Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Sylwetka US na późny okres II wojny


Recommended Posts

Wątek w formie zbliżonej do felietonu, kierowany jest raczej do nowych graczy, ale „starszyznę” zachęcam do komentowania, rozwijania tematu i/lub poprawiania nieścisłości.

Tekst traktuje o głównych zmianach w oporządzeniu i umundurowaniu GI zachodzących w trakcie trwania walk w Europie, od drugiej połowy 1944r.
Miej na uwadze drogi czytelniku, że wymiana sprzętu w poszczególnych dywizjach (a nawet batalionach), nie była procesem łatwym ani szybkim, i niejednokrotnie przebiegała skokowo, niekompleksowo, i w stosunkowo długim okresie czasu.
Na potrzeby tekstu posłużę się kilkoma wybranymi przykładami.

Kontekst
Od początku zaangażowania sił US w Europie, najpowszechniejszym zestawem umundurowania był zestaw składający się z wełnianych koszuli i spodni M37, bluzy M41 w kolorze OD3,  i opinaczy M38 noszonych z krótkimi butami Service Shoes (rzecz jasna były od tego wyjątki np. HBT). Oporządzenie takie jak pasy, szelki, ładownice, pokrowce, wszelkiego rodzaju plecaki i torby wykonywane były w kolorze określanym jako khaki (piaskowym).
Z biegiem czasu do organów zajmujących się wyposażeniem zaczął docierać feedback z frontu, a powtarzające się uwagi i sugestie dotyczące ergonomii i kolorystyki zaczęły być brane pod uwagę.
I tak oto bluzę M41, przez małą liczbę kieszeni i niepraktyczny, zbyt jasny odcień, na późniejszych etapach wojny zaczęła wypierać bluza M43, w kolorze Olive Drab 7 (ciemnozielonym) ze spodniami do kompletu. Spadochroniarskie M42 zyskały wzmocnienia w newralgicznych miejscach, a później zostały również zastąpione przez komplety M43, z czego spodnie z dodatkowymi kieszeniami (1944 r.) i wzmocnieniami na nogawkach (1945 r.).
Buty Service Shoes zaczęły być zastępowane modelem ze zintegrowanym opinaczem, tzw. Buckle Boots, co pozwoliło zrezygnować z niezbyt lubianych opinaczy M38.
Rzecz jasna komplety mundurowe M43 były używane już przed lądowaniem w Normandii. Trafiły ona na testy do 45 oraz 3 Dywizji Piechoty we Włoszech, aczkolwiek samo rozdysponowanie i testowanie wydłużało się, ponieważ wielu obrotnych oficerów i podoficerów z jednostek tyłowych postanowiło wcześniej „samo zaopatrzyć” się w nowe mundury.
Jeśli chodzi o oporządzenie, to tu zmieniła się głównie kolorystyka. Zaczęto wykorzystywać materiały w kolorze OD7 (powtarzalność tego koloru u różnych producentów pozostawiała wiele do życzenia). W drugiej połowie 1944 roku niejednokrotnie można było u pojedynczego żołnierza zobaczyć zestaw oporządzenia, z którego część elementów była w kolorze khaki, a pozostałe już w kolorze OD7. Zdarzały się nawet sytuacje, w których części pojedynczego przedmiotu bywały dwukolorowe, np. ciemnozielona torba z piaskowymi paskami
i obszyciami. Również niektóre elementy skórzane, ze względu na rosnący deficyt tego surowca zaczęły być zastępowane zamiennikami, np. przez parciany pas nośny do karabinów M1 Garand, albo zamianę skórzanej pochwy M6 do noża M3, na kompozytową pochwę M8.
Zmiany w wyposażeniu trafiały do jednostek frontowych wraz z uzupełnieniami, i gdy dana formacja była luzowana i wycofywana z linii frontu do obozów we Francji lub Anglii. Jednostki formowane w późniejszych etapach wojny (np. 17 DPD) na front trafiały w pełni wyposażone w nowy sprzęt.

Podsumowanie
Co należy mieć na uwadze jeśli chcemy skompletować lub podrasować naszą sylwetkę na końcówkę wojny?

1. Przede wszystkim należy się upewnić czy interesująca nas jednostka przerzuciła się na komplet mundurowy M43. Nierzadkim przypadkiem były dostawy samych bluz, lub samych spodni, zwłaszcza w formacjach pomocniczych i tyłowych, np. 156 Pułk Piechoty.

2. Buty M43 Buckle Boots – to również właściwy element.
(W stylizacji zamiennikiem mogą być polskie brązowe trzewiki z opinaczem).

3. Nasze oporządzenie możemy wzbogacić pojedynczym elementem, lub zastąpić całkowicie na ekwipunek w kolorze OD7 (ciemnozielonym).
Wspomnę tylko że już w trakcie wojny, a na masową skalę po jej zakończeniu praktykowane było wrzucanie szpeju do kotłów z barwnikiem, tak więc jeśli znudził nam się kolor pokrowca na manierkę, pasa, lub innej ładownicy, możemy użyć barwników do tekstyliów.

4. Skórzaną pochwę bagnetu można zamienić na polimerowy odpowiednik

5. Obszycia dystynkcji na nowych mundurach w przypadku awansu też zmieniły kolor na ciemnozielony. Jeśli jednak awansu nie było, często pozostawały w starym wariancie.

Dajcie znać co jeszcze Waszym zdaniem można by dodać/zmienić w sylwetce późnowojennej. 

Pozdrawiam
MiśQ

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...