Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

czesc wiec

zaczne moze od tego ze swego czasu ogladalem film "Fan" z

Robercikiem Deniro.

Gowny bochater sprzedawal kosy i raz sie wpienil na szefa i mu rozdziabal amske w furze.

 

i teraz zaczyna sie wlasciwa czesc tego topicu.

 

jakiej twardosci noz potnie blache i sie nie stepi.

 

jakie noze (podac modele) byscie preferowali z tego materialu lub mocniejszego.

 

typ noz do rzucana i kosa bojowa/taktyczna :)

Link to post
Share on other sites

To ja może zacznę od tego, że po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nóż który mało się tępi również charakteryzuje się tym, że ciężko go naostrzyć... wbrew pozorom warto o tym pamiętać bo nie wszystkie noże kupuje się naostrzone.... wiem na własnym przykładzie :P

 

Druga uwaga: moim zdaniem dobry nóż to nie taki, który rozcina łapę do łokcia po delikatnym sprawdzeniu ostrości, tylko właśnie taki, który choć na pierwszy rzut oka wydaje się niezbyt atrakcyjny, służy nam dobrze, dobrze leży w dłoni i WŁAŚNIE nie trzeba go ostrzyć co 10 sekund....

 

Jeszcze jedno: twardość materiały zazwyczaj wiąże się z kruchością

Należy więc dobrze wypośrodkować

 

Jeśli chodzi o "cósie" do rzucania, to najlepsze są rzutki, ale sądzę, że takim nożem chcesz również czasem coś pokroić... :P. Tylko nie bardzo czaję, czy chcesz jeden nóż do rzucania plus jedną "kosę taktyczną"? czy też dwa w jednym. Bo jakoś "kosa taktyczna" nie bardzo mi się kojarzy z kształtem i wyważeniem typowego noża do rzucania.

Link to post
Share on other sites

A co za problem ?

Kazde dluto przedziurawi blacze w samochodze ... kazdy noz o odpowiedniej grubosci i zaostrzony zrobi w niej wciecia.

 

Najlepsze noze do rozwalania takich rzeczy to stridery - mialem mozliwosci trzymania jednego w lapie - wlasnosc kolegi (jeden z modeli LB ale nie pamietam ktory) i testy jakie nim przeprowadzalismy sa nader ciekawe (ciecie kanistra, tluczenie butelek, ciecie drewna, przebijanie drzwi od malucha itp) - noz przeszedl je spiewajaco.

 

Na rzutkach sie nie znam - rzucam tylko tomahawkiem - a wlasciwie to ucze sie nim rzucac. Zamowilem koledze rzutki Cold Steel'a True Flight Thrower i jest zadowolony.

 

Ostatnio dobrze pracuje mi w rekach stal AUS-8 chociaz nie wiem czy bede chcial ciac nia blache ... ale cordure tnie jak maslo (hehe ... Hargin ja ci tego nie daruje).

Link to post
Share on other sites

chce 2 noze.

 

twardy noz ciezko naostrzyc ale miekki latwo stepic

dlatego chcialem sie dowiedziec jakie noze sa juz dosc wytrzymale jak i ostre na tyle zeby :)

rozcina łapę do łokcia po delikatnym sprawdzeniu ostrości

 

od jakiej stali noze sa juz dobrej jakosci/twardosci/ostrosci

 

czy 440C jest wystarczajaca ?

 

jeden noz potrzebuje to rzucania

drugi do ciecia

 

nie mam zamiaru tym otwierac puszek jakkolwiek ten taktyczny musi byc w stanie pociac puche bez zadnego uszczerbku na ostrosci"

Link to post
Share on other sites

440C - stal bardzo popularna wśród produkujących noże firm europejskich jak Bocker czy Victorinox. Stal o klasę (a może i dwie) lepsza niż 420. Nawet proste hartowanie da w efekcie bardzo trwałe robocze ostrze. Hartowanie profesjonalne daje efekt nieznacznie tylko gorszy od stali ATS-34. Jest to też stal często wybierana przez indywidualnych wytwórców noży na zamówienie. 440C jest stalą całkowicie nierdzewną i tu jest często jej przewaga nad bardziej wyszukanymi stalami. Ważne jest, aby stal pochodziła od dobrego dostawcy np. Lantrobe Labs czy CPM a nie z byle jakiej huty - w 440C dużo zależy od czystości stali. Przykładowy nóż z 440C to Benchmade TSEK Axis.

 

To ze strony goscia PiteraM, ktory sie zna na tym.

Link to post
Share on other sites

Wszystko zalezy tez od ceny jeszcze ...

Ja mysle wciaz o zakupie Black Bear Classic z AUS8 firmy Cold Steel.

http://www.coldsteel.com/14bbcj.html

 

Tak wogole to kazdy noz sie stepi w wyniku mocnego uzytkowania - jeden wolniej a drugi slabiej. Np AUS 10 ma zdecydowanie lepszy czas trzymania ostrza niz AUS 8 ale wg dla normalnego uzytkownika noze z AUS 8 sa wystarczajaco ostre ( nie musisz sie martwic - ja mam np Vaquero Cold Steel'a z ostrzem full serrated i nie jedna rzecz pocialem dla sprawdzenia - wciaz jest ostrzy).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...