Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Podłączanie słuchawek+mikro Icom do Baofeng / Kenwood


Recommended Posts

Temat rzeka, w internecie jest trochę materiałów na ten temat, ale może tutaj znajdzie się ktoś kto zna to od strony praktycznej i własnego doświadczenia (tzn robił to / ktoś mu zrobił i posiada - teoretyczne rozważania są na pewno cenne, ale nie o nie mi chodzi ; ).

 

Usiłuję podłączyć mikrofon (http://peltorcomms.3...01124140519.jpg ,MT661) oraz słuchawki aktywne (sporttac) do Baofenga UV82. Jest to duobander, ale nie zależy mi koniecznie w tym przypadku aby to wykorzystać, wystarczy mi, aby podłączony mikrofon i PTT działały jak każdy inny zwykły zestaw (tzn normalnie działający i do nadawania wykorzystujący kanał A).

Mikrofon ma wtyk Icom'owy (o ile dobrze to widzę, to S1 - https://scontent-fra...a01&oe=57037738, http://www.tapaulkco...ectorchart.html), baofeng - gniazdo do kenwood (K).

Spotkałem się (również przeglądając forum WMASG) z opiniami sprzecznymi - wg jednych wystarczy odpowiednio przelutować kabelki, wg innych w grę wchodzi dodanie/wywalenie opornika itp.

 

W internetach (https://www.paramoto...php?f=45&t=7696) znalazłem taki schemat:

http://i601.photobuc...dsetadapter.jpg

ale nie potrafię zweryfikować czy to ma sens.

 

Znalazłem takie schematy kenwooda:

http://img208.images.../kenwoodptt.jpg

http://homepage.ntlw...g4wpw/kwood.jpg

I baofenga

http://www.integrate...onn_Labeled.jpg

ale nie trafiłem na schematy do Icoma.

 

To czego potrzebuję to:

1. przejściówka wtyk Baofeng (Kenwood) -> gniazdo Icom (jeżeli się tak po prostu da)

albo

2. schemat jak zamienić wtyczkę Icom na Kenwood, czy ewentualnie trzeba coś wywalić / dodać przy ptt itp.

Edited by MjrCykor
Link to post
Share on other sites

To czego potrzebuję to:

1. przejściówka wtyk Baofeng (Kenwood) -> gniazdo Icom (jeżeli się tak po prostu da)

albo

2. schemat jak zamienić wtyczkę Icom na Kenwood, czy ewentualnie trzeba coś wywalić / dodać przy ptt itp.

 

Od tego należało zacząć - bo wstęp to raczej niezłe zamotanie wprowadza :icon_smile:

Poniżej schematy, obrazujące jak zamienić przyłącze Icom na Kenwood:

Icom_to_Kenwood.jpg

Wtyczek jako takich się nie wymienia. Po pierwsze dlatego, że nie są dostępne w wersji rozbieralnej.

Trzeba wymienić cały patch-cord - tj. kabel z wtyczką. To co będzie do "przerobienia" wewnątrz przycisku PTT jest oznaczone na niebiesko.

 

Dobrym i sprawdzonym źródłem kabli z wtyczkami do radiotelefonów są mikrofonogłośniki (BTW: moje doświadczenie z kablami od zestaów słuchawkowych - które są tańsze - jest fatalne).

Jeśli mikrofon jest pojemnościowy z dodatkowego kondensatora (10uF) można zrezygnować. Nie spotkałem go w różnych mikrofonogłośnikach - pewnie ze względów oszczędnościowych - ze złączem K, zarówno do Baofengów, jak i Inteków, a także w zestawach słuchawkowych. Ale zawsze były tam mikrofony pojemnościowe.

 

Generalnie do sprawy można podejść na kilka sposobów:

1. Najprościej wymienić patch-cord radiowy zakończony złaczem Icom na taki z końcówką w standardzie Kenwood i wykorzystać istniejący przycisk PTT.

2. Odłączyć od istniejącego PTT część interkomową (oznaczoną na schemacie na szaro) i zamontować ją np. do przycisku double-channel PTT z oryginalnej słuchawki, jeśli nie będzie Ci przeszkadzać taka filigranowa konstrukcja tego 2xPTT. W tym wariancie do usunięcia z płytki wenątrz double-PTT od zestawu słuchawkowego jest oczywiście wlutowany mikrofon pojemnościowy.

3. Ewentualnie można po odłaczeniu od oryginalnego PTT części interkomowej zainstalować na końcu wtyk Nexus TP-120, co zapewni możliwość wybierania spośród różnych dostepnych replik PTT i standardów zakonczenia różnymi wtykami. To chyba najbardziej "złożone" (i kosztotwórcze) rozwiązanie, bo opinie także z forum są takie, że pach-cordy radiowe z dostepnych replik PTT są marnej jakości i najlepiej od razu je wymienić na kabel od mikrofonogłośnika.

