Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dobre!

Szkoda, że pisząc o tym w artykule o ubraniach BW na ten pomysł nie wpadłem.

Ale cytując i patrząc na materiał szkoleniowy kolegi Ramola wszystko się zgadza.

 

Spodnie polowe noszone są w szczególny sposób - nogawki są podwijane do wewnątrz na wysokość cholewki buta i unieruchamiane gumką. Polega to na tym, że spodnie podwija się do wewnątrz, pod założoną na łydkę gumkę. W ten sposób znajdują się nad cholewką buta i swobodnie na nią opadają.

Link to post
Share on other sites

zarówno tak i tak bedzie dobrze- należy pamiętać że podczas rożnego typu pozycjach gumka w pewnym stopniu bedzie sie przemieszczać.

Na tym zdjęciu widac na przykład skarpete u obu panów (ponieważ spodnie sa napięte)

flecktarn15lf8.jpg

w414.png

 

a tutaj skarpety nie widac ponieważ spodnie opadły:

flecktarn18lz1.jpg

w620.png

 

Wszystko jasne ?? :)

Link to post
Share on other sites

A ja z kolei na forum zagranicznym wyczytałem wypowiedź byłego żołnierza, iż spodnie nie mają prawa dotykać butów:

 

The throwsers are not allows to get in contact with the boots. So we use a kind of bungees the fold up the legs above the boots.

 

Nigdzie nie widziałem wiązania tej gumki na bucie. Widziałem natomiast dwie wersje:

1) gumka jest 1-2 cm wyżej niż but i mocno podwija spodnie;

2) gumka jest tuż nad butem i podwija spodnie, ale zapas nieco opada na buta;

 

Nie wiem na ile punkt 1) wpływa na 2) - w końcu trochę ta nogawka pracuje, jednak gumka na but?? :wink:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

cóż, myślałem, że to jest tak, że spodnie właśnie powinny być na bucie, a skarpetka całkiem pod spodem - wtedy to ma jakiś sens, bo tworzymy pewien zamknięty obszar dla ciała i bielizny izolując je spodniami i butem, w gruncie rzeczy to ma na celu alternatywny sposób wykorzystywany gdzie indziej - wpuszczanie spodni w buty (to, że fajniej wygląda i za duże buty nie spadają z nóg to inna sprawa...), nie widzę jednak podobnego sensu, jeśli miedzy spodniami i butami jest przerwa. Jest w tym jakaś logika? Dlaczego spodnie zwyczajnie sobie wtedy nie są spuszczone bez żadnych gumek? Przecież nie po to, żeby się nie brudziły nogawki, ani nie po to, żeby o coś nie zaczepiły, nie?

Edited by Paprotek
Link to post
Share on other sites

cóż, myślałem, że to jest tak, że spodnie właśnie powinny być na bucie, a skarpetka całkiem pod spodem - wtedy to ma jakiś sens, bo tworzymy pewien zamknięty obszar dla ciała i bielizny izolując je spodniami i butem, w gruncie rzeczy to ma na celu alternatywny sposób wykorzystywany gdzie indziej - wpuszczanie spodni w buty (to, że fajniej wygląda i za duże buty nie spadają z nóg to inna sprawa...), nie widzę jednak podobnego sensu, jeśli miedzy spodniami i butami jest przerwa. Jest w tym jakaś logika? Dlaczego spodnie zwyczajnie sobie wtedy nie są spuszczone bez żadnych gumek? Przecież nie po to, żeby się nie brudziły nogawki, ani nie po to, żeby o coś nie zaczepiły, nie?

 

Powody mogą być różne - jeden z jakim się spotkałem - że nogawka opuszczona gdy złapie wodę/rosę od razu ciągnie tą wodę i masz mokre nogawki do kolan.

Innym powodem może być jakiś historyczno/regulaminowy przykaz. Czemu np nosi się beret tak założony a nie inaczej?

 

Od siebie dodam, że ten sposób podwiązywania nogawki uważam za 'śliczny'. Jak widzę nogawki opuszczone na but, albo wsadzone w buty to mnie odrzuca ;) Ale o gustach nie ma co dyskutować.

 

Mam nadzieję, że bardziej zorientowani koledzy wypowiedzą się i rozwieją wątpliwości :)

Link to post
Share on other sites

Też na początku byłem sceptyczny co do gumki :mrgreen:

 

Ale wsadzanie nogawki do buta może i jest rozwiązaniem ale ta

czasami luby sobie z niego wypełznąć ale niewygodnie się

ułożyć i w czasie biegu sprawić problemy. A co do nogawek na bucie

to blehhh! i tyle :???:

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Witam,

 

Mam taki problem bo włąśnie zastanawiam się na zakupem nowych spodni BW. Przeszukałem tematy na forum i mam małą zagwozdkę.

