszczalnego napięcia na stykach;

 

Komunikat NO ALERTS oznacza poprawną pracę urządzenia;

 

Accu V – bieżący odczyt napięcia akumulatora;

Accu Level – szacunkowy poziom naładowania akumulatora;

Shots Fired – ilość oddanych strzałów od ostatniego podłączenia akumulatora;

Average ROF – średni ROF;

 

b)Menu „Settings”

 

Menu „Settings” umożliwia konfigurację pracy poszczególnych trybów pracy układu. Po wprowadzeniu żądanych wartości należy wybrać funkcję „Send Settings” w celu przesłania podanych wartości do pamięci urządzenia.

 

Fire Selector Mode – tryb pracy selektora ognia (z pominięciem pozycji SAFE) :

 

SEMI/SEMI;

SEMI/BURST – seria o programowanej przez użytkownika ilości pocisków ;

SEMI/AUTO;

BURST/AUTO;

SEMI/BURST/AUTO – seria BURST z trybem przełączenia w tryb AUTO po programowalnym przez użytkownika czasie;

 

Burst Length – długość serii w trybie BURST;

 

BURST/AUTO – określenie czasu przytrzymania spustu w trybie BURST w milisekundach, po jakim układ przechodzi z trybu BURST do trybu AUTO;

 

Accu Alert - poziom naładowania akumulatora, po przekroczeniu którego aplikacja uruchomi alarm;

 

Alert Mode - sposób alarmowania o niskim poziomie akumulatora;

OFF – alarmowanie wyłączone;

AUDIO – alarmowanie dźwiękowe;

VIBRA – alarmowanie wibracyjne;

ALL – alarmowanie dźwiękowe i wibracyjne;

 

Accu Type – określenie rodzaju akumulatora, niezbędne do prawidłowej kalkulacji poziomu naładowania akumulatora, możliwe wartości : 7.2V, 7.4V, 8.4V, 9.6V, 10.8V, 11.1V, 12V, 12.8V;

 

Restore defaults – przywrócenie domyślnych parametrów pracy urządzenia;

 

Send Settings – wysłanie wprowadzonych wartości poszczególnych parametrów do pamięci urządzenia;

 

c)Menu „Remote Fire”

 

Menu „Remote fire” umożliwia zdalne sterowanie repliką. Funkcja działa w trybie monostabilnym, o proramowanym czasie działania - zdalne załączenie silnika repliki następuje na określony przez użytkownika czas. W polu „Choose time” należy podać żądany czas w milisekundach, a następnie wybrać przycisk „Fire”.

 

 

Ponadto układ został wyposażony w bootloader - oznacza to, że gdy pojawi się nowa wersja oprogramowania układu, użytkownik sam we własnym zakresie może uaktualnić wersję urządzenia do najnowszej, również za pomocą połączenia Bluetooth. Najnowsze wersje oprogramowania będziemy udostępniać na stronie do pobrania za darmo.

 

System Sterowania Ogniem DIGITAL FIRE instaluje się w bardzo prosty sposób, tak jak większość układów typu MOSFET - wymagane jest poprowadzenie jedynie dodatkowego kabla do styków.

 

 

Na naszej stronie digitalfire.com.pl znajdują się zdjęcia oraz filmy demonstrujące działanie układu. Ponadto można pobrać aplikację DIGITAL FIRE, zainstalować ją na swoim telefonie i samemu zapoznać się z jej funkcjami.

 

Obecnie powstaje instrukcja obsługi i montażu, pracujemy też nad dodatkowym materiałem audio-wizualnym, oraz nad zawartością strony, także proszę o cierpliwość.

 

Układ obecnie przechodzi "zewnętrzne" testy, dzięki uprzejmości jednego z użytkowników tego forum. Jeśli wyjdą pozytywnie, a wyjdą, to układ trafi do sprzedaży, choć już teraz można składać zamówienia.

 

Pracujemy też nad kilkoma użytecznymi funkcjami, oraz jesteśmy otwarci na propozycje - tak jak pisałem urządzenie ma możliwość aktualizacji oprogramowania, więc jeśli pojawią się nowe funkcje urządzenia, każdy będzie mógł sobie zaktualizować oprogramowanie we własnym zakresie.

 

Cenę urządzenia przewidujemy na 250 złotych brutto za komplet. W skład kompletu wchodzi układ z odcinkami kabli niskooporowych, oraz płyta CD z aplikacją oraz instrukcją instalacji i użytkowania.

 

Ponadto jeśli ktoś jest z okolic Tychów lub nie stanowi dla niego problemu dojazd do Tychów, promocyjnie oferujemy pomoc przy montażu i konfiguracji naszego układu - w tym celu proszę o kontakt na PW lub pod adresem podanym na stronie.

