Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

HEŁM M1 - CZYLI JAK GO ODPICOWAĆ ;)


Recommended Posts

Witam.

 

W końcu kupiłem sobie M1. Jest to wersja duńska i niestety dzwon jest w szarym kolorze. Chcę go przemalować na kolor w miarę zgodny z oryginałem oraz ewentualnie założyć siatkę. Jeżeli macie wiedzę i jakieś doświadczenie w tym temacie, to poproszę o rady:

- jaki kolor wybrać - czy jakiś odcień matowej zieleni (może macie jakiś sprawdzony i godny polecenia),

- czy farby w sprayu się nadadzą (jeśli tak to jakie),

- jaka siatka.

Hełmu będę używał do stylizacji w ASG i interesują mnie raczej niskobudżetowe rozwiązania.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Sam się przymierzam do odpicowania mojego koszernego drugowojennego m1.

- Co do koloru zastanawiam się nad RAL 6014 czyli Olive Green firmy FOSCO

http://www.specshop.pl/product_info.php?products_id=8595

Obawiam się że może być troszeczkę za ciemny (chodzi mi o rekonstrujcję)

 

- Najlepsza siatka to chyba brytyjska wojenna. Na aukcjach można ja wychaczyć w niezłej cenie.

 

A ja mam jeszcze pytanie czy ktoś ma możliwość załatwienia dwóch taśm bawełnianych (najlepiej białych lub khaki) jedna o szerokości 20mm druga 16mm.

Tyko musi być o splocie prostym:

6125_20.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Wybaczcie za poprzedni post, człowiek się uczy całe życie. Ja za niedługo będę zabierał sie za malowanie swojego garnuszka.

Poszperałem po necie i postanowiłem tutaj zamieścić kilka przydatnych informacji, a nóż komuś sie przyda :icon_smile:

 

Początek

Przygotowujemy nasz hełm poprzez pozbycie się aktualnej farby z naszego hełmu np. metodą piaskowania lub chemicznie, odtłuszczamy itd.

 

Malowanie

 

Pędzel:

 

,,Musi to być pędzel cięty na płasko od czoła, albo składany na płasko, czyli z jego płaszczyzną czołową prostopadłą do osi pędzla. Może być okrągły, może być płaski – zależy jakie numery pędzli będziesz mógł kupić. Odpowiednio duży numer pędzla płaskiego będzie już na tyle szeroki, że będzie się nim malować tak samo dobrze, jak pędzlem okrągłym."

 

 

Generalne będziemy nakładać 5 warstw:

 

,,1. Bezbarwny lakier poliuretanowy Humbrol 35.

2. Warstwa proszku korkowego na powyższy mokry lakier.

3. Kolejna warstwa poliuretanowego Humbrolu 35 jako wiążąca korek z wcześniejszym podkładem.

4. Pierwsza warstwa olive drab (nakładana grubo pędzlem, nie aerografem, metodą wklepywania farby pędzlem „na sztorc”).

5. Druga warstwa olive drab (nakładana grubo pędzlem, nie aerografem, metodą wklepywania farby pędzlem „na sztorc”)."

 

Mieszanki:

 

 

Mikstura nr 1 - dla hełmu nowego.

Humbrole nr...

117 - 155 - 170

...w proporcjach odpowiednio...

3 : 2 : 3

 

Mikstura nr 2 - dla hełmu used-look”.

Humbrole nr...

116 - 170 - 154 - 33

...w proporcjach odpowiednio...

1 : 2 : 3 : 1

 

Mikstura nr 3 - dla hełmu used-look”.

Humbrole nr...

155 - 170

...w proporcjach odpowiednio...

3 : 2

 

 

W razie braku farby można stosować zamienniki ( bo Humbrol jest już niemal rzadkością) jednak przed wcześniejszym sprawdzeniem.

 

Co do korka może być to taki od wina (przyjemne z pożytecznym :icon_smile: )

 

,,Ucierasz korek na papierze ściernym numer 40, bo tylko wówczas otrzymujesz odpowiednią granulację korka mniejszą/równą ok. 0,9 mm. Musisz to przesiać przez typowe sito kuchenne, które niczym stworzone do produkcji hełmów M1 ma oczka 1x1 mm."

 

Sposób nakładania:

 

Podkład:

 

 

Od chwili pomalowania hełmu mamy jakieś 10 minut na spokojne, równomierne obsypanie hełmu proszkiem korkowym i wręcz wklepanie go dłońmi w powierzchnię hełmu. Ale nie czekaj z tym ani sekundy – wal proszek na jak najbardziej mokry lakier poliuretanowy. Im bardziej mokry tym lepiej i tym mocniej będzie trzymać korek. Można spokojnie obsypać hełm nadmiarem korka tak, aby wklepywać korek i samemu się nie ukleić poliuretanem i nie zacząc przez to odrywać wklepanego już korka. Tak mocno obsypany hełm odstawiamy na godzinę i po tym czasie otrzepujemy go z nadmiaru korka, ale nie dotykając dłońmi obsypanej powierzchni. Nadmiar ma sobie odpaść grawitacyjnie. Zostanie nam piękna „mohairowa”, jak to już mówimy na forum, powierzchnia. Dajemy jej spokój na dobę. Po tym czasie resztę korka otrzepujemy z hełmu już dłońmi, ale delikatnie. Na tę powierzchnię nakładamy pędzlem warstwę tego samego bezbarwnego Humbrolu poliuretanowego. Ma ona „zatrzasnąć” proszek korkowy między dwoma kleistymi i bardzo mocno trzymającymi się powłokami lakieru poliuretanowego

 

 

 

Kolor:

 

Malując hełm olive drabem posuwasz się metodami postępujących „kleksów” wklepywanych mocno, „na sztorc” w stosunku do powierzchni hełmu i wklepywanych starannie w porowatą powierzchnię hełmu. Nakładasz farbę grubo, ale nie tak oczywiście, żeby się lała i tworzyła zacieki.

 

Po wyschnięciu czynność analogicznie powtarzamy

 

 

Zakończenie

 

Po wyschnięciu ostatniej warstwy możemy zabrać sie dodawanie ducha ( postarzanie)

Tu już wkracza wasza inwencja

 

 

 

Większość informacji została zaczerpnięta z forum Normandia44:

www.forum2.normandia44.pl

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...