 

Przeglądając oferty sklepów znalazłem 2 interesujące mnie pary spodni.

 

1. Spodnie

 

2. Spodnie

 

Z tego co wyczytałem na forum ripstop na spodnie to jest dobry pomysł. A jak się ma sprawa ze spodniami podanymi w pierwszym linku?? Używał ktoś?? Są wytrzymałe??

 

Sprawa ma się tak, że chcę teraz kupić porządne spodnie, które będą mi dobrze służyć przez długi czas, więc jeżeli ktoś miałby coś sensowniejszego nawet w wyższej cenie to prosiłbym o poradę :P

Edited by marcin1988
Link to post
Share on other sites
No wiesz, pytasz na forum rekonstrukcji więc chyba naturalnym jest, że ci wszyscy polecą spodnie z linku pierwszego icon_wink.gif

 

Oczywiście, że to rozumiem ale i tak wolałem się spytać jak się spodnie prezentują pod względem wytrzymałości. Niby kontrakt to kontrakt ale jednak zawsze lepiej dowiedzieć się co nieco od ludzi, którzy z danym towarem mieli do czynienia :P

 

Ja osobiście wolę kupić kontrakt i pewnie w końcu też tak zrobię ale wolę się dokładnie upewnić niż kupować kota w worku :P

 

 

A tak jeszcze apropo spodni: czy te kontrakty to to samo co na rangershopie sprzedają z demobilu ?? Bo mam je obecnie ale powoli zaczynają dokonywać swojego żywota :P

Link to post
Share on other sites

Z ostatnim zdaniem bym polemizował ;)

Na razie nie widziałem żadnego uszkodzenia mechanicznego w tych spodniach mimo konkretnego użytkowania i nie oszczędzania ich na wypadach przez ich posiadaczy :)

Oczywiście nie ma niezniszczalnych spodni a spodnie KSK mają sporo zalet, których brakuje zwykłym spodniom ;)

 

W razie czego link do opisu spodni http://awr.one.pl/viewpage.php?page_id=26

 

;)

Link to post
Share on other sites

A ja dodam tylko, że moje są w użyciu 2,5 roku, a Sowa ma swoje (zresztą odkupione od Wolfa) od półtorej roku. Używamy ich intensywnie i nie oszczędzamy.

 

Spodnie w newralgicznych miejscach obszyte są cordurą, i chyba to powoduje, że nie boję się o nie. Rip-stop jest co prawda cieńszy niż normalny materiał, ale w porównaniu do rip-stopu, z którego mam kurtkę (Arktis) jest baaardzo gruby i wytrzymały.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

A jak wygląda sprawa w spodniach KSK noszenia ochraniaczy zewnętrznych ?? Rzeczywiście tak jak napisał Ronin jest to bardzo utrudnione ?? Ja niestety ze względu na odniesiony w przeszłości uraz kolana nigdzie się bez takich ochraniaczy nie ruszę bo nie chcę ryzykować a w końcu wygoda też jest ważna :P

Edited by marcin1988
Link to post
Share on other sites

W spodniach masz ochraniacze piankowe, które w lesie zupełnie wystarczą. Jeśli chodzi o dodatkowe ochraniacze z płytą z tworzywa to sprawa jest o tyle utrudniona, że spodnie są obszerne i niezbyt dobrze układają się pod paskami. Tragedii nie ma ale super wygodnie też nie jest.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Napisałem wczoraj do Rangershopu w sprawie spodni KSK Feuchtera.

Odpisali mi, że mają tylko Mil-Tec albo Tac-Gear.

Osobiście w życiu nie dał bym 288 złotych za spodnie Mil-Tec`a :?

Pozostaje zagranica. Może JK-Defence? albo ebay i poszukiwanie Feuchterów ;)

Link to post
Share on other sites

Wracając do sprawy gumek w spodniach.

 

Ewentualnie zamiast wydawania ok 20zł na dwa kawałki gumy, można sobie wszyć u dołu nogawki normalną gume (taką pasmanteryjną). Nie mamy spodni w butach, nie mamy spodni na butach, i mamy 20zł w kieszeni :)

 

W dodatku działa i wygląda.

 

Pzdr

Sqnx

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...