Link to post
Share on other sites

Pewnie zamotałem, ale chciałem pokazać, że rzuciłem temat w google przed założeniem tutaj wątku :icon_wink:

Teraz pozostaje mi znaleźć kogoś kto mi sprawnie poskłada (wersję 1.) do kupy.

 

No i zastanawiam się - skoro da się wymienić elementy na poziomie wtyczki z kablem, to nie dało by się zrobić przejściówki na kablu? Tzn gniazdo Icom -> wtyk Kenwood?

 

Jeszcze pytanie laika - jak to działa po zamianie samej tyczki z kablem, skoro w PTT Icoma jest kondensator a w Kenwoodzie jest opornik? to ma związek z tym połączeniem spic.-mic.-uziemienie które jest w kenwood a nie ma w icomie?

Edited by MjrCykor
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Jeszcze pytanie laika - jak to działa po zamianie samej tyczki z kablem, skoro w PTT Icoma jest kondensator a w Kenwoodzie jest opornik? to ma związek z tym połączeniem spic.-mic.-uziemienie które jest w kenwood a nie ma w icomie?

Generalnie to sterowanie sygnalizacją PTT nie jest racket-technology.

Najczęściej, tak jak np. w radiostacjach wojskowych czy CB-radiach, służy do tego osobna linia/styk PTT. Choć w radiotelefonach CB spotyka się także dwie linie: PTT-NC/PTT-NO, analogicznie jak w czeskiej RF-10.

W przeciwieństwie do radiostacji typowo wojskowych, ze spacjalistycznymi, dedykowanymi i pancernymi :icon_wink: złączami, w radiotelefonach ręcznych, konstruowanych z myślą o rynku cywilnym (lub co najwyżej przeznaczeniu dual-use) producenci zaczeli stosować typowe wtyki i złącza - używane w sprzęcie powszechnego użytku.

 

Wtyczka Icom zbudowana jest z dwóch pinów - właśnie z dwóch typowych "wtyczek" monofonicznych - każda z jednym stykiem aktywnym i ringiem masy. Piny maja różną średnicę - żeby nie było możliwości zamiany pinu mikrofonowego z głośnikowym.

W takim rozwiązaniu konstrukcyjnym nie przewidziano miejsca na osobny styk PTT. Zatem przekazywanie sygnału PTT trzba było rozwiązać inaczej: "wstrzykując" go do linii mikrofonowej.

W tym celu wykorzystuje się separację składowej zmiennej napięcia z mikrofonu, modulowanego falą akustyczną, od napięia stałego, kluczowanie którego przekazuje sygnał PTT.

"Zwarcie" lini mikrofonowej poprzez rezytor o ustalonej oporności do masy przekazuje sygnał PTT.

 

Wtyczka Kenwood także zbudowana jest z dwóch pinów - ale z zastosowaniem co najmniej jednej wtyczki strereo - por. fotki złącz, np tu: http://www.talkinghe...comparison.php.

Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie 4 (do 5) linii sygnałowych + masa. Konsekwentnie do zwiększenia ilości linii/styków sygnałowych konstruktorzy Kenwooda przyjęli wyprowadzenie linii PTT na jednym ze styków i dzięki temu można uruchamiać nadawanie za pomocą kluczowania one-wire PTT. Bezpośrednie zwarcie tej lini do masy uruchamia nadawanie.

 

W standardzie Kenwood możliwe jest też uruchomienie nadawania analogicznie jak w Icomach: poprzez zamknięcie obwodu linii mikrofonowej do masy za pomocą rezystora. Z tych samych powodów, dla których rozstaw pinów we wtykach Icom i Kenwood jest różny, wartości rezystorów też się różną. Icom w dokumentacji podaje wartość 33kOhm, chociaż są także schematy z wartością 22kOhm.

Kenwood można wyzwolić za pomocą rezystora 2,2kOhma (rząd wielkości mnmiej, niż w Icom'ach), chodziaż zazwyczaj będzie działał opornik o wartości "zblizonej", powiedzmy 3k3, a nawet 4k7 lub 1k2.

Taki alternatywny sposób wyzwalania sygnału PTT ilustruje schemat poniżej:

Kenwood_alternative_PTT.jpg

 

Dobrze na nim widać rolę kondensatora separującego składową zmienną napięcia mikrofonowego (10uF).

Stałe napięcie na linii mikrofonowej - oprócz wykorzystania do przenoszenia sygnalizacji PTT - przydaje się także do innych zastosowań, jak np. do:

- zasilania przedwzmacniacza pozwalającego na wykorzystanie oryginalnych headsetów Peltor z radiotelefonami cywilnymi, o czym można poczytać w innym wątku na forum (http://forum.wmasg.p...ych-msa-sordin/)

- albo do zasilania diody święcącej w mikrofonogłośnikach Baofeng, potwierdzających pracę (a raczej włączenie zasilania :icon_wink: radiotelefonu.

