Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

LogaN

Redaktor
 • Content Count

  2026
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

27661 profile views
 1. LogaN

  Sposoby na termo

  Widzę, że parę miesięcy zajęło mi dostrzeżenie tego posta, ale wątek wygląda na dyskusyjny, więc to nie powinno być przeszkodą :). Zwiększanie ilości sygnatur ciepła, to raczej pracochłonne rozwiązanie, a niekoniecznie przyniesie zamierzone rezultaty. Obecnie dostępny i nie aż tak kosmicznie drogi sprzęt ma wystarczającą jakość obrazu, by w miarę szybko identyfikować fałszywe zagrożenia. Bardziej efektywne może okazać się ukrywanie własnej sygnatury cieplnej za różnego rodzaju zasłonami - naturalnymi i sztucznymi - i wówczas ujawnianie jej dopiero, kiedy przeciwnik znajduje się już w bliskiej odległości i nie ma dużo czasu na podejmowanie decyzji. Należy jednak wiedzieć za czym się chować i kiedy. Wiele osób podejmuje błędne decyzje i nie mając solidnej zasłony postanawia nie ujawniać swojej obecności licząc, że użytkownik termo go nie dostrzeże. To nie jest dobre podejście do sprawy, bo prędzej czy później zostanie zauważony. Zamiast tego - mając mocne latarki - warto ciągle ich używać i nieustannie skanować teren przy ich pomocy. Sprzęt o strumieniu świetlnym, powiedzmy 1000-2000 lumenów, pozwala bardzo skutecznie oświetlać teren w odległości co najmniej takiej, jak zasięg replik typowych replik airsoftowych. Skoro przeciwnik z termo Cię zobaczy i tak, to postaraj się chociaż samemu też go wykryć, najlepiej zanim jeszcze znajdziesz się w zasięgu strzału. Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne, zwłaszcza jeśli ktoś jest odwrócony w Twoją stronę - mocne latarki ze skupionym strumieniem światła pozwalają sprawnie wychwytywać refleksy od soczewek celowników, latarek, itp.
 2. Tak na szybko przeglądając Gunfire i Taiwangun, to jeśli zależy Ci na tanim rozwiązaniu, to poszedłbym: a) w M58B od Double Eagle: biorąc pod uwagę wielokrotnie zgłaszany spadek jakości pompek z AGMu na przestrzeni ostatnich lat, ta replika może być fajną alternatywą. Miałem ją kiedyś, wykonanie było okej, zasięg okej, celność mojego egzemplarza nieco ustępowała AGMowi, ale to wszystko było kilka lat temu. b) w klamki - ST92F od STTI: tanie, bezawaryjne, można się bawić nimi praktycznie o każdej porze roku. Wymagają gazu zasilającego, ale nie zużywają go dużo, a w zamian oferują samopowtarzalny tryb ognia. Minusem będzie natomiast mniejszy zasięg i gorsza celność, co może mieć wpływ na zabawę w terenie leśnym. Na działce o podanej przez Ciebie powierzchni powinno być jednak w miarę OK, choć sensowny zasięg tej repliki zamyka się w około 30 metrach. I faktycznie, warto wziąć pod uwagę, że nawet takie repliki mogą zostawiać siniaki i krwiaki. Podejdźcie na poważnie do kwestii bezpieczeństwa i ochrony.
 3. Ważne, że załatwione! :) Do zobaczenia na miejscu!
 4. Jak Ci poszło? U nas udało się odkupić w sumie dwie wejściówki, bo w międzyczasie jeszcze jedna osoba zdecydowała się, że chciałaby jechać. Jedną dorwaliśmy przez FB (na profilu BW się odezwał chętny na sprzedaż), a drugą wejściówkę sfinalizowaliśmy pod koniec tego tygodnia - był odzew na moje ogłoszenie na forum BW. Jeśli jeszcze szukasz - polecam forum BW, bo tam trafia 90% wejściówek z drugiej ręki, a teraz był niemalże wysyp. Problem w tym, że oficjalnie jutro jest ostatni dzień na dokonywanie zmian w biletach, więc trzeba by się dogadać z ewentualnym sprzedającym, by zmienił dane biletu zanim jeszcze dostanie kasę. Normalnie pewnie nikt nie zaufałby, ale w sytuacji kiedy i tak bilet miałby mu przepaść, to kto wie ;).
