Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konserwacja/czyszczenie obuwia - pasty/impregnaty itd.


Recommended Posts

No toś mu odpowiedział jak cholera... ehh :P

 

Przede wszystkim nie polecam zwykłych past do obuwia (chodzi o te z firm o których nic nie wiadomo) są to pasty wykonane najczęściej całkowicie na bazie chemicznej i impregnowanie im skóry jest im obcym pojęciem - to ma tylko wyglądać że pasta działa. Inną rzeczą jest temat past typu Kiwi lub Elite - to dobre pasty które posiadają w składzie częściowe ilości wosków pochodzenia naturalnego i lanoliny zabezpieczającej obuwie przed wpływem czynników atmosferycznych. Moim zdaniem najlepsze są do naszego (wojskowo-taktycznego) przeznaczenia pasty marki Kiwi właśnie, ponieważ Kiwi jest na rynku już naprawdę długi czas i mają duże doświadczenie jeśli chodzi o środki ochrony obuwia. Ja osobiście polecam Czarną pastę oraz krem do wyrobów skórzanych ww. firmy - najpierw bucik czyścimy wodą z roztworem mydła (nie za dużo), przecieramy mokrą szmatką, czekamy aż wyschnie (ok 3 h) następnie nakładamy krem na nasze buty i czekamy (następne 3-4 h) po tym czasie kiedy widzimy że warstwa kremu wnika całkowicie w skórę (powierzchnia jest matowa) nakładamy pastę i znów zostawiamy (na minimum 2 h) a następnie pięknie polerujemy.

Ktoś na pewno powie że ten sposób jest cholernie pracochłonny i czasochłonny, ale ja swoimi nieoryginalnymi butami cieszę się już 5 lat (i nie są to buty super wysokiej jakości skóry) i nie ma na nich pęknięć ani przebarwień :-) - poza tym tą czynność powtarzam raz w miesiącu a nie co tydzień (co tydzień jest zwykłe pastowanie typu pasta, 2 h czekania i polerowanie). To tyle z mojej strony :) mam nadzieje że pomogłem.

 

P.S. czytałem kiedyś ze są specjalne pasty do membran w butach typu Magnum - ale jak się one nazywały to nie wiem, jak się dowiem to wpiszę.

http://www.martensy.pl/pokaz.php?typ=4

tu można jeszcze kupić tłuszcz do obuwia (jeśli masz bardzo zdarte buty to jest lepszy niż balsam - pastuje się najpierw a potem nakłada się tłuszcz)

Link to post
Share on other sites

Przed wiekszą trójmiejską strzelanką zwaną Front Włoski, buty Rothco- szóstki pokryłem grubą warstwą oliwki w żelu Johnson's Baby. Po 3 godzinach "nasiąkania" wypolerowałem całość szmatką. Rezultat? Godzina 3:30 rano, rosa wszędzie, mokro wszędzie tylko nie u mnie w butach. Nie zauważyłem negatywnego wpywu tejże oliwki na skórę buta. Zatem na deszczowe dni polecam. Jeśli wypaplałem oftop, proszę wykasować.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Mam pytanie czym czyścić i impregnować polskie buty pustynne Protektor Tropic (Gepardy). Może ktoś ich używa i ma pojęcie o ich konserwacji. Jak je czyścić żeby nie ciemniały? Na forum NGT można sporo przeczytać na ten temat. Jest nawet wspomniane o butach z weluru/zamszu ale nie o tych konkretnie. Aha zapomniałbym spytać czego używacie do impregnacji i czy używacie jakiegoś odświeżacza bakteriobójczego.

Niektórzy mówią, że dobre są produkty firmy Nikwax inni mówią, że inne. Do skór licowych dobry jest podobno wosk firmy Meindl. Prosze o podpowiedź może ktoś się na tym zna. :lol:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...