Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam!

Kiedy obejrzałem to zdjęcie przyszło mi do głowy pytanie - czy pan na pierwszym planie ma na sobie plecak medyczny? Czy też może jest to tylko oznaczenie kieszeni, w której trzymane są "przybory" medyczne?

 

No i skoro już na ten temat piszę to zapytam jeszcze rolę sanitariuszy w BW. Na jakim poziomie funkcjonują (drużyna? pluton?), i jak wygląda podręczy sprzęt takiej osoby?. Zestaw opatrunków? Zestaw reanimacyjny? Podręczy zestaw chirurgiczny? Czy jest to przedstawiony na zdjęciu plecak, torba w systemie s95, a może jeszcze zupełnie coś innego?

 

Ja aktualnie całość materiałów medycznych noszę ze sobą w torbie na maskę gazową MIL-TECa, mieści się wszystko, choć w miarę nabywania nowych akcesoriów zaczyna brakować miejsca i pomyślałem, że warto byłoby zainwestować w coś kontraktowego. Szukając niczego na ten temat niestety nie znalazłem. Jakieś sugestie?

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Plecak na zdjęciu jest plecakiem medycznym (chyba produkowany przez TASMAN TIGER)

 

bild3pubrf5.jpg

 

bild2pubzy5.jpg

 

bild4pubbu1.jpg

 

używany zazwyczaj przez jednostki specjalne lub oddział sanitarny

to jest chyba ich oznaczenie:

 

http://www.sklep.vest.pl/product_info.php?...roducts_id=1160

 

154778514_71cabf7fe5.jpg

 

Na jedną drożynę BW przypada jeden sanitariusz, a opatrunki i podobny sprzęt nosi w torbie przewieszonej przez ramie:

 

http://rangershop.pl/product-pol-114621586...BW-demobil.html

 

Rola sanitariusza w druzynie BW ogranicza sie chyba jedynie do "pierwszej pomocy" (chodzi raczej o ta pierwszą pomoc na polu walki) gdyż nie posiadają przy sobie specjalistycznego sprzetu. Dodatkowo moga jeszcze miec przy sobie nosze. Od specjalistycznych zabiegów jest własnie Jednostka medyczna.

Edited by AWR_Ronin
Link to post
Share on other sites

Zawartość apteczki sanitariusza drużynowego:

 

sanich1.jpg

 

Te apteczki wieszane przez ramię powoli wychodzą jednak z użycia na rzecz nowszych modeli.

 

Prócz tego na jeden pluton przypada jeden Arztrucksack:

 

imagepopupcz0.jpg

 

aactp9.th.jpg

 

Ze zdobyciem będzie naprawdę trudno - jedyne rozwiązanie to zapewne e-bay choć i tam nie widziałem jeszcze tego sprzętu.

 

Najprostsze rozwiązanie to kupno plecaka TT:

 

102562_0.jpg

 

jest to ten z pierwszych zdjęć w poście ramola. Tyle, że jest to model widywany wyłącznie w jednostkach specjalnych!

 

Kolejne proste rozwiązanie to kupno gumowej apteczki wieszanej przez ramię - też ramol wkleił link.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

O to mi właśnie chodziło. Apteczkę na rangershopie widziałem, tyle że wyglądała, jakby była przeznaczona na samochodową...

 

Ale wracając do rzeczy - w jaki sposób przydzielani są sanitariusze w drużynach? Czy przechodzą z oddziałów sanitarnych, czy też może są to żołnierze po przeszkoleniu w zakresie PP? Czymś się specjalnie różnią?

Link to post
Share on other sites

Sanitariusze lądują na poszczególnych pododdziałach z jednostek medycznych, gdzie przeszli specjalistyczne szkolenie. Są to dodatkowe 3-4 miesiące po szkoleniu zasadniczym. Kolejną formą jest zgłoszenie chęci pełnienia funkcji "Sani-helfer"* do dowódcy kompanii i po pozytywnej akceptacji przełożonych, jedzie się na kurs, do w/w jednostki, okres trwania kursu to około 2 miesiący. Osoby które w cywilu pracowały w sektorze medycznym i chcą kontynuować to w wojsku, też muszą odbyć szkolenie. Podstawowe róznice to oznakowanie i wyposarzenie.

 

* "Sani-helfer" : tłum. pomocnik sanitariusza.

Link to post
Share on other sites

To drążę temat dalej - jakie są różnice w wyposażeniu i oznakowaniu? Czy sanitariusz działający w obrębie pododdziały ma taki glancki niebieski beret z oznaczeniem ze zdjęcia ramola;)? Nie chodzi mi o różnice w materiałach opatrunkowych, bo w moim pragmatycznym podejściu opieram się na tym co funkcjonuje i jest dostępne w Polsce, a o różnice w sprzęcie pozostałym, po których poznać sanitariusza pośród wzorowo wyglądającego oddziału piechoty.

