Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Lekka piechota (Jägertruppe)


Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1.) „Gruppe” to 10-14 osób.

2.) Ani „Jäger Gruppe” ani „Jäger Zug” nie posiadają własnych sanitariuszy.

3.) „Heckenschütze” to trochę stare, już nie używane określenie.

4.) „Panzerabwehr Soldat” czyli PzAbwSold to ATB

operator PzFst to PzFstSchtz.

5.) “Stürmer“ to bezkontekstowe tłumaczenie,

mówi się po prostu „Jäger”.

6.) Nie Fernmelder tylko Funker.

Edited by Dingo
Link to post
Share on other sites

Ad 1.

 

Z tym nazewnictwem robi się zamieszanie, bo o ile mi wiadomo to nie ma w języku polskim odpowiednika wielkości mniejszej niż drużyna (chyba, że sekcja?). W niemieckiej nomenklaturze drużynę o wielkości od 2 do 8 (włącznie) osób określa się jako "Trupp" (nawet para snajperska to już Trupp) a powyżej jako "Gruppe".

 

Co do podanej przez Dingo wielkości minimalnej Gruppe to Reibert podaje ją jako 9 osób (dowódca, 7 strzelców i zastępca dowódcy - nie jest to jednak napisane wprost tylko wynika z rysunków w opisie szyków - każdy rysunek Gruppe przedstawia 9 żołnierzy). Tak samo określa to niemiecka Wikipedia (2 - 8 Trupp, od 9 - 12 Gruppe) i to samo wynika z tego rysunku:

 

http://freenet-homepage.de/Leopard1/PzGrenZg.jpg

(jak widać Gruppenführer przypada na 9 żołnierzy)

 

Gdyby ktoś znalazł jakąś dokładniejszą ZDv-kową informację wyjaśniającą to zagadnienie będę wdzięczny, bo w sumie zawsze myślałem, że 9 osób to już Gruppe ;).

 

Ad. 4.

 

Dla wyjaśnienia ATB to Ausbildungs- und Tätigkeitsbezeichnung czyli "oznaczenie rodzaju przeszkolenia i pełnionej funkcji".

 

Ad. 6.

 

Spotkałem się jeszcze z określeniem "Funkgerät Bediener" (FuGerBed). A na wyposażeniu ma SEM70 (35 to już daleka przeszłość a 80 montuje się w pojazdach ;)).

 

O ile mi wiadomo to jeden przypada na pluton (do komunikacji między drużynami wewnątrz plutonu wystarczą SEM52SL noszone przez dowódców).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Gdyby ktoś znalazł jakąś dokładniejszą ZDv-kową informację

wyjaśniającą to zagadnienie będę wdzięczny.

 

1.)

Jeśli chodzi o liczebność drużyny Bundeswehry (Gruppe)

to jest ona określana przez tzw. „SBL –Stellenbesetzungsliste“

-to nic innego jak lista etatów na batalion.

SBL jest zróżnicowana w zależności od poboru

w danym okresie czasu lub wykonywanego zadania.

Niestety nie ma ona nic wspólnego z słynnymi ZDV –kami czy Reibertem.

 

Z tym nazewnictwem robi się zamieszanie,

bo ktoś zamieszania narobił.

 

2.)

Piszemy w tym wątku o Jägertruppe

więc nie mieszajmy do tego Panzergrenadierów

bo to zupełnie co innego.

 

3.)

Zgodzę się na określenie FuGerBed.

 

P.S Jednostka mniejsza od drużyny to żołnierz ;-)

Edited by Dingo
Link to post
Share on other sites

Ad. 1.

 

Wiem co to etat i wiem, że etat może się różnić w zależności od wymienionych warunków - pisałem zresztą o tym na poprzedniej stronie ;). Mnie interesuje jednak kwestia nazewnictwa, ponieważ arbitralnie napisałeś, że:

 

„Gruppe” to 10-14 osób"

 

a inne źródła podają inne liczebności (Reibert oraz Wikipedia podają przedział od 9 - 12 osób niezależnie od rodzaju jednostki - czyli zarówno w jegrach, grenadierach, łączności, saperach itd., a to już duża rozbieżność w stosunku do tego co piszesz) byłem ciekaw jak to rzeczywiście wygląda.

 

A zamieszanie nie robi się bo ktoś je narobił, tylko dlatego, że pewnych rzeczy nie da się dosłownie przetłumaczyć i choisen pisząc (jeszcze przed dodaniem niemieckojęzycznych nazw), że drużyna składa się z 8 osób również miał rację (przy czym chodziło o Trupp a nie Gruppe, co nie zmienia faktu, że i jedno i drugie to po Polsku drużyna).

 

Ad. 2.

 

Tego też mi nie musisz tłumaczyć. Ponownie zaznaczam, że chodzi mi o kwestię formalnego nazewnictwa i grenadierzy byli jedynie przykładem demonstrującym, że pododdział 9 osobowy także można nazwać Gruppe.

 

Tak, że jeszcze raz (tym razem sprecyzuje swoje pytanie) - jaka jest minimalna i maksymalna ilość żołnierzy w pojedynczej Gruppe niezależnie od typu jednostki?

