Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[Gogle] Bolle X1000 Dual Lens


Recommended Posts

Tak więc po kilku tygodniach poszukiwań, jednym założonym temacie i całej gamie porad od innych użytkowników, za które jestem wdzięczny - wybór padł jednak na gogle Bolle X1000 w wersji Dual Lens.

 

Dlaczego te, a nie inne, bardziej popularne modele w stylu Bolle X800, ESS NVG, albo Revision Locust? Po części przekonywała mnie podwójna szybka, która jest w tej wersji gogli, a oprócz tego - czeka mnie zakup jeszcze jednych, innych, dla mojego ojca, który rozważa te trzy wyżej wymienione propozycje. Dzięki temu będę miał możliwość porównania sobie wygody użytkowania tych gogli.

 

No dobra, ale teraz do rzeczy.

 

Na razie nie testowałem ich "w boju". Nie dam rady ich w nim przetestować jeszcze przez pewien bliżej nieokreślony czas, ale chwilę dzisiaj spędziłem z nimi w środowisku domowym. Chcę jeszcze tylko zaznaczyć, że w temacie gogli jestem laikiem. O ile w przypadku okularów i masek nabrałem nieco doświadczenia, o tyle gogle miałem na sobie po raz pierwszy.

 

Pierwsze co mnie zaskoczyło, to waga i przyleganie do twarzy. Gogle te są lżejsze niż się spodziewałem, a pomimo dokładnego przylegania do twarzy nie odniosłem wrażenia "duszenia się" w nich. Cały czas czułem, że powietrze w miarę swobodnie dostaje się do wnętrza. Nie wiem jak będzie na dłuższą metę, ale wygoda użytkowania ich przez kilka minut jest również większa niż przypuszczałem.

 

Wymiary - obawiałem się, że ponieważ rzadko rezygnuję z bonnie hata na rzecz kasku czy hełmu, gogle będą znacznie odstawały od twarzy i zwyczajnie psuły wygląd. Tutaj również jestem pozytywnie zaskoczony, ponieważ rozpiętość gogli nie przekracza rozpiętości mojej twarzy i dzięki temu nawet fajnie wyglądają w połączeniu z kapeluszem. Z patrolówką już gorzej, no ale wiadomo - nie można mieć wszystkiego :).

 

Najbardziej bałem się problemów z celowaniem przy założonych goglach. Znowu - na wyrost. Na razie nie testowałem tego z większą ilością replik, ale składałem się dzisiaj do przyrządów celowniczych w serii M4/M16, AK47/74 oraz Benelli M3, a także bardzo nisko osadzonej lunety w M700 i nie odnotowałem żadnych niedogodności. Jestem zadowolony.

 

Współpraca z maską typu Stalker od TMC nie jest idealna, ale wydaje się mieć zalety w stosunku do używania ich z okularami Uvex I-Vo. Maska opiera się środkową częścią o gogle, ale nie podnosi ich, ani nie zachodzi na nie, jak miało to w moim przypadku miejsce przy współpracy z I-Vo. Najwygodniej czułem się w tych goglach z ACMowską maską Stalker w wersji z podwójnym paskiem. Ale to nic nadzwyczajnego, bo ta maska zawsze była znacznie wygodniejsza od TMC z jednym paskiem i ACMa z jednym paskiem.

 

Kwestia parowania - na razie nie uświadczyłem, ale też nie miałem po czym go uświadczyć. O tym przekonam się dopiero na spotkaniach.

 

Jeśli chodzi o wady, to póki co nie za wiele się dopatrzyłem. Bardzo niewygodnie zakłada mi się "skarpetę" na gogle, ale to może być wina mojego niedoświadczenia. Zauważyłem również, że z bliskiej odległości maska ma tendencję do minimalnego zakrzywiania obrazu na środku wizjera. Efekt ten odnotowałem tylko w odległości około metra, w dodatku w ciemnym pomieszczeniu patrząc na niewielką lampkę. Na dalszej odległości on nie występuje, albo jest niewidoczny.

 

To by było na tyle, jeśli chodzi o moje pierwsze chwile z goglami Bolle X1000 Dual Lens. Oczywiście, kiedy tylko będę wiedział coś więcej - napiszę.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Na chwilę obecną jestem po dwóch krótkich spotkaniach, na których używałem opisanych wyżej gogli.

 

Tragedia - o ile gogle są bardzo wygodne i co do tego moje zdanie się nie zmieniło, o tyle parują mi w takim stopniu, że często uniemożliwia to branie normalnego udziału w grze. Po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów i przystanięciu - w ciągu kilkunastu sekund para ogranicza widzenie do kilku metrów. Nie pomogło również użycie antifoga od Bolle ani wywalenie gąbek z otworów wentylacyjnych.

