Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Mam mozliwosc zamowienia noza wedlug mojego projektu. Jednak w rozmowie z wykonowca ten sie spytal z jakiej stali ma byc i zebym podal konkretna jej twardosc. Noz ma byc uzytkowy, do lasu, lub do jakis drobnych prac na wycieczkach typu pokrojenie chleba uciecie sznurowki. Nie mam zamiaru nim wykonywac ciezkich sprawdzianow typu ciecie gwozdzi badz przebijanie drzwi od samochodu. Tak na zdrowy rozsadek (nie znam sie kompletnie na stali) powiedzialem mu 50 w skali Rockwela. Co wy o tym sadzicie i co mi proponujecie ? Jaka stal ? Moze macie jakis ciekawy projekt noza ? Ja oparlem sie na shemacie wschodniego/polskiego kindżału z XVI W, z przyczyn sentymentalno uzytkowych i estetycznych.

 

Ps. Zanim wykonawca noza wezmie sie do pracy nad nim to uplynie troszke wody w Wisle wiec mam czas na jakies zmiany.

Link to post
Share on other sites

50...??? Jezu daj spokoj, niech to ma 58-60... Co do stali to troche klops bo nasze krajowe oznaczneia mi nic nie mowia za bardzo. Jakas narzedziowka mogla by byc zasadniczo, rdzy sie nie nalzey az tak bac. Tylko uzywac z glowa.

 

No i nawiasem mowiac to w obecnych czasach praktyczni ekazdy ma mozliwosc zamiwienia noza wg swojego projektu ;) chocby Tlim [www.tlim.net] robi takie noze i to naprawde dobre.

 

Co do designu to kurde co ci tu braci eporadzic, jakie noze sa kazdy widzi kto ma net w domu, wybierz sobie co ci pasuje. Dla mnie kindzal nie jest szczytem ergonomii ani innego EDC ;)

Link to post
Share on other sites

Kilka informacji o popularnych gatunkach stali

 

Stal 420 420 - popularna stal na noże niższej i średniej klasy. Jakość ostrza bardzo zależy od procesu hartowana. Firmy takie jak Buck czy Cold Steel potrafią zrobić z tej stali niezłą klingę. Oznaczana jest też często 420A lub 420HC, jednak jest to w zasadzie ta sama, podstawowa stal. Stal 420 jest całkowicie nierdzewna.

 

Stal 440C stal bardzo popularna wśród produkujących noże firm europejskich jak Bocker czy Victorinox. Stal o klasę (a może i dwie) lepsza niż 420. Nawet proste hartowanie da w efekcie bardzo trwałe robocze ostrze. Hartowanie profesjonalne daje efekt nieznacznie tylko gorszy od stali ATS-34. Jest to też stal często wybierana przez indywidualnych wytwórców noży na zamówienie. 440C jest stalą całkowicie nierdzewną i tu jest często jej przewaga nad bardziej wyszukanymi stalami. Ważne jest, aby stal pochodziła od dobrego dostawcy np. Lantrobe Labs czy CPM a nie z byle jakiej huty - w 440C dużo zależy od czystości stali.

 

Stal ATS-55 japońska stal z huty Hitachi o parametrach (i cenie) pomiędzy 440C i ATS-34. W odróżnieniu od ATS-34 jest całkowicie nierdzewna, jednak ustępuje jej nieco wytrzymałością klingi na uderzenia ze względu na mniejszą zawartość węgla i molibdenu. Ostatnio coraz rzadziej stosowana i wypierana przez AUS-8A lub ATS-34.

 

Stal AUS-6 jest japońskim odpowiednikiem stali 420. Jej odmiana AUS-6A jest zdaniem niektórych nawet nieco lepsza na noże niż AUS-6, choć podobnie jak przy stali 420 nie należy spodziewać się cudów. Aby nóż był wart użytkowania wymaga dobrego hartowania - w przeciwnym razie bardzo szybko się tępi.

 

Stal GIN-1 japońska stal z huty Hitachi o parametrach podobnych do 440C. Jest całkowicie nierdzewna, i ma lepszą wytrzymałość na stępienie niż AUS-6A. Ostatnio obserwuje się lekki odwrót GIN-1 z rynku noży. Jest to spowodowane nowymi procesami hartowniczymi które potrafią z tańszej niż GIN-1 stali 440C wykonać klingę, tak jak GIN-1, bardzo niewiele ustępującą klindze z ATS-34. Stal ta oznaczana jest także G-1.