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Może jeszcze dodam że wg przepisów NATO, występuje różna liczebność pododdziałów, w zależności od sytuacji polityczno - militarnej ( pokój, stan gotowości bojowej i wojna). Uważam, że nie ma najmniejszego sensu spierać się o liczby, które nie mają nic do rekonstrukcji, najwyżej o przepisy i zasady ogólne ;-)

Link to post
Share on other sites

Nie spieramy się tylko próbujemy wspólnie ustalić pewną ogólną kwestię - prędzej czy później pewnie ktoś by o to zapytał na tym forum ;).

 

Skoro drużynę czteroosobową w jednostkach specjalnych konsekwentnie nazywa się Trupp (to samo widuję w odniesieniu do pomniejszych pododdziałów - od obsługi moździerza poprzez pary snajperskie aż po pięcioosobowe drużyny prowadzące Jagdkampf) oznacza to, że musi być wyznaczona twarda granica pomiędzy nazwaniem czegoś Trupp a Gruppe i dwuosobowego pododdziału niezależnie od warunków (typu jednostki, zadania, sytuacji polityczno - militarnej itd), nie można nazwać Gruppe, bo jest po prostu za mało liczny. Podobnie trzydziestoosobowego pododdziału nie można nazwać Gruppe, bo jest za duży. O tę granicę mi właśnie chodzi.

 

Ronin

 

p.s.

 

Jak temat nazewnictwa urośnie to wyłączę go do osobnego wątku ;).

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...
  • 1 year later...

witam.

widzę że wiedzą panowie dysponujecie nie lada i może ktoś odpowie na nurtujące mnie pytanie.

mianowicie....czy chłopcy i dziewczęta z Jagertruppe mowa tu o zwykłych żołnierzach na kontrakcie używa broni krótkiej???

stawiając pytanie inaczej, czy do:

- oporządzenia S95

- kamizelki splitter

- dajmy na to: g36

- itd

dostaje/wydano by ( zdaje sobie sprawę że część powyższego jest wycofywana z użycia ) w bój broń krótką a jeśli tak to gdzie ją troczy? do s95 czy do uda?....kabury udowej rzecz jasna :)

pytam bo na fotkach jakie przeglądałem poza "medykami" i oficerami/podoficerami ( stali przed szeregiem ) nikt "klamek" przy d.... nie miał

Link to post
Share on other sites

Na szkoleniu klamek nie mają. To na pewno.. jak potem to już zależy ale wydaje mi się ze też nie dostają. Co innego jak jadą na misję, ale na misję nie jadą w S95 to po pierwsze(w ogóle wątpię czy żołnierz z prawdziwego zdarzenia w BW lata jeszcze w S95 i splitterze pomijając okres szkolenia) .. a broń krótką noszą tam na kamizelce czy na udzie.. kto co woli :wink: Do S95 jest kabura taka z mocowaniem do S95. I w niej się nosi klamkę.

 

Na użytek piechoty wchodzi teraz IdZ ale i tam przy zwykłym soldacie nie widziałem broni krótkiej wiec raczej nie dostają nadal i dostawać nie będą. Co innego Specjalsi. Oni dostają i dostawali i pewnie dostawać będą.

 

Chociaż też co do boju to nie wiem np jak popatrzeć na np misję w kosowie to jakoś nie zauważyłem zeby każdy tam latał z bronią boczną no ale. :dry: Niech wypowie się już tutaj może ktoś mądrzejszy. :wink:

 

Pozdrawiam.

Tuptek. :wink:

Link to post
Share on other sites

dzięki za info.... to pytanie z innej beczki.

czy żołnierz Jagertruppe dostąpi zaszczytu walki z G36C??? czy wydawane im są tylko wiosła w postaci G36???

przykład: dajmy na to walka w terenie zabudowanym/zurbanizowanym gdzie ten subkarabinek się sprawdzi jak ta lala tj. na pewno lepiej niż długaśny gewehr 36.

G36K zarezerwowana dla sił specjalnych - poprawcie mnie jeśli się mylę?

 

co do S95 i samej kamizelki....zdaje sobie sprawę że na misje się w tym ludzi nie puszcza :) ( odstępstwa zapewne występują, ale to margines ).

co by nie było, podobają mi się i wbiłem sobie reko właśnie tego zestawu - m.in. - :)

pzdr

Link to post
Share on other sites

Do typowej walki w pomieszczeniach KSK ma swoje G36KA1 które są najkrótszą wersją G36 uzywane w BW. Bo to głównie KSK i KSKp się bawią w CQB tak na ostro z przeznaczonym do tego sprzętem.

Do walk typu MOUT czy nawet jak już piechocie zdarzy się wejscie do miasta to przecież nie będą zmieniali broni bo musza polatać miedzy budynkami. Normalnie z przydziału dostają G36 długie czy tam w wypadku spadaków np pojawiają się wersje KA2 i z tym walczą. W wypadku oporządzenia S95 to nawet G36KA2 będzie niepoprawne. Najlepszym wyjsciem było by długie G36 z HKV.

