Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

* Tania ładowarka


Recommended Posts

Taka ladowarka sie nie nadaje do ladowania baterii do aega bo sluzy do ladowania akumulatorkow 8,4V(9V) typu 6F22 ktore maja male pojemnosci w porownaniu z tymi do aegow i laduje sie je malym pradem. Poprostu ladowarka taka ma zbyt mala wydajnosc pradowa i ladowanie baterii do aego nie ma sensu bo trwaloby teoretycznie mnostwo godzin, napewno wiecej niz 24h, a praktycznie jest wielce prawdopodobne ze ladowanie mogloby nie dojsc do skutku z powodu uszkodzenia ladowarki.Tak czy inaczej nie ma to sensu.

Link to post
Share on other sites

Wiele osob zapewne posiada w domu wkretarke akumulatorowa i ladowarkre do niej. Wlasnie zasilacz od tej ladowarki nadaje sie idealnie do zasilania naszej taniej ladowarki zbudowanej na bazie stabilizatora scalonego 7812 lub LM317. Zasilacze te maja wydajnosc pradowa od okolo 500mA w gore. Wychodzi tanio bo 2 w 1(schematy ladowarek i zasilaczy na bazie stabilizatorow oczywiscie => google).

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

CZy przy standardowej bateri 8,4 i standardowo do niej dodawanej baterii można przeładować baterie ? Pytam bo po prostu bateria którą ostatnio dostalem z uzywanym AEGiem nie działa i nie wiem dlaczego. Zachowuje się tak jakby cały czas była nie naładowana. Próbowałem już ją ładować całą noc przez dwie różne ładowarki i nic. Macie jakiś pomysł co może być z nią nie tak ?

Czy standardową baterię można przeładować i czy da się ten proces odwrócić ?

Link to post
Share on other sites

Standartowa ladowarka dodawana przy kupnie aegow ciezko jest przeladowac baterie.

 

Skoro bateria byla juz uzywana to istotne jest ile cykli juz przezyla (ladowan i rozladowan). Poza tym istotna sprawa jest jak byla traktowana wczesniej w czasie eksploatacji (czy byla prawidlowo ladowana i rozladowywana).

 

Jeezeli bateria ma juz okolo 3-4 lata to jej czas swietnosci juz pewnie minal, ale jezeli bateria nie jest stara ani przechodzona to moze miec efekt pamieciowy jezeli jest Ni-Cd, wtedy nalezy sprobowac ja ponownie uformowac.

 

Samo ladowanie roznymi ladowarkami nic nie da, trzeba najpierw ja poprawnie rozladowac, pozniej poprawnie naladowac ( i tak 3 razy conajmniej). Rozladowac pakiet do napiecia 1V/ogniwo pod obciazeniem i ladowac pradem 1/10 pojemnosci baterii. Jezeli ten zabieg nie pomoze to niestety kupujemy nowa batke.

 

Istnieje tez mozliwosc , ze w tej twojej uzywanej baterii sa uszkodzone ogniwa i dlatego zachowuje sie jak nienaladowana.

 

Poza tym okazuje sie, ze te standartowe ladowarki dodawane do aegow nie sa zbyt odpowiednie (wywnioskowalem jakis czas temu po ponownym rozkreceniu ladowarki BC-XXXX), poniewaz sa to tzw. zrodla napieciowe (zasilacze stabilizowane z ograniczeniem pradowym), a baterie ni-cd i ni-mh laduje sie pradem o stalej wartosci, czyli potrzebujemy zrodla pradowego, ktore daje nam stala wartosc pradu przez caly czas ladowania. Ladowarki sprzedawane z aegami daja stale napiecie, a prad ladowania spada wraz ze wzrostem napiecia na akumulatorze (czyli zle bo czas obliczony ze wzoru t=C*1,4/I bedzie zanizony). Jedne rozwiazanie w przypadku posiadania standartowej ladowarki to dluzsze przytrzymanie baterii w ladowarce.

 

Moment odlaczenia baterii od ladowarki najlepiej jest okreslic metoda pomiaru napiecia na aku w koncowej fazie ladowania. Jezeli napiecie zacznie powoli spadac to znaczy ze mozemyodlaczyc batke od ladowarki.