 

Podsumowując:

  1. Działa to tak, że Icom przekazuje sygnalizację PTT w linii mikrofonowej i potrzebuje do tego rezystora.
     
  2. Kenwood ma wyprowadzoną osobną linię PTT i do uruchomienia nadawania wystarczy kluczowanie tej linni, chociaż możliwe jest także przekazywanie sygnalizacji PTT w linii mikrofonowej.
     
  3. Przekazywanie sygnalizacji PTT w linii mikrofonowej jest powszechnie spotykane w innych standardach złącz, jak np. Motorola: M1,M8; Maxon: MA1, MA2; Yaesu/Vertex, etc.

No i zastanawiam się - skoro da się wymienić elementy na poziomie wtyczki z kablem, to nie dało by się zrobić przejściówki na kablu? Tzn gniazdo Icom -> wtyk Kenwood?

Z technicznego punktu widzenia wszystko się da - tylko kwestia ceny...

Sam podałeś schemat "przejściowki":

Kenwood_Puxing_BaofengtoIcomcopatibleheadsetadapter.jpg

A właściwie adaptera - bo przejściówka to co najwyżej przekrosowuje styki i nie będzie zawierać elementow aktywnych.

Z analizy schematu wynika, że ma szanse działać:

  • Tor głośnikowy jest trywialny - przejściówka z grubego pinu Icom na cienki pin Kenwood.
  • Linia mikrofonowa od strony radiotelefonu ze złaczem K podpięta jest (pewnie przez jakiś rezystor pull-up) do napięcia stałego.
  • W "przejściówce" szeregowo wpiety jest w nią rezystor 10kOhm - robiący za swojego rodzaju sonde pomiarową. Róznolegle do niego jest kondensator 100 nF zapeniający "przepuszczanie" skladowej zmiennej sygnału mikrofonowego.
  • Za tą "sondą" jest gniazdo do linii mikrofonowej headsetu Icom, ktora to linia ma wbudowany rezystor 33kOhm zwierany przyciskiem PTT do masy.
  • W chwili zwarcia PTT-Icom popłynie prąd od strony napięcia zasilania z radiotelefonu poprzez rezystory 10kOhm w adapterze i 33kOhm w obudowie przycisku PTT. Na zaciskach rezystora-sondy (10kOhm) odłoży się napięcie, ktore wysteruje tranzystor PNP (prawy), dzięki czemu przez emiter tego tranzystora popłynie prąd do kolektora. Napięcie z linii mikrofonowej zostanie podane na bazę drugiego tranzystora (NPN - lewy) za pośrednictwem rezytora 10 kOhm. Po wysterowaniu bazy tranzytor ten przejdzie w stan przewodzenia - zadziała jak klucz linii PTT wyzwalając nadawanie.

Od strony logiczno-konstrukcyjnej schemat ma sens... tylko co z tego. Żeby taki adapter "wdrożyć" potrzbne będą jakieś rozwiązania konstrukcyjne:

- gdzieś te elementy elektroniczne trzeba zamontować

- gniazda do wtyku Icom trzeba osadzić w jakiejś obudowie,

- a sam układ podłaczyć do Baofenga za pomocą patchcordu.

 

Jeśli i tak potrzebny jest pach-cord K - to zamiast do obudowy z adapterem, prościej i taniej, można go od razu zainstalować do do istniejącego PTT - wariant 1.

Ale jeżeli potzrebujesz używać headset symultanicznie z radiem Baofeng oraz Icom - to prościej (i również taniej) będzie zastosować wariant 3 z dwoma replikami PTT: jednej z pachcordem Kenwood i drugiej ze złaczem Icom.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

A co zrobić w sytuacji, gdy mam UV82, gruszkę od baofenga - przelutowałem jak trzeba, robiąc podwójne PTT do kontraktowego bowmana, wykorzystując obudowę ex116 (http://forum.wmasg.p...m-do-nadawania/)ale pojawia się problem.

 

Gdy wciskam ptt1 jest OK, gdy na innej częstotliwości jest ptt2 i go wciskam - słychać same przestery i trzeszczenie.

wyłączę i włączę baofenga,

robię odwrotnie, wciskam ptt2 i jest nadawanie, po tym wciskam ptt1 i te same przestery i nic nie słychać.

 

Gdy oba ptt są na tej samej częstotliwości, nie ma żadnego problemu, działa jak należy.

 

Czy może ktoś mi pomóc, co mam wlutować, albo co zrobić, żeby problem ustąpił

Edited by raw
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...