Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Baofeng U-82 jak nadawać ?


Recommended Posts

Od razu muszę powiedzieć, że z ASG nie mam nic wspólnego.

Przeszukując internet natrafiłem na Wasze forum. Temat szeroko pojętej łączności jest tu ogólnie znany. Pewnie i jest tu wiele osób które znają odpowiedź na mój problem. Dlatego postanowiłem, że zapytam Was.

Pracuję w służbach mundurowych. Mam służbową Motorolę GP360. W mojej pracy do łączności używam pasma "powiatowego" 149,050 MHz, ale również do łączności pomiędzy osobami wewnątrz zastępu używa się łączności nazwijmy ją "wewnętrzną" np. 148,700 MHz. Wymaga to abym nosił dwa radiotelefony. Dlatego postanowiłem prywatnie kupić dualbander. Wybór padł na Baofeng U-82.

Podczas programowania pojawił się problem:

Powiedzmy, że pod "pozycją" 001 zaprogramowałem sobie 149,050 MHz.

 

Robię to sposobem:

-Wyłączam radio, następnie naciskając klawisz [MENU] włączam radio

-Naciskając klawisz [EXIT A/B] aktywuję górny kanał A

/ mam wolną komórkę 001, więc tam chcę zapamiętać mój kanał/

- Wprowadzam częstotliwość z klawiatury 1 4 9 0 5 0

-Naciskam [Menu] 27 [MENU]

Wprowadzam z klawiatury 001

Naciskam [Menu] [EXIT]

-Wyłączam radio, następnie naciskając klawisz [MENU] włączam radio

 

No tu sedno sprawy:

Mam odsłuch na kanale, ale nie mogę nadawać. Jestem niesłyszalny.

Dodam, że gdy programuję powyższym sposobem kanał opisany wcześniej jako "wewnętrzny" 148,700 MH, działa odbiór i nadawanie.

 

Jak mam zrobić abym miał odbiór i nadawanie ?

Link to post
Share on other sites

Dziwna sprawa. Jeżeli na tej drugiej częstotliwości jesteś słyszany to raczej nie masz ustawionego żadnego shifta częstotliwości (+/- na wyświetlaczu) bo by problem też występował.

Opisana procedura programowania jest jak najbardziej poprawna, możesz zresztą spróbować nadać w trybie VFO, ale efekt pewnie będzie taki sam.

 

Może "winni" są odbiorcy którzy mają ustawione w swoich radyjkach CTCSS/DCS ? Wtedy mimo że nadajesz na dobrej częstotliwości ich odbiornik się nie "otwiera". Proponuję sprawdzić ustawienai na służbowych radyjkach i ustawić odpowiedni kod jeżeli to konieczne

Link to post
Share on other sites

Dziwna sprawa. Jeżeli na tej drugiej częstotliwości jesteś słyszany to raczej nie masz ustawionego żadnego shifta częstotliwości (+/- na wyświetlaczu) bo by problem też występował.

Opisana procedura programowania jest jak najbardziej poprawna, możesz zresztą spróbować nadać w trybie VFO, ale efekt pewnie będzie taki sam.

 

Może "winni" są odbiorcy którzy mają ustawione w swoich radyjkach CTCSS/DCS ? Wtedy mimo że nadajesz na dobrej częstotliwości ich odbiornik się nie "otwiera". Proponuję sprawdzić ustawienai na służbowych radyjkach i ustawić odpowiedni kod jeżeli to konieczne

 

No niestety nie mam takiej możliwości. Służbowe to służbowe. Ustawień na mot360 nie sprawdzę bez odpowiedniego kabla.

Gdzieś wyczytałem, że moje radio (kupione na Allegro) może być zablokowane na PL. Ale czy wtedy mógłbym tylko słuchać nie nadawać ?

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że wdkaźnik nadawania to ta "antenka z zwiększającymi się kreskami" :-) ?

Tak. Pojawia się w chwili mojego "głuchego" nadawania.

 

Drugie radio ma kolega. Kupił już zaprogramowane pod naszą pracę. Tylko wydaje mi się, że mówił, iż ma zablokowany dostęp do ustawień. Nie wiem czy to wogóle możliwe ? Może ma zablokowaną klawiaturę. On w swoim radiu napewno ma odbiór i nadawanie na paśmie powiatowym.

Link to post
Share on other sites

Problem rozwiązany dzięki pomocy osób z PW.

Skanowanie R-CTCSS.

Zapamiętanie wartości

i jest nadawanie.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

BTW.

ale. Z uwagi na niejasną sytuację co do użytkowania prywatnego sprzętu łączności w służbach, póki co, do czasu wyjaśnienia nie używam radia na zakresie służbowym.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...