 

Ogólna specyfikacja techniczna:

 

Wymiary całkowite: 21 x 54 x 12 mm;

Napięcie zasilania: od 7,4V do 12V;

Średni pobór prądu bez Bluetooth : 10mA;

Średni pobór prądu z Bluetooth : 80mA;

Rezystancja wewnętrzna : poniżej 1ohm;

Maksymalny prąd ciągły: 340A;

Maksymalny impuls prądu: 1420A;

Maksymalna moc ciągła: 300W;

Link to post
Share on other sites

........

 

Cenę urządzenia przewidujemy na 250 złotych brutto za komplet. W skład kompletu wchodzi układ z odcinkami kabli niskooporowych, oraz płyta CD z aplikacją oraz instrukcją instalacji i użytkowania.

 

.........

 

 

pewnie tyle

Link to post
Share on other sites

Eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee czyli kładziemy replikę na glebie, wyjmujemy tel, coś tam klikamy ( stojąc kilka m od repliki) i zaczyna ona strzelać ?

 

Niektóre bajery fajne sa, przydatne, niektóre zaś dla bardzo wymagajacych użytkowników ze smykałką maniaka tuningu, usprawnień, bluetooth i strzelanie za pomoca tel wg mnie jest juz przegięciem...

Link to post
Share on other sites

zasięg raczej nie będzie powalający. Pobór prądu malutki więc stawiam na bluetooth class 3. Zasięg takiego cacka to 10m w idealnych warunkach.

 

mnie interesują kwestie bezpieczeństwa. Jak jest autoryzowane połączenie telefonu z tym cackiem. Skoro umożliwiacie możliwość strzelania zdalnego to ta sprawa nie może zostać pominięta.

Edited by xel20
Link to post
Share on other sites

Tak, dokładnie jest tak jak opisał Seger - strzelamy zdalnie za pomocą telefonu komórkowego.

 

Gwoli ścisłości - jest to Bluetooth w klasie II (klasa III to zasięg do 1m, dość rzadko spotykany). 10 metrów to nie wartość w idealnych warunkach, a raczej średnia - w zależności od warunków można osiągnąć około 15 metrów, może więcej...aczkolwiek 100m to nigdy nie będzie.

 

Kwestia bezpieczeństwa - zanim urządzenie zostanie skojarzone z telefonem poprzez Bluetooth, trzeba podać jego kod PIN. Kod PIN jest czterocyfrowy i unikalny dla każdego urządzenia. To wystarczy by zabezpieczyć układ przed nieautoryzowanym połączeniem.

Link to post
Share on other sites

niebieski ząbek jest prawdopodobnie po to by wyeliminować największą wadę, która wystąpiła u konkurencji czyli wyświetlacz zajmujący duuużo miejsca. A skoro już jest możliwość połączenia zdalnego to czemu by nie zrobić dodatkowej opcji ze strzelaniem zdalnym? ;) Zawsze to dodatkowy bajer, który a nóż skusi potencjalnego klienta do zakupu. To, że funkcja wydaje się mało przydatna nie znaczy, że powinno się ograniczać możliwości zabaweczki.

Link to post
Share on other sites

@xel20

 

"Blutok" umożliwia też szybką zmianę parametrów pracy bez wyciągania całego układu z repliki i klikania na przyciskach. Możliwość szybkiego sprawdzenia stanu akumulatora i alarmowania o jego niskim stanie też jest dość użyteczna - pozwala wymienić akumulator zanim "padnie" wtedy kiedy nie trzeba.

 

Tak jak kolega wspomniał, zdalne strzelanie zostało zrobione na zasadzie "a dlaczego by nie", skoro i tak już samo wyzwalanie strzału też jest sterowane elektronicznie. Poza tym można to wykorzystać np. przy zakładaniu zasadzki, etc.

Link to post
Share on other sites

Super sprawa, już zbieram kasę :mrgreen:

 

Co do Blutufa, to fajny bajer. Ja może jestem starej daty, ale ostatnio podobają mi się takie "nowinki" techniczne ;)

 

PS. Czy mogę prosić o wrzucenie tutaj jakichś zdjęć i schematu instalacji? Znalazłem wprawdzie instrukcję, ale boję się posłużyć obrazkiem tam zamieszczonym ;).

Zasadniczo pytam:

1. Gdzie w M4 można zmieścić ten dodatek?

2. Napisaliście, że jeden kabel do spustu trzeba doprowadzić, na schemacie kabli jest więcej. Jest tam pokazana cała elektryka AEG'a? (nie jestem zbyt mocny w te klocki)

3. Co robi szary kabelek?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

M.

