Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MISJA 20-22/02/2015 Horyniec-Zdrój


Recommended Posts

Zapraszamy na kolejną edycję gry MISJA, która odbędzie dniach 20-22.02.2015.

MISJA to cykl gier terenowych z elementami surwiwalu. Charakter gry zbliżony jest do gier millsimowych w których główny nacisk położony jest na realizację zadań. MISJA nie jest o jednak typowym millsimem. Uproszczono system trafień, pierwszej pomocy oraz leczenia graczy (więcej na ten temat znajdziecie w regulaminie gry.

W grze MISJA największy nacisk położono na realizację zadań, które są różne dla poszczególnych grup/drużyn/związków. Z uwagi na porę roku uczestnicy biorący udział w grze powinni odpowiednio przygotować się do panujących warunków atmosferycznych wchodzi w to nocleg w lesie w warunkach zimowych. Może okazać się, że właśnie aura postawi przed wami najtrudniejsze zadanie - przetrwać :icon_smile:

Uczestnicy gry mają pełną dowolność co do wyboru czasu i metod realizacji zadań (w ramach obowiązującego regulaminu i przepisów dotyczących poszanowania przyrody).

 

Koszt uczestnictwa - 100 zł/osobę.

Limit uczestników - 150 osób.

Minimalna liczba uczestników ~ 100 osób.

Wpłat proszę dokonywać za całe drużyny do 05.02.2015 na poniższe konto:

Karol Modelewski 30 1160 2202 0000 0000 8666 8891

W tytule proszę napisać.

MISJA (nazwa drużyny) (ilość osób) (strona konfliktu)

np.MISJA Pretorians 11 Olonia

 

REGULAMIN do pobrania ze strony: http://pretorians.pl....php?f=82&t=696

 

O zeszłorocznej edycji możecie przeczytać tutaj: http://pretorians.pl...wforum.php?f=72

 

Wkrótce pojawią się ogólne zadania dla poszczególnych stron.

Proszę śledzić wątek gdyż zamieścimy w nim kilka cennych porad jak przygotować sie do warunków zimowych.

 

Nieudana akcja prewencyjna sił specjalnych Olonii mających zlikwidować rozmieszczony przy granicy system wyrzutni rakiet średniego zasięgu spowodowała eskalację napięcia (patrz MISJA 2014). Do otwartego konfliktu brakuje tylko oficjalnej deklaracji jednej ze stron ale takie rozwiązanie w chwili obecnej nikomu się nie opłaca. Zamiast tego obie strony wykorzystują do walki oddziały werbowane z ochotników lub najemników.

Olonia dysponuje również wybudowanym zawczasu systemem linii umocnień wzdłuż granicy z Geotią zaznaczając w ten sposób swoją obecność. Region ten jest od dawna terenem spornym pomiędzy oboma państwami i cieszy się względną autonomią, przynajmniej po stronie Geotii. Miejscowi watażkowie stanowią nieodgadnioną dla nikogo mozaikę lojalności. Nie wiadomo komu sprzyjają i czyje interesy właśnie reprezentują.

 

MAPA do pobrania: http://pretorians.pl....php?f=82&t=705

 

Zadania (bardzo ogólnie)

Olonia:

- zabezpieczyć wskazaną infrastrukturę obronną

- w miarę możliwości zlikwidować zagrożenie płynące z działalności wrogich grup

- inne (niespodzianki)

 

Geotia:

- zniszczyć wskazane obiekty

- inne (niespodzianki)

 

Inni:

- zadania będą przyznawane dla każdej strony indywidualnie np. zaminowanie wskazanego terenu, porwanie VIPa...

 

Co zawiera cena:

- ubezpieczenie NNW

- wynajęcie pojazdów

- namioty

- pirotechnika

- wykrywacze metalu oraz inne gadżety związane z grą

- generatory + paliwo

- pakiety medyczne

- ogrzewacze chemiczne

- wynajęcie miejsca odprawy i odpoczynku dla wychłodzonych graczy

- identyfikatory

- organizacja imprezy

Edited by Buniek92
Link to post
Share on other sites

Poniżej zamieszczę kilka uwag dotyczących bezpiecznego spędzenia nocy zimą w namiocie. Wszystkie te doświadczenia zdobyłem będąc na wyprawach w góry te niewysokie i te trochę wyższe.

