Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Nie jestem pewien ale stawiam na M24 jeżeli już choć jest coś takiego jak M40A2 więc nie wiem. O ile cos tam mi świta to M40 chyba jest używany przez Korpus Piechoty Morskiej a M24 może byc "lądowym" karabinkiem. Ale nie jestem pewny.

Link to post
Share on other sites

W "Strzelcu wyborowym" (wydane z roku 2001) Peter Brookesmith podaje takie informacje odnośnie M40:

 

"Oryginalny karabin M40 został opracowany dla potrzeb żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) walczących w Wietnamie.

...

Pod koniec lat siedemdziesiątych zmodernizowano ten karabin do wersji M40A1. Obecnie przygotowywana jest wersja M40A3.

...

Jeśli karabin ten przejdzie badania kwalifikacyjne w USMC, powinien zastąpić M40A1 do 2005 roku."

 

Nie wiem czy wyszedł i przeszedł te testy - nie szukałem na necie, wiec nie bardzo sie orientuje...

Link to post
Share on other sites

Choćby dlatego że Korpus zawsze sobie a USArmy sobie tak jak ASAirForce tez sobie. USA taka mentalność że każda "formacja" ktora ma odrębne dowództwo i sposób działani ai funkcjonowania w więszosći przypadków wybiera sama sobie sprzęt.

 

Przykłady:

F16 Siły powietrzne, E/F-18 Marynarka i Piechota morska.

Wcześniej A-10 Siły powietrzne, A-6 Marynarka i Piechota morska.

 

Generalnie sa dośćduże róznice w rozpisywanych założeniach i wymaganiach co do sprzętu przez lądowe siły zbrojne i morskie.

 

Na wybór karabinow może mieć wpływ np podatność na warunki tak specyficzne w marynarce jak sól, słońce, mrozy woda. lądowe siły raczej aż takich ekstremów nie biora pod uwagę jak np Piechota Morska.

 

Kiedyś były plany unifikacji uzbrojenia w latach około 70-tych bodaj ale jednak nie dało rady.

 

Kolejny przykład to np kamizelki w wersjach "zswykłych" i "maritmie" dla Piechoty Morskiej

Link to post
Share on other sites

wiec jak sadzisz czemu zdecydowali sie obrac dwa modele jako przepisowy karabin snajperski ? Sadze ze wybranie jednego bylo by tansze

 

Zacznijmy od tego, że oba te karabiny są bardzo mocno spokrewnione. Oba wywodzą się w prostej linii z Remingtona 700 a konkretnie 700BDL - choć zostały oddzielnie dostosowane na potrzeby oddzielnych formacji... Pamiętajmy też, że M40 wszedł do linii jakieś 20lat przed M24 :)

Można zaryzykować stwierdzenie, że mechanicznie to M24 i M40 (a właściwie M40 i M24 ;) ) się nie różnią :) ...

 

Pozdrawiam

 

PS. Przepisowa bronią armii hamerykańskiej jest oczywiście M24

 

PS2. Poza tym M24 teoretycznie nie jest nazwą karabinu a całego systemu uzbrojenia :)

Edited by corrosive
Link to post
Share on other sites

Kolejny przykład to np kamizelki w wersjach "zswykłych" i "maritmie" dla Piechoty Morskiej

 

Tu Cie zaskocze, bo USMC akurat uzywa... Landa ;-). Maritime z tego co mi wiadomo jest na wyposazeniu niektorych operatorow Navy SEALs. Armii jeszcze w CIRASach nie widzialem - jak na razie wszedzie IBA, nie mam pojecia czego beda chcieli uzywac ;-).

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...