Link to post
Share on other sites

co do S95 i samej kamizelki....zdaje sobie sprawę że na misje się w tym ludzi nie puszcza :) ( odstępstwa zapewne występują, ale to margines ).

co by nie było, podobają mi się i wbiłem sobie reko właśnie tego zestawu - m.in. - :)

pzdr

 

Co do szelek S95, to na misji KFOR w Kosowie widywano je. Najwięcej zdjęć z szelkami S95 i ładownicami na kamizelce bristol widziałem w okresie wjazdu BW do Kosowa w roku 1999. Tak więc na misjach chodź sporadycznie, bywały szelki S95.

Cezary

Link to post
Share on other sites
(...) czy wydawane im są tylko wiosła w postaci G36???

Podstawową bronią piechoty BW jest długi G36 i nic na to nie poradzisz. Inne wersje bywają w użyciu wszelkiej maści sił specjalnych. Poczytaj sobie to: http://www.deutschesheer.de/portal/a/heer/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLNzSLtzD0AMlB2AbO-pFw0aCUVH1fj_zcVH1v_QD9gtyIckdHRUUAqzYpIA!!/delta/base64xml/L2dJQSEvUUt3QS80SVVFLzZfMTZfODFJ?yw_contentURL=%2FC1256F870054206E%2FW2693DPG635INFODE%2Fcontent.jsp i to: http://www.militarypolice.de/modules.php?name=Sections&artid=2

 

PS.

Na marginesie, wchodząc do budynku z G36, złóż kolbę, skróci się o 20 cm, albo używaj klamki.

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

dzięki....fajne linki. z klamki nie postrzelam, bo wydają funkcyjnym :)....na marginesie.

ale skoro g36, to czy jagertruppe korzystają w swoich wersjach z celowników kolimatorowych? jeśli tak to czy tylko z fabrycznych? czy może jakiś aimpoint albo eotech wchodzą również w grę?

Link to post
Share on other sites

dzięki....fajne linki. z klamki nie postrzelam, bo wydają funkcyjnym :)....na marginesie.

ale skoro g36, to czy jagertruppe korzystają w swoich wersjach z celowników kolimatorowych? jeśli tak to czy tylko z fabrycznych? czy może jakiś aimpoint albo eotech wchodzą również w grę?

 

Zwykła piechota, kompanie szkoleniowe oraz inne jednostki mają jeszcze celowniki kolimatorowe HKV. Wraz z wprowadzeniem systemu IdZ-ES na stan weszły celowniki RSA Zeiss Point. Produkowana jest nawet replika w cenie chyba 40 $. Do systemu IdZ-ES są np. oszynowane fronty, chywty transportowe z szyną RIS, LLM01 i inne pomniejsze i większe rzeczy. By mieć G36A2 najlepiej jest mieć kamizelkę IdZ, no bo szelki S95 bardzo blaaddo wypadną w tym zestawieniu.

Cezary

Edited by Cezarovski
Link to post
Share on other sites

Według mnie składanie kolby w karabinie ma tylko i wyłącznie funkcję transportową-mianowicie zmniejszenie rozmiarów.

 

Nie wyobrażam sobie na realnym polu walki żołnierze wpadający do budynków składali kolby i strzelali na oślep. Raz ze szkoda amunicji to nie było by to chyba zbyt przyjemne.

Po za tym chyba nawet latając po budynku strzelamy celując więc złożenie kolby nic nie da. Bo i tak raczej nie wsadzimy sobie szczerbinki w oko. (Nie mówię tutaj o ludziach wpadających do budynków z hicapami i siejącymi kulkami jak z wiadra z rofem porównywalnym do cięcia lasera)

 

Co do kolimatorów widziałem zdjęcia gdzie na G36A2 były kolimaotry EoTech 552 i 551. Byli to spadochroniarze i dodatkowo na misji w Afganistanie. Co do ich wyposażenia to w Afganistanie jest freestyle bo G36A2 mają i Ci co mają IdZe(i tak nie jak by to nazwać pełne* bo jest to sama kamizelka), i chesty rożnych firm.

 

Więc jak byś się pchał pod astan to G36A2 by może i uszło ale nie wiem co lepiej robić..:D replikę pod oporządzenie czy oporządzenie pod replikę.

 

Widziałem też fotki z szkolenia spadaków z 261 batalionu gdzie to zwykły soldat w chestrigu bodajże od linderhof taktik, w zwykłym mundurze i hełmie spadochronowym miał G36A2 z kolimatorem Zeiss Z-Point.

Tak więc G36A2 nie jest tylko i wyłącznie pod czysty system IdZ. Tak czy inaczej jest on także jakąś opcją, jednak wykończy finansowo każdego(nie licząc Czechów).

 

*Żeby nie było pełny system idZ ja rozumiem jako te wszystkie możliwe tam pierdółki typu gogle EPS21, GPS, te całe jakieś baterie co noszą na plecach i okablowanie na kamizelce. Do tego noktowizor na hełmie. :wink:

 

Pozdrawiam.

Tuptek.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...