Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ślepa amunicja do Beryla


Recommended Posts

Witam.

Ostatnio moją uwagę zwróciły (tak jakby) dwa rodzaje ślepej amunicji 5,56 mm.

A mianowicie.. Ślepaki z pomalowanymi ?zagięciami? na zielono i zwykłe bez farby. Różnicę widać też w wystrzelonych łuskach. Te malowane na zielono otwierają się po wystrzale a w tych bez lakieru tylko dochodzi do deformacji tych że zagięć lub nawet całej łuski.

Aha różnica jest widoczna też w spłonce. Lakierowane łuski mają spłonki koloru złotego a nie malowane koloru srebrnego.

Czym różnią się od siebie te naboje? Czy jest to jakaś inna partia różniąca się np. wielkością ładunku prochowego albo innym stopem czy Bóg wie czym jeszcze?

Dlaczego w jednym dochodzi do deformacji łuski a w lakierowanym nigdy? (przynajmniej ja się nie spotkałem)

Czy te zagięcia noszą jakąś fachową nazwę?

I na koniec pytanie odnośnie bić na dnie łuski : 5,56x45 80 21 co oznacza cyfra 80 i 21 ?

Link to post
Share on other sites

Wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania możesz znaleźć w magazynie Broń i Amunicja 05-2009 w artykule Grzegorza Franczyka, ale w skrócie - były dwa rodzaje amunicji ślepej, nowszy i starszy, to samo dotyczy spłonek, zagięcia noszą fachową nazwę "zawinięcia w gwiazdkę", a co się tyczy informacji na łusce, to jest 21 08, z czego 21 - kod zakładu MESKO, 08 - data partii produkcyjnej z 2008.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...