Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Redox Alpha wersja 1 - kończy ładować zbyt wcześnie.


Recommended Posts

Uznaję forum za ostateczność. Sklepy modelarskie mają mnie chyba dzisiaj w pupie i nikt nie odbiera chociaż jest dzień pracujący.

 

Posiadam już kawałek czasu ładowarkę Redox Alpha w pierwszym wydaniu. Problem jest jeden - coś jej się stało, upiła się? Nie wiem...

 

Testowane pakiety: Shitelect 9.6V 4200mAh NiMH, stocki boyi, jg, cymy 8.4V NiMh, aku na ogniwach GP, w pojemnikach sanyo eneloop itd + Akumulatory ołowiowe, żelówki od ups, tradycyjne "mokre" z kwasem.

 

W przypadku lipo ładuje ok, kończy jak powinna i balansuje ok.

 

Natomiast akumulatory Pb gotuje i nie kończy ładować.

 

W przypadku NiMH to w ogóle tego nie rozumiem, tyle pakietów i żadnego nie ładuje:

 

1. Delta peak - default ładuje do mniejszy aku od 50 do 400 mAh i kończy, akusie nawet nie są ciepłe.

2. Delta peak 5mV/cela - to samo co wcześniej

3. Delta peak 10mV/cela - kończy za wcześnie, lecz ładuje już ok 700mAh do pakietów 1100

4. Delta peak 12mV/cela - delikatnie pakuje za dużo, lecz nadal losowo raz wbije ponad 1000 raz kończy na 50mAh.

 

Prądy ładowania dawałem od 0.1 do 0.6A dla małych aku i 1.4A, dla dużych.

 

Mam po prostu pytanie co mam z tym szajsem zrobić i o co tej ładowarce chodzi?

 

Pytanie nr 2 - Jaką teraz kupić nową, chciałbym też ładować NiMh, NiCd, kwasiaki - tym czymś się nie da.

Link to post
Share on other sites

Nikt nie zna odpowiedzi lub nie ma tutaj modelarza coś mi się wydaje.

 

Studiując przez 2 dni internety i fora RC raczej znalazłem odpowiedź i wygląda mi na to, że chyba zostaje mi kupno nowej ładowarki.

 

Po rozebraniu i przestudiowaniu PCB wywnioskować mogę, że pierwsza wersja ładowarki Redox Alpha zawiera pcb i elementy z niskich lotów kopii. Rezystory od balansowania już pomijam, bo ani w w tunirgy ani w genuine iMAX nie są one precyzyjne.

 

Co zawiera wspomniana ładowarka? Kiepskiej jakości rezystory, kondensatory, tranzystory, kontroler udający atmegę32 zrobiony przez chińskie rączki i najgorsze co może być - niskich lotów analogowy 8-mio kanałowy multiplexer. Napotkałem się na spory temat o kopiach B6, ludzie nawet brali stacje do lutowania smd i zmieniali rezystory - bez skutku. Ładowarkę można wykalibrować 2 etapowo. 1 etap - to napięcie ogólne i to menu jest dostępne w każdej pochodnej B6. Zrobiłem to, ledwo mi starczyło zakresu współpracując z multimetrem Fluke'a za 200$. Ta kalibracja jednak jedynie pomoże przy tym by lipolom nie pęczniała folia od delikatnego przeładowania. 2 etap to kalibracja balansera w kopiach imaxa menu dostępne 1 raz, w redoxie go nie ma. Jakby skalibrować ją porządnie to by pracowałą bardzo ładnie. By odblokować to menu potrzebny jest programator ISP, nie jest to droga zabawka jednak jestem zdania, że dla tej ładowarki nie ma po co inwestować, bo pewnie i tak nadaje się na śmietnik.

 

Prawdziwą ładowarką jest Bantam B6, zarówno accucel 6, oryginalny imax od skyrc i pochodne to jego kopie.

 

Zagłebiając się dalej w problem moja obawa nie była bezpodstawna - mam wadliwy od fabryki multiplexer. On interpretuje spadki napięć(d.peak) i odczytuje napięcie z rezystorów od balansowania cel. Dlatego mam loterię, że pakiet nimh raz naładuje, raz nie. Co jeszcze? Podczas balansowania wchodzi w grę bardzo kiepska kalibracja balansera i rozrzut napięć na celach z tego wynikający tylko 0.14V pomiędzy celami. Sprawdziłem pakiety multimetrem i cele są po ładowaniu rozjechane o tę właśnie wartość z czego jedna lub więcej cel są przeładowane.

 

W sklepie modelarskim mnie wyzwano od kata lipoli. 8 pakietów ma naprężoną folię z czego 2 kokamach podczas ładowania pękł folie zabezpieczające. A to jest oznaka puchnięcia cel. A w tym sklepie polecono mi ową ładowarkę. Do tego mogę doliczyć 2 zabite pakiety nimh, właśnie tą ładowarką.