 

Jeśli ktoś ma tendencję do pocenia się - zdecydowanie odradzam te gogle.

Link to post
Share on other sites

A dzisiaj, dla odmiany, bezpośrednio po użyciu innego antifoga od Bolle, przy temperaturze w okolicach 0 stopni - gogle nie parowały podczas kilkugodzinnego spotkania. Musiałem je tylko raz przetrzeć, w przerwie między rozgrywkami - woda skropliła się na szybce i nieco zniekształcała obraz.

 

Kto wie, może będą z nich ludzie..

Link to post
Share on other sites

Moje X800 parują mi na potęgę. Szukam czegoś nowego, stąd pytania

Jak ma się parowanie w X1000 do X800?

Czy Dual Lens robi różnicę? Co to jest ta druga szybka?

 

A dzisiaj, dla odmiany, bezpośrednio po użyciu innego antifoga od Bolle, przy temperaturze w okolicach 0 stopni - gogle nie parowały podczas kilkugodzinnego spotkania.

Co to był konkretnie za antifog?

Jakieś wrażenia z kolejnego weekendu ASG? :icon_smile:

 

Czy ktoś ma porównanie między X1000, a innymi googlami albo okularami (na przykład uvex gravity zero, czy Ess NVG po usunięciu gąbki z otworów)?

Edited by Aurendil
Link to post
Share on other sites

Po weekendzie wrażenia dobre - byłem na dwóch spotkaniach, tak więc wiem nieco więcej :).

 

Antifog, którego zacząłem używać, to ten:

http://www.specshop.pl/product_info.php?products_id=10066

 

Działa bardzo dobrze - przed spotkaniem 2-3 razy psikam na wizjer, czekam kilka sekund i przecieram szmatką dołączoną do płynu. Gogle przestają parować - owszem, zamiast pary po pewnym czasie pojawia się na szybce skroplona woda, ale w niewielkich ilościach więc przez długi czas nie wpływa to negatywnie na użytkowanie gogli. Na obu spotkaniach w tym tygodniu, ilość skroplonej wody zaczęła przeszkadzać po około dwóch godzinach. Wówczas raz jeszcze przecierałem wizjer (najpierw na sucho, potem 2-3 psiknięcia antifogiem i znowu przetarcie) i miałem już spokój do końca spotkań.

 

Raz dla próby po skropleniu się wody - przetarłem gogle do sucha, ale nie użyłem antifoga. Efekt? Po 5 sekundach miałem całkowicie zaparowany wizjer ;).

 

Czy Dual Lens robi różnicę? Co to jest ta druga szybka?

"Podwójna szybka" to nic innego jak... podwójna szybka :). Są rozdzielone - między nimi jest niewielka szczelina, którą wypełnia powietrze. Ideą takiego rozwiązania jest zapewnić lepszą izolację termiczną między wnętrzem gogli, a stroną zewnętrzną, co zmniejszyć ma parowanie.

 

Czy działa? W przypadku gogli od Bolle - uważam, że zupełnie nic to nie daje. Bo wprost nie wyobrażam sobie, że jakiekolwiek gogle mogą parować bardziej niż te X1000DL bez antifoga :).

 

Natomiast mam również maski Paintballowe robione w takim systemie i w nich to rozwiązanie naprawdę przynosiło widoczny efekt, porównując je do masek w podobnej kategorii cenowej, z pojedynczą szybką.

 

 

Porównania do innych gogli nie mam. Tzn. inaczej - na spotkaniach gracze używają wielu różnych gogli, ale nie miałem na razie okazji z nikim się zamienić.

Link to post
Share on other sites

Zdarzyło się, że para pojawiła się na krawędzi gogli między szybkami. Nie wiem co ją spowodowało. Jednak był to póki co jednorazowy ewenement i para ta szybko zniknęła.

 

Czy lepiej z pojedynczą szybką? Trudno powiedzieć, ale pewnie jakiejś większej różnicy nie ma. Na pewno pod względem finansowym opłaca się bardziej wziąć wersję z pojedynczą szybką :).

Link to post
Share on other sites

Udało mi się kupić te gogle za 215 zł i są to moje pierwsze ale parowanie mnie po prostu rozwala - wczoraj musiałem kilka razy schodzic w środku strzelanki do spawnu bo nic nie widziałem i to mimo użycia jakiegoś anti-foga (nie wiem jaki, należał do kolegi)

W przyszłości postaram sie przetestować patent w postaci dwóch wiatraczów na masce STALKER.v.1

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...