 

VG-10 nowa stal o bardzo dobrych parametrach, zbliżonych do ATS-34 (a na pewno lepszych od stali 440C). Najważniejszą różnica jest to, że VG-10 jest stalą w zasadzie nierdzewną. Piszę "w zasadzie" gdyż w ekstremalnych warunkach np. po długim przebywaniu w wodzie morskiej może pokryć się brunatnym nalotem z rdzy powierzchniowej ale w normalnym, codziennym użytkowaniu jest to po prostu nierdzewna stal i można ją tak traktować. Stal VG-10 ma lepszą wytrzymałość i większą odporność na stępienie niż inne typowe stale nierdzewne (420HC, 440C czy ATS-55) i jest najbardziej zbliżona parametrami do stali AUS-8A choć zdaniem niektórych lekko ją przewyższa.

 

Jest jeszcze taki gatunek oznaczony S30V. Podobno najlepszy ze wszystkich obecnie stosowanych. Poszukaj. Obawiam się jednak, że może być drogi.

Link to post
Share on other sites

:lol:

 

Tyle to wie kazdy kto chociaz oblizal noz przy obiedzie, problem polega na tym, ze 80% modnych stali zachodnich jest bardzo slabo dostepna na rynku w Polsce, z kolei takie cudaki jak 420 czy 440 itp. maja swoje mniej wiecej odpowiedniki, ktore jakos tam sie nazywaja po naszemu. Mi ta wiedza niepotrzebna bo nie wyrabiam nozy samemu.

 

Ogolnie to troche bez sensu posta napisales bo pominales laaadne kilka gatunkow stali a s30v jest super, zgadzam sie, ale bez przesady. Natomiast co do zawartosci merytorycznej to nie chce ciagnac offtopa bo nie w tym rzecz.

Link to post
Share on other sites

Za dawnych dobrych czasów wystarczyło dorwać dpowiednie łożysko rozciąć ( troche to kosztowało nerwów albo znajomości) rozhartować, wyklepać, "wyczarować" ostrze i oddac do zahartowania i były noże "pierwsza klasa". A teraz panie wymyślają.... cudują.... a i tak nic lepszego się nie trafia zbyt często :) Stal używana na pierścienie łożysk tocznych jest naprawdę OK na noże :D

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Znajdź mi tam proszę zdanie, w którym napisałem, że to wszystkie istniejące gatunki stali

 

Ja ci mogę podać aders strony z której zo skopiowałeś 8)

Mała rada: jak już kopiujesz info to daj adres źródłowy bo cie ktoś jeszcze o coś posądzi.

No offence 8)

 

Co by nie robić oftopa:

http://www.guns.com.pl/

Tu są wypisane te rodzaje stali (i jeszcze kilka innych)

Link to post
Share on other sites

Inferno wiesz, chodzi o to, ze pomijam fakt kopiowania, ktory zostal juz napiernowany, chodzi mi o to, ze brylujesz cudza wiedza piszac nie bardzo na temat. Pinky pytal ludzi, ktorzy uzywali tego i owego i moga conieco porownac ew. maja swoje wlasne rozeznanie szerokie w temacie a nie prosil o skopiowanie opisow z jakies strony. Nawiasem mowiac to co to za strona? bo mi sie to tak znowu calkiem nie podoba a moze z tym serwisem wspolpracuje ;)

 

A ogolnei napisalem tak zlosliwie bo mnie rozbawil ten akapit o s30v, to cos w stylu tego co tutaj czasami dzieci wypisuja np. "slyszeliscie o takim karabinie jak barrettM80a1?? podobno strzela straszni emocno i strasznie daleko, podobno najlepszy na swiecie!"

 

;)

Link to post
Share on other sites

A Slyszeliscie o takim karabinie jak barrettM80a1?? podobno strzela straszni emocno i strasznie daleko, podobno najlepszy na swiecie! Czytałem o nim w NtW co mi ją zamówiła babka z kisku... :lol:

 

A tak serio Pinky - zapoznaj się z ofertą krajowych custommakerów w rodzaju Tlima czy MarcinaS - będziesz miał rozeznanie cena/jakość a Cynio Ci na pewno poradzi co i jak. Ja uważam że wybór fabrycznych noży jest wystarczający na moje potrzeby...

Link to post
Share on other sites

Wiadomo, ze na budo, tutaj wolno mowic o innych forach ;) Heh masters of steel, dziecko moje i PiteraM, alez wyewoluowalo...

 

Tak jak napisal pan K. zeby jego nikczemnego nazwiska nie wymieniac ;) - miec noz zrobiony na zamowienie to zaden cud wiec nie martw sie, ze masz jedyna taka okazje. Przemysl lepiej ergonomie noza, co ci bedzie w lapie lepiej lezalo, moze znajdziesz cos fabrycznego co ci pasuje itd...

