Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Replika metalowa - usuwanie farby, polerowanie, zabezpieczenie powierzchni


Recommended Posts

Zmiana "umaszczenia" repliki to chyba najprostszy i zarazem całkiem efektowny sposób na zmianę jej wyglądu. Kiedyś na forum był podobny temat, ale to było dawno, więc od tego czasu sporo się mogło zmienić :).

 

Chciałbym prosić wszystkich którzy mają jakieś doświadczenia w tym zakresie, o podzielenie się radami i wskazówkami odnośnie:

 

1. Usuwania farby z repliki, zarówno tej fabrycznej jak i nałożonej w ramach tuningu.

 

Teoretycznie sposobów jest sporo ale nie wszystkie są tak samo dobre, a szkoda eksperymentować metodą prób i błędów na własnej replice. Z tego co się orientuję, najlepiej zainwestować w jakiś preparat typu "paint remover", ale środki tego typu są różne. Większość metalowych replik to niestety stop garnkowy (raczej mało kogo stać na Inokatsu czy stalowe RWA), więc nie trudno o chemikalia, które przeżrą nie tylko farbę ale i samą replikę, czego pewnie każdy chciałby uniknąć. Z drugiej strony zbyt słabe środki zostawiają nieładne plamy, a powierzchnia repliki wydaje się po nich jakby "brudna" czy odbarwiona.

 

2. Polerowania repliki.

 

Jakie efekty można osiągnąć, jakimi środkami i narzędziami, ile czasu to wymaga, jak poradzić sobie z trudno dostępnymi zakamarkami, jakich obszarów lepiej nie dotykać, jakich papierów ściernych użyć itd.

 

3. Zabezpieczenia powierzchni metalu po zdarciu farby.

 

Stop metalu w większości replik tak ma, że po zdarciu farby zaczyna się utleniać i ciemnieje / szarzeje, stąd nawet najpiękniejsza, lustrzana polerka nie utrzyma się zbyt długo. Na szczęście i na to są sposoby w postaci różnych środków chemicznych. Z mojego researchu wynika, że najczęściej polecane są woski do metalu. Tyle że znowu, wosk woskowi nie równy, mają one różne właściwości, zastosowanie i dają różne efekty. Jedne są matowe inne błyszczące, jedne nadają się do późniejszego polerowania, inne nie, jedne są wodoodporne, inne nie itd.

 

Przymierzam się do pewnego projektu i byłbym bardzo wdzięczny na wszelkie wskazówki odnośnie powyższych zagadnień.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...