Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Chińczyk z Ali: Lomon Lighting (XHP50 i ZOOM)


Recommended Posts

Cześć, pozwolę sobie skopiować tutaj rezultat mojego wstępnego testu taniego chińskiego światełka, które ma całkiem fajne możliwości (dzięki regulacji ogniskowej oraz mocnej diodzie LED CREE XHP50) i niską cenę. Z przyczyn technicznych, zdjęcia znajdują się na Facebooku:

 

https://www.facebook...090059561275790

 

 

Latarka Lomon Lighting XHP50 ZOOM

 

Parę słów wstępu. Chodzi o latarkę ściąganą z Aliexpress. Dlaczego akurat ta? Zwróciła naszą uwagę dwiema cechami: funkcja zoom / focus oraz dioda LED CREE XHP50. By od razu wyjaśnić, wiemy że w latarkach z ogniskową regulowaną w taki sposób traci się sporo światła, w stosunku do wszelkich "ultraprzejrzystych" szkiełek. Wiemy też jednak, że soczewka może w airsoftcie mieć swoje zalety: oprócz oczywistej możliwości zmiany latarki z floodowej na throwera w ułamku sekundy oraz równomiernie rozłożonego światła (nie ma w przypadku takiej soczewki rozróżnienia na promień główny i wtórny), grube soczewki zapewniają solidną i trwałą ochronę emitera przed trafieniem kulki. Te wnioski wyciągnęliśmy już wcześniej, podczas używania tanich chińskich latarek na XR-E Q5 czy też bardziej zaawansowanego (i mającego już jakieś 6 lat) modelu Mactronic Tac Raptor (XM-L U2). Ta ostatnia do dzisiejszego dnia, mimo mniejszej wartości strumienia świetlnego, jest w stanie skupić światło tak, że nie ustępuje zasięgiem latarkom typu Solarforce L2, czy też rozproszyć je do stopnia dorównującego możliwościami niektórym latarkom floodowym. Co natomiast kręci nas w diodach XHP50? Z tymi mamy do czynienia po raz pierwszy, ale mamy w ekipie latarkę korzystającą z trzech diod XHP70, której wartość strumienia sięga 9 tysięcy lumenów. Ile zapewnia XHP50? Wiele zależy od szkła i reszty elektroniki. Sądzimy jednak, że wspomniana latarka nie przekracza 2 tysięcy lumenów.

 

Ale już do rzeczy.

 

Latarka brandowana jako "Lomon Lighting", to koszt około 100 złotych. Do tego dochodzi konieczność zapewnienia zasilania. Latarka współpracuje z mniej popularnymi ogniwami 26650 (dwie sztuki), ale producent dostarcza ją wraz z koszykami na 2x 18650. Do zasilania tej latarki użyliśmy jednak 2x 26650. Jedna wada tego światełka jest widoczna już na pierwszy rzut oka - jest ona bardzo duża gabarytowo (i masywna zarazem), a średnica w najwęższym punkcie wynosi 34mm, co oznacza, że bez przeróbek raczej nie będzie pasował na nią żaden montaż na replikę. Kolejna wada, tym razem produkcyjna, a nie konstrukcyjna, widoczna jest po spojrzeniu w emiter. Dioda nie jest umieszczona centralnie. Na szczęście, nie robi to aż tak wielkiej różnicy w tym modelu. Do reszty kwestii wykonania nie można się przyczepić: ot, typowy poziom chińskich latarek, daleko mu do produktów bardziej markowych (wliczając w to markowy chiński sprzęt). Regulacja ogniskowej następuje poprzez odciągnięcie lub dosunięcie głowicy: regulacja działa płynnie, nie ma luzów i działa z wyczuwalnym oporem, dzięki czemu latarka zachowuje ustawienia. Można odnieść wrażenie, że regulacji ogniskowej brakuje kilku milimetrów do 100% skupienia światła.

 

Sprzęt obsługiwany jest jednym przyciskiem, brak tutaj zaawansowanego sterownika: latarka ma wyłącznie dwa tryby świecenia (mocny i słaby), które uruchamiają się naprzemiennie. Nie ma pamięci trybu. Istnieje oczywiście możliwość zmiany trybu niepełnymi kliknięciami, bez wyłączania latarki.

 

Jak świeci ten wielki chinol?

 

Do porównania użyłem tylko dwóch innych latarek, ale powinny dać wystarczający pogląd na sytuację. Pierwszą z latarek jest popularny Olight M22 Warrior (parametrami odpowiednik modowanych latarek Solarforce L2) oraz Olight X7 Marauder (floodowa latarka 9000 lumenów).

 

Lomon z pewnością daje więcej światła niż Olight M22. W trybie rozproszonym Lomon świeci szerszym i bardziej równomiernie rozłożonym światłem, jednak jest ono znacznie mniej intensywne w centrum, w porównaniu do M22 (oznacza to, że M22 będzie miało w tym momencie większy zasięg). Zwiększając skupienie Lomona do takiego kąta świecenia jaki prezentuje M22, w dalszym ciągu M22 będzie miało większy zasięg (jednak na obrzeżach światło Olighta jest znacznie mniej intensywne). Dopiero zbliżając się do maksymalnego skupienia Lomon uzyskuje większy zasięg niż M22. Na pełnym skupieniu zasięg jest znacznie większy niż w M22, przypomina to, co uzyskiwała modowana latarka Convoy C8 (której niestety w tym momencie do porównania nie mogliśmy użyć - musimy poczekać aż więcej drużynowych światełek będzie w jednym miejscu, w jednym czasie).

 

Kiedy porównamy Lomona do X7 Olighta, oczywiście tani chinol dostaje mocne baty w kontekście ilości emitowanego światła (jak większość latarek). Warto jednak zauważyć, że podobnie jak w przypadku Convoya C8, Lomon przy ustawieniu maksymalnego skupienia uzyskuje znacznie większy zasięg niż floodowy X7. Można więc stwierdzić, że Lomon zapewnia sporą uniwersalność: generuje wystarczająco dużo światła by w trybie rozproszonym zawstydzić wiele znanych latarek floodowych, a równocześnie w trybie skupionym nie odbiega zasięgiem od wielu znanych "szperaczy" na diodach XM-L2 bądź XP-L.

 

Podsumowując kwestię świecenia:

 

- emituje więcej światła niż Solarforce L2 / Olight M22 Warrior;

- w zależności od ustawień, może mieć znacznie większy od niego zasięg;

- LUB większe skupienie;

- zasięgiem zbliżony jest do poziomu Convoya C8, itp. światełek;

- równocześnie mocno zostawiając pod tym względem w tyle Olighta X7 Marauder, którego strumień świetlny jest znacznie większy.

 

Zalety:

 

- niska cena (około 150 PLN z sensownym zasilaniem);

- wytrzymała soczewka, która zabezpiecza emiter przed trafieniem kulką;

- uniwersalny strumień świetlny: pełna swoboda regulacji między świetnym zasięgiem, a szerokim kątem świecenia;

- możliwość zasilania zarówno popularnymi 18650, jak i wydajnymi 26650.

 

 

 

Wady:

 

- długi czas oczekiwania na przesyłkę;

- brak gwarancji;

- widać jednak z wykonania, że to tani chinol;

- niestandardowe wymiary tubusu;

- duże gabaryty i waga.

 

Link do produktu: https://pl.aliexpres...iceBeautifyAB=0

 

Zdjęcia wykonane przy użyciu kamery sportowej Lamax X10 Taurus - nie są w stanie w 100% oddać jasności świecenia testowanych latarek (z tej przyczyny test na zasadzie porównania)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...