 

A nawiasem mowiac ten Krug to kurde wyskoczyl nagle jak filip z konopii, nie znalem gosci aw ogole a tu ryms, nessmuk piekny zrobil hehe. No i ostatnio Bona trzaska koziki takie, ze szok.

Link to post
Share on other sites

:roll: Ja sie tylko pytalem o stal do krojenia bulki na wycieczce albo wystrugania kijka na kielbaske. Rety od wiekszych prac to ja mam siekiere i saperke w plecaku. Nie chce jakis kosmicznych nozy, z stali testowanej przez NASA. Ksztal akurat jest podyktowany moim sentymentem i akurat taki jest dla mnie wygodny. Cyniku sugerujesz cos twardszego ? Bo ten wykonawca zrobil koledze piekne ostrze z dosyc twardej stali i nijak nie idzie naostrzyc, tzn. da sie ale wyrobilem dziure w klasycznej ostrzalce nim zanim jako tako zlapal kont rowny.

 

Korzystajac z okazji zamowilem kilka rzutek jeszcze, i tez pytanie jaka stal. Wiele nozy zalatwilem gdy odbijaly sie od drzewa druga strona i upadaly na kamien badz chodnik. Wiec musi byc w miare odporna stal na udar.

Link to post
Share on other sites

Jesli chcesz nozyk typowo uzytkowy - biwak(kijki, kielbaski, troche pracy)/kuchnia(sniadanka, kolacje i krojenie warzyw) i masz troche zaparcia i pieniedzy to zdecydowanie zrob noz ze stali BG-42 (do 2002 roku byla to wymieniana juz wyzej S30V)

Masz stal ktora doskonale trzyma ostrze, nie jest stala krucha, jest bardzo elastyczna i sporo odporna na złamanie. Dzieki temu nie bedziesz mial obawy ze ja złamiesz przy pracy.

 

Ewentualnie mozesz BG-42 zastapic AUS8. Jest to stal ktora zdecydowanie lepiej bedzie trzymala ostrze, ale kosztem zrezygnowania z jej wytrzymalości. Bedzie krotko mowiac bardziej podatna na pekanie. Jest to tez stal nierdzewna. Jesli chcesz miec nozyk a'la kuchenny i do strugania kijkow to zupelnie ci wystarczy. Zwlaszcza jesli piszesz ze masz do ciezszych prac siekiere np.

 

 

Jesli chcesz miec noz do rzucania to zdecydowanie 154CM albo A2.

 

154CM - jest bardzo odporna na zlamania co musisz brac pod uwage przy rzucaniu, a noz spadnie na kamien. Dobrze tnie i dobrze trzyma ostrze. Bedziesz mogl drobne prace w drewnie wykonac.

Co do A2 to jest to stal duzo drozsza, jest to stal typowo weglowa. Jest stala idealna do rzucania. Jesli chcesz o niej wiecej przeczytac to popatrz na recenzje Shadow III. Jest z tej samej stali.

Dobrym rozwiazaniem jest tez Carbon V - z takiej stali jest rzutka Cold Steel'a. Mam ja juz trzy lata. Rewelacja. I mozna z nim cos porobic i zdecydowanie bardzo dobry do nauki rzucania.

Link to post
Share on other sites

Pinky -jak kolega zrobil noz co pokroil ostrzalke to gratuluje umiejetnosci hartowniczych :mrgreen: Spoko, jak do krojenia bulek to moze byc wysoko zahartowany do 60 nawet bo bedzie dlugo trzymal ostrosc ale kruchy troche bardziej bedzie.

 

Inferno - a to ci, moj portal :lol: tzn do niedawna ;) no coz, koles co to robil mial na glowie generalnie ciagniecie polowy dzialow portalu wiec si enie dziwie ;)

 

Frugo - wszystko toptop co mowisz ale znakomita wiekszosc tych stali jest naprawde trudno dostepna dla naszych krajowych nozorobow bo przewaznie trzeba importowac plaskowniki tego z US za pewna kwote a to podnosi koszta grubo. Pinkowi starczy kozik z resora przyslowiowego ja mysle.

Link to post
Share on other sites

Wlasnie usliuje sciagnac kawal plaskownika z Lubelskiej Polibudy (to ci co niechcacy podrobili stop z 5 Zlotowki) i mialem problem tylko czego zazadac. Jutro pojde i pogadam o tym co mi Fruguś proponowal. Ale tak bogiem a prawda to wydaje mi sie ze Cynik mial racje mowiac ze zwykly kawal blachy z resora by mi starczyl.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...