 5. W tym roku jest kilka realnych zmian, jak zmniejszony limit uczestników i nowy teren rozgrywki. Rozgrywka odbędzie się już w przyszłym miesiącu, wejściówki sprzedane już praktycznie pół roku temu. Moja ekipa wciąż potrzebuje jednej wejściówki do strony partyzantki. Gdyby ktoś z chętnych nie mógł się wybrać, albo miał inny dostęp do wejściówki: dajcie proszę znać, chętnie odkupimy.
 6. Polecam! Subiektywnie, ale to najlepszy znany mi obecnie cykl imprez na Śląsku :).
 7. Problemy zaczynają się później, jak ktoś zaczyna na nocne spotkania zabierać ze sobą w sumie 2-4 latarki, o różnych specyfikacjach i z różnymi montażami, bo przecież "każda przyda się do czegoś innego i kiedy indziej" ;). A to latarka na replikę typu szperacz do zaglądania na dystans i oślepiania przeciwnika, a to latarka ręczna o szerokim kącie świecenia i 10-tysiącach lumenów do sprawdzania terenu, a to czołówka, bo przecież podczas przemieszczania się przydadzą się wolne ręce, a i najlepiej by miała funkcję świecenia na czerwono, no i w końcu malutka i słaba latarka do oświetlania mapy czy też wnętrza namiotu, bo szkoda do tej roli przystosowywać jakąkolwiek inną ;). A i tak później przez 90% czasu korzysta na spotkaniu z noktowizji/termowizji. A wracając do tematu i Twoich wątpliwości. W naszym hobby szczególnie często można spotkać latarki firm: Solarforce i Convoy, a z tych nieco bardziej markowych, warte uwagi (moim zdaniem) są w szczególności Olight i Fenix, które ze względu na produkcję w chinach mają wciąż bardzo korzystny stosunek jakości, wydajności i użyteczności do swojej ceny. Na Twoim miejscu, jeśli nie chcesz za dużo wydać, to postawiłbym na jeden z dwóch popularnych modeli od cenionych sprzedawców, np. Solarforce.eu, albo Cafel z Allegro: Solarforce L2 (różne warianty), albo Convoy C8. Warto zwrócić uwagę na wielkość reflektora i też zadbać o odpowiednie zabezpieczenie go (np. szybką poliwęglanową). Jeśli zabierasz latarkę do airsoftowego CQB, to będzie ona bardzo narażona na trafienie w szybkę i w efekcie jej zbicie. Im większa średnica reflektora, tym łatwiej o to. Z kolei im mniejsza średnica i płytszy reflektor, to w połączeniu np. z dużym wymiarem emitera LED światło może być mocno rozproszone, a z tej przyczyny zasięg nie będzie zadowalający. Tak, w CQB również to ma znaczenie. Jeśli przemieszczasz się w ciemnych piwnicach, to rozproszone światło robi dobrą robotę. Ale jeśli stojąc w oświetlonym miejscu będziesz chciał oświetlić wnętrze jakiegoś ciemnego pomieszczenia kilkanaście, kilkadziesiąt metrów przed Tobą - to skupiona wiązka staje się mocno przydatna. Ogólnie latarki w airsoftcie to mimo wszystko skomplikowana sprawa - już bez względu na to czy nazywa się je taktycznymi, czy nie. Różne z nich nadają się do różnych sytuacji. Ale dla typowego airsoftowca (mam tu na myśli niedzielnego strzelankowicza, który najczęściej użyje latarki w CQB, a na milsimie/nocce raz do roku od święta) sprzęt pokroju wyżej wymienionych, w budżecie nieprzekraczającym 200 PLN, może się okazać w zupełności wystarczającym na całe airsoftowe hobby. Byle pamiętać o zabezpieczeniu szybki. PS: odnośnie montażu, tak jak pisali koledzy wyżej: przeważnie pasują najprostsze montaże do celowników optycznych, które można kupować już od kilku-kilkunastu PLN za sztukę. Byle upewnić się, że latarka która Cię interesuje, ma popularną średnicę: np. około 25mm lub 30mm. Pozdrawiam
 8. Mareq, do używania FB nie będę Cię przekonał, bo to kwestie własnych preferencji. Ale nie jest tak źle jak mówisz - dodaj grupę do ulubionych i jednym kliknięciem będziesz w stanie sprawdzić najświeższe posty. A od kiedy w grupie panuje zakaz handlu, to info o najbliższych spotkaniach praktycznie zawsze jest w pierwszej trójce postów. Na ten weekend też jest już zapowiedziane lokalne spotkanie, choć z uwagi na kilka alternatywnych imprez wokół Bielska, frekwencja może się okazać za niska, by się odbyło. Jak chcesz więcej tips&tricks odnośnie FB bądź grupy ASGBielsko na nim, to daj znać na PW ;).