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites

@Viamortis

 

Dzisiaj wieczorem albo jutro postaram się zrobić i wrzucić zdjęcia dwóch różnych instalacji.

 

Pytania zrozumiałem, odpowiadam:

 

1. Jeśli chodzi o M4, to najlepiej mieści się w nieoRISowanym chwycie przednim, ale wiadomo - tam to się wszystko zmieści. Układ mieści się też do prowadnicy kolby, a ja w swojej kolbie SF mam pod gumową stopką akurat tyle miejsca ile trzeba. Jeśli ktoś w prowadnicy kolby ma baterię, to bez problemu można wyprowadzić kable do jednej z bocznych "komór" w kolbie SF, i tam umieścić układ. Przy wykorzystaniu jakiejś mniejszej baterii typu LiPo w prowadnicy zmieści się układ i bateria. Podejrzewam, że dałoby się go wcisnąć też między RISa a lufę zewnętrzną, ale przyznam szczerze, że nie próbowałem.

 

2. Na schemacie są kable:

 

- para czerwony/czarny do akumulatora;

- para czerwony/czarny do silnika ( czasem przez gearbox, w zależności od typu);

- szary do spustu (sygnałowy);

 

3. Szary kabelek "mówi" procesorowi, że ktoś nacisnął spust.

 

Myślę że te obiecane przeze mnie zdjęcia wyjaśnią trochę temat.

Link to post
Share on other sites

Przepraszam za post pod postem, ale:

 

poniżej zamieszczam obiecane zdjęcia instalacji - trochę późno ale są. Replika to G36 CA w wersji C.

 

Zdjęcie nr 1 pokazuje ogólny wygląd instalacji. Widać wtyczkę do akumulatora, układ DF w niezakurczonej jeszcze koszulce termokurczliwej. Z układu wychodzi szary kabel sygnałowy do spustu oraz kable zasilające do silnika.

 

 

g361i.th.jpg

 

 

Zdjęcie nr 2 pokazuje fragment instalacji przy spuście. Czerwone strzałki pokazują odcinek, który idzie do styków silnika. Czarny kabel (masa) prosto z układu DF, a czerwony kabel (+) od styku spustowego do styku silnika.

 

g36222.th.jpg

 

 

Zdjęcie nr 3 to zbliżenie na styki spustowe.

 

g363.th.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

replikę masujesz w terenie - na wprost drogi wroga... sam ukrywasz się 10 metrów dalej. oddajesz pojedyncze serie wabiące wroga ... który obchodzi Twoja replikę i myśli że Cię zaskoczy od tylu ...a tu ZONK !!!!

 

przebajeczne :) ideał dla snajpera którego odkryto na polu :)

Link to post
Share on other sites

Aaaaha? :???: :wink: I jaki jest tego cel, bo za bardzo nie rozumiem? Czyli nic nie poprawia reakcji, tylko ją pogarsza? Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu...

 

- przyśpieszenie czasu reakcji na naciśnięcie spustu;

- "miękki start" w celu zmniejszenia zużycia silnika i przekładni;

:wink: :wink:

Edited by Nerpa
Link to post
Share on other sites

Miekki start trwa 0.1 sc lub podobnie.

Mosfet za to skraca czas reakcji silnika wiec nie bedzie duzej roznicy w reakcji.

Dodatkowo istotne jest przelozenie zebatek na reakcje na spust - 13:1 sa najszybsze.

Soft start jest swietny przy szybkich tuningach - i tak ma sie reakcje na spust na poziomie 28 milisekund (1 sc na 35) wiec powiekszenie tego czasu do 50 milisekund to i tak zadna roznica.

ps. Wedlug moich testow dodanie mosfeta zwieksza rofa o jakies 2-4 rpsy.

Mi dalo wzrost z 22 na 26 rps. Lozyska kulkowe 8 mm daly 1 rps wczesniej.

Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka, ze jak sie bardzo chce to sie zawsze do czegos mozna przyczepic. Ktos sie napracowal i generalnie ma to sens jesli znajda sie ludzie ktorym te funkcje beda potrzebne. Ja osobiscie sie nad tym zastanowie bo chce sobie zrobic emke na wzor tej z gry delta force, z trybem burst zamiast auto. Moim zdaniem ten uklad jest o tyle dobry, ze nie trzeba go wyciagac zeby dokonac modyfikacji. Nawet jesli to fifitko ma wady to trzeba je najpierw wskazac na podstawie wlasnych doswiadczen i obserwacji ( kupic - zamontowac - sprawdzic ) a nie wysmiac na podstawie subiektywnego opisu producenta, ktory jak wiadomo chce sie jak najlepiej zareklamowac.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...