 

Prawdopodobnie zakupię rzekomo poprawioną Alphę V2, która weszła dosłownie rok po tym jak pojawiła się pierwsza, zawodna i wadliwa od nowości wersja pierwsza.

 

Patrzyłem na zdjęcia częściowo rozebranej i PCB jest bliźniaczo podobny do accucela - 6. W środowisku sklepowym, podobno osoby je używające nie narzekają, podobno na V2 nie było reklamacji jednak produkty tego producenta zaczynam darzyć ograniczonym zaufaniem. Jakie komponenty zastosowano, nie wiem. Jeśli ją kupię w sobotę i nie będzie plomby to zrobię konfrontację zdjęciową.

 

Nie omieszkam sprawdzić jak sobie radzi z innymi typami aku i czy wymaga kalibracji. Nie napisałem tego wcześniej, do kalbracji tej ładowarki potrzebny jest w pełni naładowany pakiet 6S czyli ma mieć 25.2V i idelanie po 4.20V na celę. Do kalibracji napięcia ogólnego wystarczy dowolny pakiet.

 

Na zakończenie mogę być jedynie szczęśliwy, że nie spaliłem sobie mieszkania. A jak wiemy LiPo bardzo lubią się palić bez dostępu do tlenu. W sobotę napiszę co dalej.

 

A jak się znajdzie parę rzeczy to nie odmówię sobie zaprogramowania chińskiego chipa softem zmodyfikowanym od imaxa B6. Jak niczego nie spalę lutując to wymienię także multiplexer i zobaczę co dalej.

Link to post
Share on other sites

Widzę, że z elektroniką jesteś za pan brat, lecz czy przypadkiem, sorry za określenie " rzeźbienie w gównie" ma sens? Sam napisałeś że prawdziwą ładowarką jest bantam. To czemu nie kupisz bantama lub czegoś z wyższej półki ? Moim zdaniem, babranie się w tej ładowarce jest stratą czasu, zakup takiej samej może wyjść różnie, albo dobrze albo źle.

Link to post
Share on other sites

Nie zdecydowałem się jeszcze na kupno V2, lecz pojadę do sklepu z ciekawości z ładowarką co mi powiedzą, pewnie nic. Czasu mam dużo.

 

Prawdopodobnie kupię lecz później, bo mamona też sama nie wpada - Robbe Power Peak B7 w RC Skorpion. Lepszej kupować nie zamierzam, bo używam sporadycznie, jednak chciałbym coś co działa i mogę bez obaw odłożyć na półeczkę.

 

Mówiąc w skrócie o sammy robbe: "Seems legit"

 

Ogólnie co nieco naskrobałem o tych ładowarkach, może komuś się przyda. Nie będę nic krył, że nawet oryginalny imax czy tunirgy accucel przy bantamie to syf.

 

I jeszcze małe info - z zawodowego wykształcenia jestem elektrotechnikiem nie elektronikiem.

Link to post
Share on other sites

Obecnie do rąk wpadła mi ładowarka redox beta. Jestem zaskoczony jej rozmiarami. Oczywiście na wstępie obserwacje po wyciągnięciu z pudełka:

 

1. Na pakietach lipo nie sprawdzałem.

2. Początkowo cele sanyo 2700mAh, pojedyńczo. Ładowarka przeładowywałą cele mimo ustawienia d.peak 5mV/cela

3. Korzystając z menu kalibracji wyrównałem różnicę napięcia między celą, a ładowarką.

4. Po kalibracji naładowałem cele Eneloop prądem 1 A przy d.peak 5mV

5. Cele zostały naładowane prawidłowo, temperatura 42 stopnie, napięcie po osiągnięciu temp pokojowej 1.530V na obu ładowanych.

6. Pakiet boyi stock, prąd 0.3A, d.peak domyślny(7mV/cela) naładowany tak jak powinno być.

7. Przy Shitelecie 9.6V 4200mAh ładowarka krzyczy connection break.

8. Ładowałem baterię do aparatu i jest ona ładowana do 4.15V i tutaj się namyślam, czy moja kalibracja tego nie spowodowała

 

Ogólnie słuchy mnie doszły, że lepiej ładować lipo do 95% czyli 4.15V na ogniwo.. To poprawia życie aku. Jeszcze zrobię test na normalnym lipo, zobaczymy jak zostanie naładowane, potem menu serwisowe ustawię na 00 i zobaczymy czy zostanie naładowane "pod korek"

 

9. Aku Pb nie sprawdzałem, że względu na to iż posiadam już 8-etapową szwedzką ładowarkę CTEK i radzi sobie nawet z zasiarczonymi akumulatorami. Podłączenie pod redoxa to jakby podłączyć aku pod prostownik.

 

Dodam małą galerię, zdj robiłem przy kiepskim oświetleniu i budżetowym aparatem więc nie są najlepsze na świecie.

 

SL731286.jpg

SL731290.jpg

 

SL731291.jpgSL731293.jpgSL731295.jpgSL731296.jpg

Edited by Hajmer
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...