Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Tureckie Siły Zbrojne


Recommended Posts

Armia turecka jest szóstą największą armią świata i drugą co do wielkości w NATO (po armii USA). Liczy 823 tys. zawodowych żołnierzy. Według konstytucji armia stoi na straży świeckości państwa. W drugiej połowie XX wieku kilkukrotnie dokonywała zamachu stanu (ostatni raz w 1997), obalając przy tym rządy, które uznawała za zbyt islamskie. By wstąpić w jej szeregi trzeba mieć ukończone 20 lat. Według danych CIA Turcja przeznacza ok. 5% PKB na dozbrajanie armii.

 

Tureckie Siły Zbrojne (tur. Türk Silahlı Kuvvetleri) składają się z wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk ochrony wybrzeża.

 

Łączna liczba żołnierzy, służących w TSZ wynosi ok. 622 tys. (w tym ok. 391 tys. z poboru). Służba wojskowa trwa 18 miesięcy.

 

Siły lądowe liczą ok. 402 tys. żołnierzy (w tym ok. 325 tys. z poboru) i dysponują m.in.: 3046 czołgami, (1377 M-48, 932 M-60 oraz 398 Leopard 1 i 339 Leopard 2A4), 2831 bojowymi wozami piechoty (gł. ACV-300 - pochodne M113), 2990 jednostkami artylerii, ok. 400 śmigłowcami (w tym 30 szturmowych Bell AH-1 Cobra, 106 Sikorsky UH-60 Black Hawk, 48 Eurocopter AS532 Cougar, ~200 Bell UH-1 Iroquois).

 

Turecka Marynarka Wojenna liczy 52,7 tys. żołnierzy (34,5 tys. pochodzi z poboru), w tym 3,1 tys. żołnierzy liczy piechota morska. Marynarka jest wyposażona m.in. w: 14 okrętów podwodnych, 16 fregat, 6 korwet i 63 okręty patrolowe i obrony wybrzeża.

 

Tureckie Siły Powietrzne liczą 60,1 tys. żołnierzy (w tym 31,5 tys. z poboru) i są uzbrojone w ponad 200 myśliwców F-16C/D.

 

Około 36 tys. żołnierzy stacjonuje w Republice Tureckiej Cypru Północnego.

 

Budżet wojsk tureckich w 2010 wynosił 25 mld USD, co stanowiło 2,7% PKB.

 

 

 

 

Dane pochodzą z :

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Turcja#Si.C5.82y_zbrojne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tureckie_Si%C5%82y_Zbrojne

 

Ja mam pytanie odnośnie umundurowania i wyposażenia Turków.

 

Wiem, że tamtejsze siły zbrojne używały i używają karabinów G3, chcieli używac H&K33E, ale się z tego wycofali (100 tys. egzemplarzy trafiło do żandarmerii). Obenie testowany jest MPT (http://www.altair.com.pl/start-6507).

 

Interesuje mnie najbardziej umundurowanie i wyposażenie tejże armii. Proszę o wrzucanie adresów stron, gdzie mógłbym uzyskać odpowiedzi n/t temat.

Edited by Jachos
Link to post
Share on other sites

No to coś już wiem. Co udało mi się ustalić?

 

Armia turecka używa:

 

1) Mundur - od 1990 roku Woodland (Jest to lokalny przedruk wzór USA, używając pigmentów zamiast vat-dye. This leaves the inside surface of the fabric uncolored, beige. To pozostawia wewnętrznej powierzchni tkaniny bezbarwne, beżowy*)

 

2) Broń podstawowa - MP5 i MP5k (produkowane przez MKEK)

- HK G3A7 - standartowa broń (MKEK)

- H&K 33 - (MKEK)

- AK 47 - w celach szkoleniowych

 

 

3) Broń oddziałów specjalnych - M16 (A1,A2 i A4) i M4, H&K416

 

4) Snajeperki - SVD (w małej ilości), H&K PSG-1 (również niewielkie ilości), Accuracy International Arctic Warfare (najczęśtsze)

 

5) Broń boczna - Beretta 92 (jako Yavuz 16, produkowany przez MKEK) oraz CZ75 (jako Kılınç 2000, MKEK)

 

 

Wyjaśnienie:

 

MKEK - to turecki koncern zbrojeniowy utworzony w latach '50 produkuje sprzęt głównie na potrzeby Turecki Sił Zbrojnych, licencjonowane produkty (głównie twory firmy H&K)

 

 

* dane pochodzą Wikipedii

 

 

Teraz będę poszukiwałe informacjii dotyczącej oporządzenia Turków ;-).

Edited by Jachos
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...