Nocowanie w śniegu to bezpieczna i fajna przygoda pod warunkiem odpowiedniego przygotowania się do niej. Przede wszystkim należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Jednak zanim wejdziemy do namiotu należy dokładnie usunąć śnieg z ubrania gdyż ten szybko się rozpuści i je zmoczy, a wysuszenie go będzie kosztowało nas niepotrzebną stratę energii.

 

Namiot

Wystarczy najprostszy jednowarstwowy namiot by przenocować. Namioty z tropikiem są trochę lepsze gdyż utrata ciepła przez ścianki zachodzi nieco wolniej. Jeśli chodzi o zachowanie ciepła to lepiej spać w namiocie w kilka osób bo każda z nich ogrzeje trochę powietrze wewnątrz. By podnieść temperaturę w namiocie wystarczy zwykła świeczka ale nie polecam tej metody w dobie innych gadżetów do tego służących.

 

Śpiwór

Najlepsze są te z wkładem puchowym. Poza wszelkimi zaletami maja poważną wadę, cena dobrego puchowego śpiwora jest wysoka. Dla temperatur ok.-16 C wystarczy śpiwór z supermarketu do 100 zł. Może nie jest piękny ale skuteczny. Z mojego doświadczenia wynika, że śpiwór który daje względny komfort spania w zakresie temperatur 5-0C jest wystarczający. Pod warunkiem, że okryjemy go dodatkowo, np. pałatką lub zastosujemy wewnętrzne "prześcieradło" do śpiwora.

 

Karimata

Te „samopompujące” izolują lepiej niż te normalne ale jeśli ktoś nie posiada to można zastosować np. Dwie karimaty, jedna na drugiej. Osobiście stosuję kombinację dwóch karimat. Pod spodem cienka karimata z folią aluminiową po jednej stronie (o taka: http://www.manom.pl/...py/grupy/akceso ... ,typy.html ), a na to karimata „samopompująca”.

Mając to wszystko jednak może się okazać, że przy dużych mrozach (-20 C) jest to niewystarczające. Jeśli sytuacja robi się niekomfortowa lub krytyczna należy ubrać się we wszystko czym dysponujemy. Śpiwór dodatkowo nakryć kurtką, kocem czy co mamy pod ręką, nogi ze śpiworem wetknąć do plecaka, owinąć się pałatką i odpalić ocieplacz chemiczny w śpiworze. Każda dodatkowa warstwa zachowuje ciepło przy ciele. Powinno wystarczyć, a jeśli i to za mało można skierować swoje kroki do wynajętej sali :icon_smile:

Przy okazji zdradzę pewien patent na to by buty rano nie były zamarznięte. Nie trzeba wcale poświęcać na to ocieplaczy chemicznych. Wystarczy wsunąć je pod głowę pod karimatę, przy okazji zrobi się z nich poduszka, nie powinny zamarznąć.

 

Alkohol

Wszyscy znawcy surwiwalu odradzają jego spożywanie w zimnie gdyż powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i szybszą utratę ciepła. Jak najbardziej maja rację niemniej będąc zapakowanym do śpiwora z ocieplaczem można sobie bezpiecznie łyknąć wiśnię przed snem :icon_wink:. Nie polecam jednak dużych ilości. W ogóle alkohol zmniejsza morale brodzenia w śniegu co samo w sobie nie jest sprawą lekką i dodatkowe splątanie w głowie utrudnia to jeszcze bardziej. Szybko się odechciewa stawiania kolejnych kroków.

 

Jak się ubrać by być skutecznym

Przede wszystkim odpowiednio do temperatury i stopnia odporności na zimno oraz zadań które nas czekają. Jeśli przed nami forsowny masz to nie zalecam by ubierać się zbyt ciepło bo po paru krokach i tak się rozgrzejemy. Nie należy dopuszczać do spocenia i przemoczenia w ten sposób odzieży wewnętrznej. Bawełniane koszulki uwielbiają wodę i długo schną. Łatwo się w ten sposób wychłodzić. Ja ubieram się tak by przed wyruszeniem w drogę odczuwać mały dyskomfort termiczny. Dopóki pozostaniemy w ruchu będzie mam ciepło. Gorzej jeśli trzeba się zatrzymać na jakiś czas. W takich sytuacjach mam w zapasie dodatkowy polar. Jeśli czeka nas wartowanie należy ubrać się ciepło bo rozgrzewającego ruchu nie będzie zbyt wiele. Zacznijmy od dołu.