 9. To, o czym piszecie: że obecnie przeciętni airsoftowcy wykazują mniej zaangażowania niż dawniej, to nie opinia, a fakt. Jest to moim zdaniem związane z tym, że teraz airsoftu spróbować może każdy, a dawniej informacje o nim napływały do nieco węższego grona, którego zainteresowania były już poniekąd ukierunkowane. Mniej więc było osób przypadkowych, które niewiele wnosiły od siebie i znikały po zaledwie kilku zabawach. Samemu bawię się w to niecałe 12 lat (zaczynałem jako licealista, obecnie mam rodzinę i stałą pracę), będąc jednakowo aktywnym przez cały ten czas - ot, pasja od pierwszego wejrzenia. Mam też na tyle szczęścia, że poznałem kilku podobnych do siebie pasjonatów, z którymi ciągle tworzymy i rozwijamy naszą grupę już-nie-tylko-airsoftową. Przez cały ten czas w podejściu graczy do airsoftu zmieniło się, krótko mówiąc, wszystko. Nie jest to jednak zjawisko nowe, ani nagłe. Przypomnę, że już w latach 2012-2013 zaczynały się pojawiać tutaj na forum podobne rozterki o regresie środowiska airsoftowego, a było to jeszcze zanim na dobre FB pogrążył większość internetowych forów. Już ponad 5 lat temu niektóre środowiska cierpiały na odpływ "ludzi zaangażowanych", a cotygodniowe spotkania stawały się rutynowymi CTFami, bez skomplikowanych mechanik i scenariuszy. Facebookowi można wiele zarzucić, ale jedno mu trzeba oddać: znacznie ułatwił poszerzanie "świadomości społecznej" na temat airsoftu i napływ do środowisk nowych osób. Fakt, że duże środowiska zostały przez niego rozbite na dziesiątki mniejszych, zorganizowanych przy praktycznie każdym średniej wielkości miasteczku w Polsce. Fakt też, że wielu nowych graczy tak szybko jak zacząć, potrafi się do airsoftu zniechęcić. Frekwencja na pojedynczych niedzielnych spotkaniach też wydaje się cierpieć na rozbiciu środowisk regionalnych, ale sumarycznie graczy jest więcej. Jeśli własne środowisko nie organizuje w danym tygodniu niczego, to można mieć pewność, że jakieś inne spotkanie jest organizowane w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Nie są to już czasy, w których ludzie niemalże bili się na forach o zarezerwowanie terminu na organizację spotkania. Tych bardziej ambitnych spotkań jest mniej, ale jeśli już są organizowane, to informacja o nich często dociera nawet do niewielkich środowisk, dzięki czemu frekwencja na tychże spotkaniach potrafi być olbrzymia. Choćby w najbliższą niedzielę w Gliwicach organizowane jest niedzielne spotkanie, na którym limit 240 graczy jest wypełniony po brzegi. Napływ graczy jest, popularność jest, sprzęt jest coraz lepszy, a połączony z dzisiejszą wiedzą airsoftowych serwisantów daje naprawdę duże możliwości i frajdę. Bilans wydaje się dodatni. Jedyne, nad czym mogą ubolewać gracze "starszej daty", to to, że wielu młodszych nie wie, ile frajdy mogą dać scenariusze fabularne i rozgrywki z wolniejszym tempem, podczas których nierzadko przez cały dzień wystrzeliwało się kilkanaście-kilkadziesiąt kulek. Przyczyny są co najmniej dwie: jest obecnie mniejszy % osób, które mogłyby im to pokazać, a po drugie: "młodsi stażem" gracze to osoby, które w dużej mierze dorastają / dorastały w czasach upowszechniania się e-sportu, dla których airsoft jest fajnym rozwinięciem tematu (i dobrze, bez nich kisilibyśmy się w coraz węższym gronie tetryków!). Przyczyn tych z pewnością byłoby więcej, a ja daleki jestem od generalizowania i wkładania wszystkich świeżych graczy do jednego worka. Założę się jednak, że gdyby był rzetelny sposób na zweryfikowanie tego, to okazałoby się, że pomijając CQB, dzisiejsze przeciętne scenariusze (warto zwrócić uwagę, że to określenie, dawniej zarezerwowane dla spotkań z fabułą i rozbudowaną mechaniką, dzisiaj jest używane w odniesieniu do praktycznie każdego typu rozgrywki) są znacznie krótsze, ale bardziej intensywne od tych, które znamy z ubiegłego dziesięciolecia. Airsoft w ciągu ostatnich lat przybiera bardziej sportowy charakter, niż zabawowy, jak kiedyś. Czy to źle? Nie powiedziałbym. Gdybym samemu zaczynał przygodę z airsoftem dzisiaj, to podobnie jak Buniek, sądzę, że nie wkręciłoby mnie to tak jak kiedyś. Ale "dzisiejsi" gracze tak się bawią i to lubią, a ja bawię się razem z nimi. Imprez co tydzień jest masa, sklepy mają obrót, w środowisku pojawiają się airsoftowi celebryci (niektórzy nawet z tego żyją), powstają tereny komercyjne, wielkie międzynarodowe spotkania, turnieje airsoftowe, a co najważniejsze... nowe ekipy i osoby, których inicjatywa i zachowanie pozwalają mieć nadzieję, że przyszłość airsoftu może być w naszym kraju bardziej różowa, niż jeszcze kilka lat temu wielu z nas sądziło. Nie mamy prawa mówić o malejącej popularności airsoftu, po prostu zmienił się jego charakter.
 10. Jeśli chcesz nówkę, to z czystym sumieniem polecę celownik Delta Optical Classic 3-9x40. Ma dużo większe pole widzenia i o klasę czystszy obraz od wszelkich typowo chińskich (także tych ładnie wyglądających) celowników 3-9x. W dodatku, w przeciwieństwie do niektórych z nich, całkiem przyzwoicie trzyma ostrość obrazu w pełnym zakresie przybliżenia. W budżecie się zmieścisz. PS: O rany, miesiąc po fakcie napisałem
 11. LogaN

  NOKTOWIZJA

  Raczej się nie sprawdzi. Używałem parę razy takiej konfiguracji, o jakiej wspominasz, czyli termo na replice i Pulsar Challenger GS 1x20 gen1+ na głowie. Słaby oświetlacz, połączony z wąskim kątem widzenia sprawił, że używanie tego było niewygodne. Pod nogi widziałem, ale niewiele więcej. Próba użycia mocniejszego oświetlacza na replice też nie poprawiła sytuacji, bo musiałem kierować ją zawsze tam, gdzie chciałem popatrzyć. Poza tym, pozostawał wciąż drugi poważny problem, czyli wąski kąt widzenia. Zdecydowanie wygodniej było mi korzystać z samego termo na replice, a w kryzysowych momentach całkowitej ciemności wspomóc się światłem białym. Jedyny raz, kiedy to rozwiązanie sprawdziło się nieco lepiej, to podczas nocnego CQB. Pewnie jakiś noktowizor z szerszym polem widzenia lepiej by się sprawdził, jednak podczas używania jedynki w aktywnym trybie i tak traci się część zalet płynących z korzystania z termo (mimo wszystko bardziej zdradzasz swoją pozycję). Jako minimum do takiego rozwiązania, konieczna jest moim zdaniem minimum generacja druga, a i to nie zawsze się sprawdza.
