Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Paralaksa


Recommended Posts

chodzi mi o ta siatke jak sie tego używa

rongda2cc5.jpg

To jedna z wersji siatki celowniczej "ułatwiająca" ocenę odległości i przez to odkładanie poprawki przy celowaniu.

Ta siatka to Crosbow, odległości pomiędzy kreskami nigdy nie były dokładnie podane, wiec w tym typie siatki zawsze brało się poprawki "na oko". A tym bardziej nie da się tym typem siatki zmierzyć odległosci czy opadu pocisku.

W ASG jak najbardziej da się tą siatkę wykorzystać, powiedziałbym bardziej niż Mil-Dot.

Np. dla tzw. Snajpera, "0" (POI) jest na 40m, potem 1 kreska to 50m, 2 to 60m, itd. [to tylko teoretyzowanie, jak jets naprawde trzeb a samemu sprawdzić]

 

ps. pisałem o kreskack na krzyżu, nie tych "łukach" w dolnej części krzyża, to wogule nie jest opisane i niczego nie da się tym zmierzyć

 

ps2. mały i łądny opis błędu paralaksy

http://www.arld1.com/parallax.html

i pare innych ciekawych rzeczy dotyczących optyki

http://www.arld1.com/

Edited by GZ
Link to post
Share on other sites

Dzieki Ci bardzo :)

CZyli ogolnie taka siatka nie ma zastosowania w ASG?

W ASG żadna siatka oprócz standardoergo krzyża 30/30 czy myśliwskiego grotu nie ma zastosowania, odległości i opad są na tyle małe że nie skorzystasz z tego wogule, a nie wierze że ktoś snajpi na 140-150m w ASG 8-)

Wszelkie krzyże jak Crosbow czy Mil-Dot są w ASG bajerem.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli ustawisz HU, lunetę w replice strzelającej na powiedzmy odległość 80 metrów tak żeby na tym 80 metrze kulka trafiała w punkt "centralny" lunety to nie widze zastosowania dla żadnych siatek. Dlaczego ? Bo do tych 80 metrów kulka leci prawie torem płaskim i ma na tyle energii żeby trafić w "punkt". Na większe odległości można by stosowac poprawki na siatce ale mija sie to z celem bo powyżej "skutecznego zasiegu" trafienie nie będzie miąło siły wystarczajacej do "odczucia" go przez cel. Dlatego w ASG nie ma sensu sie w to bawić. Repliki mają konkretny zsie skuteczny na którym wypada mieć "zestrojone" przyrządy a dalej strzelac nie ma po co.

Link to post
Share on other sites

Wyjaśnijcie jak tępemu szturmanowi co ze snajperstwem nie miał nigdy nic wspólnego a z optyki zna tylko otwarte przyrządy AK:

Czy tego typu siatka celownicza nie przydała by się do uwzględniania wpływu wiatru? Na przykład po zajęciu stanowiska snajper oddaje strzał w kierunku z którego spodziewa się przeciwnika i patrzy o ile "kresek" wiatr zniósł kulkę w bok. Przed strzałem bojowym rzut oka na pobliskie gałęzie - acha, wieje troszkę więcej niż kiedy sprawdzałem, poprawka na wiatr o jedną kreskę więcej. Ma to sens? Zwiększy w liczącym się stopniu szanse trafienia?

Link to post
Share on other sites

Nie w ASG. Albo wiatr nie ma wpływu na strząły na odległościach na jakich banglają repliki (mowa o zasiegu skutecznym) albo jak ma wpływ to taki, że Ci może "skali" zabraknąć w lunecie ;)

 

Nie ma sensu sobie tym w ASG zawracać głowy. Chyba że ma się replikę ze skutecznym zasięgiem jakieś 150 metrów hmm to może wtedy zacznie sie kalkulować...

Link to post
Share on other sites

Skoro taki M82 ma skuteczny zasięg w okolicach 90-100 (podobno) to czmu nie więcej ? M82 VFC gazowy ma ponoć na redgazie ponad 900 fpsów... więc na kulasach 0.4-0.5g może i śmiga ponad 120 metrów... nie wiem ale myślę że to możliwy pułap do osiągnięcia...

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Co do owej siatki... to może mieć jedynie zastosowanie przy podawaniu odległości w jakiej znajdują się jednostki wroga. Snajper/Spotter może przecież takie informacje podawać dla grupy szykującej na przykład zasadzkę.

 

Zastosowań może być wiele.

Link to post
Share on other sites

chodzi mi o ta siatke jak sie tego używa

rongda2cc5.jpg

 

 

W ramach przygotowań do maturki z matmy wyprowadziłem wzór przy pomocy którego można oszacować odległość przy pomocy tej siatki używając przybliżenia 9x. Tak jak w przypadku mildota, potrzebujemy znać (lub oszacować) wysokość obserwowanego obiektu oraz jego wysokość w 'kreskach' (tych blisko środka krzyża). Więc wygląda to tak:

 

((689.655)*wysokość celu w metrach)/wysokość celu w kreskach=odległość w metrach

 

Jak widać bez kalkulatora lub przynajmniej kartki i ołówka się nie obejdzie, ale próby (znana odległość i wysokość celu) wykazują jak narazie że wzór jest prawidłowy, oczywiście nie otrzymacie wyniku w 100% prawdziwego, wszystko zależy od błędu pomiaru, ale w moim przypadku nie wynosił na wyniku więcej niż 10m. UWAGA zanim się weźmiecie za używanie tego wzoru sprawdźcie w dokumentacji lunety, czy pole widzenia przy zbliżeniu 9x wynosi 5m/100m (takie dane ma moje Tasco 3-9x40). Jeśli nie to wzór nie będzie działał.

 

Pozdro

Edited by Dragun
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...