Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

batkę LiPo wziął szlag?


Recommended Posts

a no. Nie posiadawszy bajeru w postaci buzzera zwiastującego koniec używania batki zbytnio ją rozładowałem. Począłem szukać na forach R/C sposobów na jej odzyskanie. Wiele osób potwierdziło teorię - ładowanie do wartości zbliżonej do nominalnej po naładowaniu (byle osiągnąć więcej niż 3V na ogniwo) sposobem takim i metodami takimi jak w NiCD czy NiMh (oczywiście z bardzo dużą dozą ostrożności, malutki prąd, stała obserwacja, pomiary co chwila). Doszedłem do tej wartości - moja badziewiasta ładowareczka LiPo z balancerem E-Sky załapuje ją ale tylko raz na kilkanaście prób podłączenia. Wetknięta do karabinu strzela jak naładowana. Zacząłem badać napięcia na poszczególnych cellach co może być winą, robiłem to w sposób taki:

 

http://www.sgm.siedlce.pl/images/stories/warsztat/narzedzia/kabel_pomiar_lipo/ws007.jpg

 

lecz bez rezystorów (tak, jestem hardkorem).

 

Sprawa wygląda tak - liczba ogniw w Lipolce - 3, co pociąga za sobą 4 złącza balancera. W swoim modelu mam 3 czerwone, 1 czarny kabel.

Podłączając kolejno jak na obrazku powyżej z jakiegoś tam forum modelarskiego mam wartości 3,78 na jednym, tyle samo na trzecim a na środkowym:

 

tamtamramtam 7,56

 

czegoś ja nie rozumiem? mierzę źle? ogniwo nie ma prawa mieć takiego woltażu! Mierząc napięcie całego pakietu poprzez złącze do AEG-a otrzymuje wartość w miarę normalną - 11,36

 

Co może być powodem rzeczy zarówno tego, że ładować nie idzie (błąd baterii) jak i wywala takie dziwne wskazanie na multimetrze poprzez złącze balancera a tamyia jest ok?

Link to post
Share on other sites

a przypadkiem nie złapałeś pierwszy i trzeci kabel zamiast drugi i trzeci ? wygląda mi na sumę napięć dwóch cel a nie napięcie drugiego. Chyba ze pijany chinczyk źle to zlutował, ale wtedy by łądowarka zwariowała :)

 

co do "ożywiania" li-po po zbytnim rozłądowaniu nie robi sie tego na ni-cd programie tylko używa sie li-fe lub zasilaczem stabilizowanym z regulacją napiecia i prądu.

Link to post
Share on other sites

Ta pseudo-lipo-ładowareczka posiada 2 lampki, 2 złącza (2s i 3s) i oddzielny zasilacz. Sprzętu modelarskiego nie posiadam. Ładowana była wolnoładowarką z prądem rzędu 150mA na wyjściu. Poj. lipolki nawiasem 1100.

 

Złapałem za dobre kabelki. Zastanawiałem się, czy przy zabawie z baterią (początkowo kabelki z balancera odpiąłem aby zmniejszyć ryzyko zwarcia) nie pomieszałem drutów...

 

ostateczna edycja:

 

dzięki. Naprowadziłeś mnie na banalną myśl. Niestety mój skacowany maturą musk nie potrafił sobie z tą zagadką poradzić. Przepiąłem 2 kabelki. Teraz wskazania woltomierza są obiecujące:

 

cell number 1: 3,79V

cell number 2: 3,76V

cell number 3: 3,77V

 

<werble_mode_on>

 

podpinam do ładowarki z balancerem...

 

działa za pierwszym drugim i trzecim.

 

 

więc podsumowując jako że de'facto mało tu pożytecznych informacji postanawiam ten temat wzbogacić:

 

JAK NAPRAWIĆ BATERIĘ LI-PO zbyt mocno rozładowaną?

 

1.Sprawdź napięcie na całej baterii (via styk tamyia)

2. Znajdź wolnoładowarkę lub zasilacz o parametrach możliwie zbliżonych:

 

Dla 2S (7,4V Li-Po)

napięcie ~8V (7-9V)

 

Dla 3S (11,1V Li-Po)

nap. 11-13V

 

Przy odzysku baterii prąd wyjściowy nie powinien przekraczać 0,1C (10% pojemności lipolki, u mnie 1100mAh - ok. 100mA), jednak z doświadczenia widzę, że można ładować prądem równym i 20% pojemności.

 

3. Podłącz wolnoładowarkę do lipolki stale monitorując jej napięcie oraz temperaturę

4. W razie zbyt mocnego nagrzania odpiąć, poczekać aż ostygnie, kontynuować.

5. Ładować do osiągnięcia około nominalnej wartości dla baterii (ok 7V, ok 11V)

 

Ładowarka z balanserem powinna już zaskoczyć. Jeśli nie, sprawdź napięcie na poszczególnych ogniwach tym sposobem:

 

http://www.sgm.siedlce.pl/images/stories/warsztat/narzedzia/kabel_pomiar_lipo/ws007.jpg

 

Jeśli któreś z nich ma napięcie poniżej 3,3V - doładuj całą baterię jeszcze bardziej, pamiętając o jednym - aby żadne ogniwo nie przekraczało wartości ok 4,2V i więcej. Stale monitorować temperaturę!

Edited by Majster'
Link to post
Share on other sites

ale jak ładujesz nawet sposobem "domowym" to tlyko metodą CC-CV. niestety do ni-cd/ni-mh nie ma tej metody, V i C szaleją.

 

Osobiście wolę i czasem zdarzało mi sie to robić, jezlei pakiet jest zabity i rozjechany to łądowac na poczatku kazdą cele z osobna i tylko do 3-3,2v. potem jak wszystkie maja to samo napięcie, na program do li-po i jazda z balancerem :)

 

 

a najlepiej, umieć kontrolowac ilośc wystrzelonych kulek, kupic lepszy akumulator :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...