Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Po co ta rączka??


Recommended Posts

Na pewnwj stronie ze zdjęciami militarnymi znalazłem takie zdjęcie z Iraku, na zdjęciu jest żołnież brytyjski z L85, ale przy tylnej części karabinu jest rączka (zaznaczona na zdjęciu). Może mi ktoś powiedzieć po co ona jest?? 13809023443-thumb.jpg

Kliknij aby powiekszyc

Link to post
Share on other sites

I owszem, jest to pionowy uchwyt. Ma podobne zadanie, jak otwór w kolbie PK - służy jako oparcie dla słabszej ręki podczas strzelanie leżąc, kiedy słabszą rękę zastępuje dwójnóg. Wynika z tego, że żołnierz na zdjęciu ma L-86A2 LSW, rkm stosowany przez Brytów również w roli karabinu strzelca wyborowego.

Więcej informacji

Link to post
Share on other sites

Silna ręka to ta, którą piszesz, naciskasz spust, rysujesz. Słaba to ręka przeciwna.

W zasadzie to mogłem napisać, że tylny uchwyt jest przeznaczony dla lewej ręki, bo mańkuci mają ciężkie życie z systemem SA-80, ale myślałem, że rozróżnienie ręki na słabą i silną jest jasne.

 

A gość faktycznie wygląda, jakby pukawka tylko przeszkadzała mu w utrzymywaniu spokoju na ulicach. Chyba z Gdańska jest... :wink:

Link to post
Share on other sites

poprawcie, jesli sie myle, ale po mojemu to nie jest erkaem, a nowa (modernizowana) wersja L85, wdrazana dopiero od ok dwoch-trzech lat. Pisali o tym w ktoryms komandosie z 2004 roku, niestety nie mam mozliwosci tego sprawdzic. Bylbym wdzieczny gdyby ktos zamiescil jakies info i byc moze foto.

Pozdrawiam

Jerz

 

Dzieki Okruch, teraz bede juz wiedzial :) A za blad przepraszam.

Link to post
Share on other sites

Już Cię poprawiam:

- pytanie mishy dotyczyło uchwytu typu 'spłuczka' znajdującego się w dolnej części komory zamkowej. Jest on charakterystyczny dla erkaemu L-86Ax, dając możliwość chwycenia go lewą ręką podczas strzelania w pozycji leżącej, gdy lufę podpiera rozłożony dwójnóg.

-L-85Ax to karabin szturmowy, pozbawiony dwójnogu, więc podczas strzelania z każdej pozycji lewą ręką trzymasz łoże. Tylny uchwyt dla lewej ręki jest niepotrzebny.

- zewnętrzną oznaką modyfikacji karabinu lub erkaemu ze standardu A1 do A2 jest zmieniona (hakowata) rączka napinająca zamka - nie ma to nic wspólnego z obecnością lub brakiem uchwytu dla lewej ręki.

 

Innymi słowy - L-85A1 i L-85A2 nie mają zielonego uchwytu, a L-86A1 i L-86A2, jako RKM, są wyposażone we wspomniany uchwyt.

Chcesz więcej zdjęć, kliknij w link w jednym z moich poprzednich postów.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...