Link to post
Share on other sites

witam, czytam sobie wasze posty i ogolnie zdziwilly mnie czasy ladowania. kupilem niedawno kalacha od cymy - batka jest 1100ni-mh i panowie z taiwanguna napisali mi ze baterie mam ladowac 6,5h i ani minuty dluzej :P (i za kazdym razem rozladowywac do konca przed powtornym ladowaniem). taką superszybka ladowarke daja chinczyki czy czegos nie rozumie? ladowalem zgodnie z zaleceniami - narazie strzela mam nadzieje ze nie padnie za szybko, pojutrze calodniowa strzelanka i nie chce zeby mi padla od razu. wywalilem z 200kulek, a podobno na 700 spokojnie starczy - o ile faktycznie dobrze naladowalem... z gory dzieki za odp.

 

a macie jakies pomysly na bezpieczne rozladowywanie bateri? kiedy jeszcze cos tam w niej jest ale chce naladowac do pelna - czyli najpierw rozladowac zeby trzymala jak nalezy.

 

pozdro

Link to post
Share on other sites

Pewnie masz ładowarkę o większym prądzie ładowania. Dlatego czas jest mniejszy. Poszukaj, na forum jest wzór.

Co do rozładowania to:

- albo żarówka z podpiętym woltomierzem i odłączasz jak spada do wartości 0,9V x ilość ogniw.

- Albo rozładowywarka rozłączająca baterię po osiągnięciu napięcia 0,9V na ogniwo pod obciążeniem (opcja szukaj). Ja rozładowywarkę wykonałem sam ze schematu z forum i działa idealnie. Od razu mówię powtarzam :) , że rozładowywarka TM, NIE odłącza baterii po rozładowaniu i zbyt długie podpięcie baterii skończy się jej rozładowaniem do zera (czyt. do wyrzucenia...)

Link to post
Share on other sites

Czyli przy zalozeniu ,ze aku o pojemnosci 1100mAh laduje sie pradem o stalej wartosci 250mA czas ladowania wychodzi 6,16h czyli po zaokrogleniu bedzie te 6,5h, ale to wcale nie musi byc prawda. Teraz pytanie czy rzeczywiscie w czasie ladowania aku pobiera przynajmniej w fazie poczatkowej 250mA.

 

Prawdopodobnie tak nie jest (moze sie myle ale to poprostu trzeba zmierzyc zeby miec pewnosc) i poza tym prad ladowania w przypadku tej ladowarki na pewno nie bedzie staly co do wartosci przez caly czas ladowania bo pracuje ona jako zrodlo napieciowe ,a nie pradowe.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Ok. dzięki wielki!

Przypuszczam ze twoje opinia przyczyni się do wyboru ładowarki.

Czy miałeś jakieś problemy z bateria przez ładowarkę lub z samą ładowarką?

Ja potrzebuje niezawodne ładowarki do baterii 9.6V

Czekam na dalsze opinie użytkowników.

:wink:

Link to post
Share on other sites

Hello! No to kolejna opinia ;) Posiadam taką ładowarkę MW6168VD. Fajne jest to, że ma wtyczkę do zapalniczki samochodowej. Ma 3 wymienne końcówki - large, krokodylki i taką "wąską okrągłą". Obsługa jest bardzo łatwa. Prąd ładowania - 500mA/1000mA. Szkoda, że nie ma mniejszych wartości. No, i nie ładuje akumulatorów 10,8V... Stosuję od niedawna (zarówno do 7,2V jak i 9,6V), ale już jestem bardzo zadowolony. Sama się rozłącza przechodząc w tryb "podtrzymywania", rozładowuje (z lekka wolno, ale ok). Żadnych problemów nie miałem. Tylko wydaje cichy dźwięk ładując/podtrzymując, co w pewnych warunkach może przeszkadzać. ;)

 

EDIT:

Chociaż jak spojrzysz, to TA ładuje 10,8, ale nie ładuje 7,2...

Link to post
Share on other sites

Podjąłem decyzje.

Wybrałem Mikroprocesorowa ładowarka/ rozładowywarka typ MW .

Dziękuję za wszystkie opinie i komentarze.

Oczywiście po dłuższym używaniu zamieszczę swoja opinie na temat ładowarki.

Mam nadzieje ze będzie się sprawdzać.

:mrgreen:

Link to post
Share on other sites
  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...