Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • 5 months later...

A i właśnie jakby mi mógł to objaśnić. Były stalowe i kevlarowe czy tylko kevlar? To że były kevlarowe wiem na 100%.

 

Orientujesz sie czy przód ścięty różni się wymiarem od tylnej? (oczywiście oprócz ścięcia)

 

Powiem że jest to dość trudny temat do ogarnięcia.

 

Ps. Z ruffinem gadałem jak będzie mieć czas to mi podeśle wymiar.

Edited by Kalashnikov
Link to post
Share on other sites

Wiesz co chodzi mi konkretnie o to że w PBA(https://picasaweb.google.com/Kalashnikov911/OldschoolGearRealNAVYSEAL#5510056464536454658)D-boys na przodzie nosili płyty z pleców od RBA. (O tym chyba pisał PJ w BHD Bowdena)

 

Ruffin dobra strona, ale:

 

1st model :

Only one plate to the front, not rear. The front plate has a corner broken. Both the elastic Cummerbund (= elastic belt) are set in the back and not on the sides. No additional cover. This is the original model, as used during Operation Gothic Serpent in 1993 by the Rangers from 3rd Battalion, 75th Ranger Regiment.

 

Na pewno nie mieli tylko takiej. Bo w książce któryś ranger wspomina ze wyjmowali z RBA tylną płyte. Czyli w somalii musieli mieć 1 i 2 wersje RBA.

 

W każdym bądź razie dzięki. Rufus spokojnie jak będziesz miał czas to zmierz mi płytę i jak dasz radę to zrób fotkę jak jest wyprofilowana.(czyli fota od boku) Chce się zabrać za wykonanie takiej płyty dlatego potrzebuje tyle wymiarów. ;) No i jak widać przednia płyta jest węższa, ale wysokość ta sama.

Edited by Kalashnikov
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...