Link to post
Share on other sites

Gdy nie trzeba nosić hełmu nosi się beret.

 

Dodatkowe oznaczenia zależą od rodzaju działań - w jednostkach specjalnych sanitariusze w ogóle nie są oznaczani dodatkowo - poznać ich można jedynie po dodatkowym plecaku.

 

Zwykła piechota w trakcie akcji nosi dodatkowo (prócz apteczki i noszy) opaski na ramieniu:

 

017qm7.th.jpg

 

(na zdjęciu obok żołnierza po lewej leży wspomniana gumowa apteczka, ten po prawej ma przewieszony przez ramię pokrowiec na nosze)

 

00074036gl3.th.jpg

 

Opaski są dwustronne - jedna jest cała biała, z czerwonym krzyżem, druga jest oliwkowa, z białym kołem i czerwonym krzyżem.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Odgrzewając temat, przedstawiam drogim Germanofilom, plecak medyczny Bundeswehry opisywany powyżej.

p9070001wa2.th.jpg

Plecak rzeczywiście jest produkcji Tasmanian Tiger. Wielkością dorównuje prawie plecakowi BW 65L.

Jakość wykonania rewelacyjna, materiał gruba Cordura.

p9070003ye8.th.jpg

Ponieważ plecak jest podobno prosto z wojska podejrzewam, że wyposarzenie jest również kompletne z wyłaczeniem brakujących środków farmakologicznych.

p9070009ve6.th.jpg

Opisując w skrócie zawartość plecaka, w którym znajduje się: nim duża ilość środków opatrunkowych, zestaw narzędzi chirurgicznych,

p9070011my5.th.jpg

igły, strzykawki, skalpele, nici, stetoskop, zestaw do mierzenia ciśnienia, zestaw do podtrzymywania czynności oddechowych , nadmuchiwane szyny do usztywniania złamanych kończyn,koc termiczny (jedna strona pomarańczowa ,a druga srebrna),karty rannych, zestaw do płukania oczu, zestaw do intubacji, światełka chemiczne i latarka.

p9070012ky3.th.jpg

p9070005jh5.th.jpg

p9070004st7.th.jpg

p9070007jb3.th.jpg

p9070008dr1.th.jpg

Plecak został nabyty wyłącznie w celach rekonstrukcyjnych, a nie medycznych.

W dolnych kieszonkach plecaka znajduje się znak czerwonego krzyża oraz narzuta przeciwdeszczowa.

p9070002tv4.th.jpg

Na szczegółowe pytania odpowiem chetnie na PW.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Górne czy dolne pomarańczowe? Górne wygląda na stazę (z racji tego, że na zamieszczonym przez Ronina zdjęciu powyżej widnieje już plaster. TO dolne wygląda na jakiś wynalazek do mocowania rurki tracheotomijnej.

Edited by fidell
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Gdzie brak G36?

 

PS. Dla zainteresowanych, na allegro pojawił się plecak:

http://allegro.pl/item495985788_tt_mission..._flecktarn.html

 

Medycy raczej nie noszą G36 :) Używają broni krótkiej np. MP2A1 :)

A co do plecaka to jakis mission bag, czyli cos w stylu daypacka.

Z zewnatrz moze i podobny ale zapewne brakuje mu tych wszystkich wybajerzonych przegrodek wewnatrz :)

 

http://www.adventuretec.de/products/Rucksa...e-Rucksack.html

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od jednostki, rodzaju wojsk i wypełnianego zadania.

G36 jest standartowym wyposarzeniem większości żołnierzy BW, w tym również zwykłych medyków.

( medyk - medykowi nie równy, może być to lekarz)

Oczywiście są odstępstwa, ale o tym już było w innym temacie. ;-)

Link to post
Share on other sites

Coś już kiedyś pisałem o tworzeniu takich list ;)... Wszystko zależy od sytuacji i nie można na amen przyjąć, że jest tak i tak. Jeżeli sanitariusze wyznaczeni są na zasadzie podobnej jak w przypadku "noszowych" (nie bierze udziału w walce) to faktycznie wolno im biegać jedynie z pistoletem, ale jeżeli w zadaniu sanitariusz to przede wszystkim członek drużyny, który ma za zadanie walczyć a na drugim miejscu udzielać pierwszej pomocy, to karabin jak najbardziej będzie wchodził w skład jego wyposażenia.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...