Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

"Shipping from UK" - czyli probelm z wysłaniem repliki


Recommended Posts

Witam!

ChcĘ kupić od jednego anglika replikę aeg, dogadaliśmy się co do ceny lecz problem nastąpił nie spodziewanie w dostarczeniu paczki do mnie .

Kiedy napisałem mu ze pochodzę z naszej pięknej ojczyzny, napisał mi tak:

 

"Hey Maciej, Ive been looking at all the UK's courier policies and im really sorry to say but i don't think im going to be able to send you the gun as they dont like them being sent inside the UK, let alone outside of it - im currently looking for a solution at the moment but im really sorry if i wont be able to send it :\"

 

ProszĘ o pomoc, czy tak de facto w UK wygląda sprawa z wysyłkĄ aeg czy chce wysępic dodatkowe papierki z królową.

 

Pozdrawiam

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Witam!

Chce kupić od jednego anglika replikę aeg, dogadaliśmy się co do ceny lecz problem nastąpił nie spodziewanie w dostarczeniu paczki do mnie .

Kiedy napisałem mu ze pochodzę z naszej pięknej ojczyzny, napisał mi tak:

 

"Hey Maciej, Ive been looking at all the UK's courier policies and im really sorry to say but i don't think im going to be able to send you the gun as they dont like them being sent inside the UK, let alone outside of it - im currently looking for a solution at the moment but im really sorry if i wont be able to send it :\"

 

Prosze o pomoc, czy tak de facto w UK wygląda sprawa z wysyłka aeg czy chce wysępic dodatkowe papierki z królową.

 

Pozdrawiam

 

Niestety mamy tutaj przekichane cyt.

"Realistic imitation firearms and airsoft guns

 

It was also an offence from 1 October to manufacture, import or sell a realistic imitation firearm. However, we recognize there are legitimate uses for realistic imitation firearms and have provided, in addition to the defences specified on the face of the Act in relation to the use of realistic imitations for film, television and historical re-enactment, a defence, through regulations, for airsoft skirmishing. The defence relates to "the acting out of military or law enforcement scenarios for the purposes of recreation" for which third party liability insurance is held.

 

The Association of British Airsoft (ABA) has put in place arrangements to allow retailers to check that individual purchasers are members of a genuine skirmishing club or site. Under these arrangements, new players must play at least 3 times in a period not less than 2 months before being offered membership; membership cards with a photograph and recognized format will be issued for production to retailers; a central database will be set up for retailers to cross-check a purchaser's details; and a member's entry on the database will be deleted if unused for 12 months."

 

Gostek może się boi wysłać bo jeśli to real replika to aby ją sprzedać/kupić musisz mieć legitymację członkowską klubu airsoft, a jeśli to two-tone (kolorowa) to nie ma sprawy.

Dlatego ja mam takie klocki z repliką którą chcę kupić w polsce i przywieźć tutaj.

co do kuriera to nie ma to znaczenia jeśli gostek ma zarejestrowaną AEG w bazie ABA to misi przedstawić papiery komu i gdzie ją sprzedał. I w związku z tym może nie być pewien jak z wysyłką do innego kraju - czy mu uwzględnia lub będzie mieć problemy. Niech najlepiej zadzwoni do nich i popyta.

nie sądze że więcej kasy załatwi sprawe, jedynie chce może podbić cene.

Link to post
Share on other sites

Two-tone to malowana na jaskrawy kolor replikI. Wg. anglińskiego prawa gun musi być pomalowany w 50% + na pomarańcz, róż, oczo j. zielony lub niebieski kolor.

Z papierami sytuacja ma się tak -

Jak np. ja będę kupował replikę Full imitation og gun to na stronie sklepu muszę podać mój nr. legitymacji członkowskiej.

Następnie w bazie danych pod moim nazwiskiem, adresem oraz tym numerkiem mają listę moich gunów.

Teraz sytuacja gdy sprzedaję guna - muszę napisać co UKARA że sprzedałem karabinek zakupioy tan o tam dnia tego i tego. Oni szukają w bazie i wpisują że ja już nie jestem posiadaczem danej imitacji, oraz wpisują nowego właściciela.

I tu pies pogrzebany - jak ty nie masz tego numerku to gostek się zastanawia co zrobić w takim przypadku, jaką info podać.

Poprostu niech napisze do UKARA jak się ma sytuacja z wysyłką do Polski i tyle. Żaden dodatkowy koszt czy kasa!!

Ja kupuję P4 RIS w czerwcu, zakładam pomalowaną kolbę, okładziny i biorę do UK :) mam nadziejĘ że się nikt nie przyczepi :P

 

Mam nadzieję że trochę pomogłem .

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Ważne info!!

Prześlij mu link http://www.airsoftuk.info/uk-airsoft-laws.html .

Szczególnie interesuje cię ta część:

 

Who does it affect?

All UK based customers who wish to purchase Airsoft replicas. Customers not located in the UK, such as those in the Republic of Ireland are completely unaffected. It also doesn’t affect customers making non-replica purchases, so the sale of everything else, parts, accessories, magazines, consumables will continue as normal.

 

I nie daj się naciągnąć na dodatkową kasę :)

 

 

Best Regards

FallAngel

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Czyli to nie dotyczy tej sytuacji?

Gosciu twierdzi ze zaden kurier nie podejmie się odbioru i przesłania paczki przez granicĘ jezeli zawartosciĄ jest replika asg.

Mówi ze dzwonił do UPS, FedEx itp. I powiedzieli ze to zabronione.

Sam juz nie wiem co mam zrobic, pomożcie ;(

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...