 

Buty

Obuwie dostosujmy do aury. Jeśli mamy wysoki suchy śnieg idealne będą śniegowce np. takie http://www.hanet.com...Oryginalne-Wojs ... -Sniegowce (taniocha). Buty wojskowe też się nadają (tylko nie pustynne wersje). Ważne by były nieprzemakalne i wysokie. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w stop-tuty by chronić nogi przed przemoczeniem i nasypaniem śniegu do buta.

 

Skarpety

Najlepsze są te wełniane (z wełny merinosów). Nawet mokre potrafią zachować ciepło. Nowoczesne wynalazki typu coolmax się nie sprawdzają tak dobrze jak wełna.

 

Spodnie

Tu znów dużo zależy od aury. Jeśli jest zimno i śnieg to dobrą i skuteczną kombinacją jest trójwarstwowy zestaw: bielizna termiczna, goretex/sympatex czy inna wodoodporna warstwa (np. Takie http://armyworld.pl/...uct-pol-70-Oryg ... lkach.html ), a na to maskałat dla kamuflażu. Osobiście stosuję wariant dwuwarstwowy. Spodnie do hikingu (np. http://8a.pl/spodnie...dnie-dare-2b-di ... ser#596133 ) i maskałat.

 

Kurtka

Najlepiej wodoodporna z membraną. Pod spodem polar, niezbyt gruby jeśli będziemy dużo maszerować to setka wystarczy i koszulka termiczna. Ta dzieli się na dwa rodzaje taką która „grzeje” i taką która „chłodzi”. Bierzemy tą ciepłą. Odradzam bawełniane koszulki bo te szybko chłoną pot i łatwo się wyziębić. W zapasie trzymam drugi cieplejszy polar gdyby zaistniała potrzeba zmiany stroju albo zrobiło się naprawdę zimno. Przy niższych temperaturach polecam kurtkę puchową zamiast polara np. (http://www.decathlon...kurtka-narciars ... 81843.html ).

 

Rękawiczki

Dla naszych potrzeb powinny być takie które pozwolą na machanie palcami w osłonie spustu. Sam używam albo rękawiczek bez palców jeśli nie jest zbyt zimno albo przylegających do ciała. Dla osłony przed śniegiem zakładam specjalne rękawice z membraną, tego typu: https://www.polarspo...l/rekawice-mamm ... t-pro.html są też tańsze :icon_wink: Rękawice dwu-palczaste lepiej chronią przed zimnem niż te pięciopalczaste poza tym warto mieć zapasową parę rękawiczek bo te lubią się moczyć lub gubić.

 

Czapka

Od lat stosuję z powodzeniem czapkę typu kominiarka w windstoperem (tego typu: http://www.alpintech.pl/index.php?p725, ... nd-stopper ) ma tą zaletę, że można ją zwinąć i uformować tylko na głowie, a gdy mocno wieje zasłonić prawie całą twarz.

 

Powyższe rady i porady dla większości z was są z pewnością znane i nie są żadnym odkryciem. Nie wyczerpują też tematu jakim jest przygotowanie do zimy ale może wśród nich znajdziecie jakiś oryginalny patent, a dla tych co jeszcze nie poznali uroków zimy będą przydatną skarbnicą doświadczeń. Tak jak na wstępie zaznaczyłem są to sposoby które stosuję od lat i w moim przypadku się sprawdzają.

Na koniec mała rada. Trzymajcie telefon komórkowy w wewnętrznej kieszeni by nie zamarzła w nim bateria ta zasada dotyczy także latarek jeśli ich nie używacie w danej chwili. Zimno skutecznie obniża wydajność baterii. Nie piszę celowo, jak się wyposażyć w sprzęt do gry bo tu każdy ma swoje ulubione patenty i zabiera co uważa za potrzebne.

 

Na koniec dodam jeszcze link do porad innych miłośników zimowych wypraw w plener; http://www.namioty.marabut.com/pl,poradnik,biwak-zimowy--czyli-jak-sobie-poscielisz-,121.html

 

Mam nadzieję, że powyższe wiadomości komuś się przydadzą :icon_wink:

Pozdrawiam.

Edited by Karok
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Z przykrością zawiadamiamy wszystkich zainteresowanych, że tegoroczna MISJA nie odbędzie się, ze względu na niedostateczną ilość chętnych.

Obecnie pracujemy nad kolejną dużą grą millsimową (AEGIS) na którą już zapraszamy.

AEGIS odbędzie się w ostatni weekend sierpnia tj. 28-30 08 2015.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...