 12. O ile w Polsce dorwanie soczewki germanowej faktycznie ociera się o sci-fi, o tyle za granicą na Amazonie czy tam innym Ebayu pojawiają się w miarę regularnie (koszt powinien zamknąć się w 200 PLN), choć też w dość ograniczonych ilościach. Trzeba polować - w sumie większość znajomych prędzej czy później dorwała tam taką soczewę. Co do innych sposobów zabezpieczania... Cóż, w praktyce wygląda to tak, że w mojej okolicy albo ktoś zabezpiecza soczewką germanową, albo nie zabezpiecza w ogóle. Widziałem ze dwa razy w użyciu też osłony z siatki, ale nie tyle drobnej, co o 6mm oczkach. Nie miałem jednak okazji pogadać z ich użytkownikami, ani rzucić okiem przez tak zabezpieczony sprzęt.
 13. Cześć, Chcielibyśmy ewentualnych chętnych zaprosić do śledzenia profilu naszej grupy z południa: RQS Airsoft. RQS Airsoft został założony w 2007 roku, natomiast profil prowadzimy aktywnie od roku 2014-tego. Większość materiałów na profilu dotyczy życia grupy. Oprócz tego, w przypadku większych imprez na bieżąco publikujemy skrócone recenzje, zdarzają się testy sprzętu jak i krótkie, luźne felietony dotyczące różnych airsoftowych spraw. Głównym zainteresowaniem naszej ekipy są spotkania po zmroku, jednak uczęszczamy na każdy rodzaj imprez. Możemy poszczycić się tym, że jesteśmy grupą nieprzerwanie aktywną od początku swojego istnienia, a równocześnie najstarszą z wciąż istniejących w środowisku ASGBielsko. Zapraszamy: https://www.facebook.com/rqsairsoft/
 14. A u mnie odwrotnie. Zestawy słuchawkowe dodawane do Baofengów niejednokrotnie potrafiły przeżyć samego Baofenga i w porównaniu np. do bardzo chińskich Z-taców, zawsze nadawały dobrze bez żadnych przeróbek (a mam do porównania kilka, bo w sumie wykończyłem już 2x UV5R, obecnie posiadam trzeci sprawny oraz czwarte - sprawne UV82). Co do samego wyboru Boafenga, to również polecę UV82 bardziej niż UV5R. Nie tylko z uwagi na podwójne PTT, ale jakoś tak (subiektywnie!) sprawia wrażenie nieco lepiej wykonanego. Na potrzeby komunikacji na zwykłych niedzielnych rozgrywkach (powiedzmy w zasięgu kilometra), standardowe anteny dobrze dają radę. Na większym terenie, albo w górach, faktycznie można pomyśleć o wymianie anteny. Ważna rzecz: upewnić się, że w grę wchodzi oryginał, bo na rynku jest masa podrobionych anten, które sprawują się gorzej (miałem jedną podróbę Nagoyi i dawała mniejszy zasięg efektywny niż stockowa antena).
 15. Patrzyłeś do instrukcji? ;) Wyłącz radiotelefon i włącz go trzymając wyciśnięty przycisk Menu (jeśli dobrze pamiętam). Przełączysz radiotelefon w tryb wyboru częstotliwości. Po wybraniu pożądanych częstotliwości (może być konieczne przelączenie w Menu "Step" na inny skok), możesz zapisać je na wybranym kanale używając funkcji Memory Channel w Menu. Jeśli kanał, który chcesz wybrać, jest zajęty przez jakąś fabryczną częstotliwość, musisz go najpierw zresetować (Delete Channel).
×
×
 • Create New...