Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Cześć.

Miałem rozładowany aku Li-Po PowerBEAN 7,4V 2200 mAh 25C.

To znaczy, IMAX B6 zaalarmował znanym tekstem CHECK BATTERY LOW VOLTAGE. No, myślę, kaplica.

Po sprawdzeniu woltomierzem ogniw na wyjściu do balansera, jedno ogniwo ("zdrowe") dawało wynik 3,4V a drugie ogniwo było na poziomie 1,8V.

Przejrzałem dokładnie internet i znalazłem info, że można wskrzeszać zbyt rozładowane ogniwa "traktując" je przez krótki czas ładowaniem w trybie Ni-Mh.

Postanowiłem spróbować.

Sprawdzałem co minutę wynik na woltomierze. Napięcie powoli szło w górę.

Dopiero po 5 min "martwe" ogniwo faktycznie doszło do 3V i ładowarka zaczęła "widzieć" dwa ogniwa w trybie ładowania z balanserem.

Problem polega tylko na tym, że w trakcie "uzdrawiania" martwego ogniwa wynik drugiego "zdrowego" ogniwa ukazał się na 6,8V......

Co jest chyba niemożliwe - podobno powyżej 4,3V na ogniwo powoduje, iż lipo zaczyna puchnąć, a później może dojść do zapalenia się i nawet wybuchu...

 

Po tym wszystkim akumulator wygląda normalnie, nie jest napuchnięty, czy też nagrzany. Nie zapalił się.

 

Jeszcze jedna rzecz.

Mierząc napięcie nie na wyjściu do balansera dla poszczególnych ogniw, tylko na wyjściu "głównym" (czyli z tymi dwoma kabelkami które są podłączane do repliki) ukazuje się wynik 6,8V - czyli de facto taki, jak na jednym z ogniw......

Czy napięcie z dwóch ogniw nie powinno się sumować na wyjściu "głównym"?? Według mnie powinno tam być jakieś 10 V.

Nie za bardzo rozumiem, o co w tym może chodzić....

 

Jeśli ktoś może rzucić światło na temat, będę wdzięczny.

Dziękuję.

 

P.S. Po osiągnięciu tego wyniku przestałem dalej ładować aku balanserem - najpierw zaczekam na Wasze opinie.

Być może teraz warto rozładować lipo (by napięcie w ogniwach się wyrównało) i dopiero wówczas naładować ponownie??

Link to post
Share on other sites

Dwa dni temu próbowałem dokładnie takiego samego patentu - bateria po akcji z trybem NiMH i powtórnym przełączeniem na LiPo - teoretycznie "wstała", wieczorem po podłączeniu repliki wydawało się że sytuacja jest opanowana. Z rana, tuż przed strzelanką klapa! Batka nie ciągnie silnika, miernik wykazał zgon* jednego ogniwa i niestety nic więcej się nie da zrobić. Myślę że i u Ciebie niewiele to da, ale nic nie szkodzi próbować - ładuj tylko w jakimś ceramicznym naczyniu żeby nie zrobić pożaru. :icon_biggrin: Moja zdechła bateria to: Turnigy Nano-Tech 1300mAh 1S 7,4V 25-50C

 

*napięcie spadło poniżej 1,0V

Link to post
Share on other sites

Dziś rozmawiałem ze specjalistą od tego typu akumulatorów.

Mówi, że miałem sporo szczęścia :).

Nie to, że aku się podniesie (jest już do niczego), tylko że nie wybuchnął mi.

Napięcie 6,8V na jednym ogniwie lipo udowadnia tylko, że PowerBEAN robi bardzo wytrzymałe i bezpieczne akumulatory :)

Natomiast napięcie z dwóch ogniw powinno się sumować i RAZEM dawać 7,4V (w tym przypadku).

Jeśli jednak napięcie na jednym ogniwie jest dokładnie takie, jak i na "głównych" przewodach, to oznacza, iż drugie ogniwo jest na tyle przepalone, że nie przebija się do głównych przewodów.

Czyli, aku nadaje się tylko do utylizacji.

 

Wynik mojej próby z krótkotrwałym ładowaniem lipo w trybie Ni-Mh - można próbować lecz bardzo krótko.

Jeśli aku nie jest super rozładowane, może nawet pomóc.

Natomiast ładowanie w trybie Ni-Mh z poziomu 1,4V niestety tylko pogorszyło sytuację - "zajechałem" drugie ogniwo i...naraziłem się na nieumyślne uszkodzenie ciała :) .

 

Temat raczej wyjaśniony i chyba jest do zamknięcia.

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...