Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Piechota górska (Gebirgsjäger)


Recommended Posts

Rzuć okiem na to:

http://www.deutschesheer.de/portal/a/10div...XzE4XzkzNg!!

 

i na to:

http://www.av-zug.de/fotoalbum.htm

 

Zdjęcia nie są najnowsze, ale może znajdziesz coś ciekawego.

 

Trochę broni:

http://www.gebirgsjager.de/htm/a_waffen.htm

 

Pojazdów:

http://www.gebirgsjager.de/htm/a_fahrzeuge.htm

 

I innych:

http://www.gebirgsjager.de/htm/a_sonstige.htm

 

I multimedia:

http://www.gebirgsjager.de/htm/multimedia.htm

Edited by Soman
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 5 months later...

Miałby ktoś może więcej informacji,zdjęć na temat Gebirgsjägerbrigade 23 której sztab stacjonuje w Bad Reichenhall z tego co wiem została ona przekształcona z Gebirgsdivision 1. w 2001 roku.

 

 

Wiem co powiecie google się kłaniają ale na prawdę mało jest konkretnych informacji na ten temat albo słabo szukam z Góry dziękuje ;) Najbardziej zależało by mi na zdjęciach.

 

 

 

Wawix

Edited by Wawix
Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Głównie siedzę w temacie GJ z okresu 2 w.św., ale kiedyś popełniłem taki skrótowy tekst wstępny.

 

5395254520_b096fff131_z.jpg

 

Strzelcy górscy we współczesnej Bundeswehrze.

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją, od momentu powstania Bundeswehry w 1956, strzely górscy powrócili jako wyspecjalizowana oddzielna formacja armii niemieckiej. Do 2001 byli zorganizowani jako 1. Gebirgsdivision, ale generalna reforma sił zbrojnych przyczyniła się do rozwiązania dywizji. Jej sukcesorem jest Gebirgsjägerbrigade 23 z siedzibą w Bad Reichenhall. Operuje ona głównie w Południowej Bawarii jako że jest to jedyny wysokogórski teren na terenie Niemiec, stykający się z Alpami. Od 2008 r. jednostka jest oficjalnie nazywana "Gebirgsjägerbrigade 23 Bayern" aby podkreslić związek z tym landem.

 

Formalnie jednostka przynależy do 10 Dywizji Pancernej. Zgodnie informacjami na stronie Bundeswehry, obecny stan jednostki to 7,200 ludzi. Od 15 maj 2009 roku dowódca brygady jest Brigadegeneral Johann Langenegger.

 

Zarys doktryny użycia jednostek GJ we współczesnej BW.

 

Wspołczesna Bundeswehra ze względów formalnych, historycznych ale i praktycznych skupia się obecnie głównie na doktrynie obronnej. W związku z tym także zadania jednostek GJ określa się głównie jako 'stabilizacyjne' ("Stabilisierungskräfte"), tj nakierowane na obronę terytorium własnego, udział w misjach pokojowych oraz na ścisłą współpracę armii z innymi służbami państwowymi i międzynarodowymi.

 

W ramach tego szerokiego pojęcia, szczegółowe zadania jednostek Gj określa się jako walkę w trudnym terenie i w trudnych warunkach:

- w ekstremalnych warunkach pogodowych;

- w zimie

- w terenach zurbanizowanych

- w obszarach arktycznych, górskich i pustynnych.

 

Praktycznym wymiarem funkcji stabilizacyjnej jest brak w ramach brygady jakichkolwiek pododdziałów artyleryjskich.

 

Lista pododdziałów GJ we współczesnej Bundeswehrze

 

W ramach Gebirgsjägerbrigade 23:

1. Stab und Stabskompanie - sztab brygady i kompania sztabowa, stacjonuje w Bad Reichenhall;

2. trzy btaliony strzelców górskich:

- Gebirgsjägerbataillon 231 - Bad Reichenhall

- Gebirgsjägerbataillon 232 w Bischofswiesen

- Gebirgsjägerbataillon 233 w Mittenwald

3. Gebirgsaufklärungsbataillon 230 - górski batalion rozpoznawczy w Füssen

4. Gebirgsfernmeldebataillon 210 - górski batalion łączności w Bad Reichenhall

5. Gebirgspionierbataillon 8 - górski batalion saperów szturmowych w Ingolstadt

7. Gebirgslogistikbataillon 8 - górski batalion logistyczny w Füssen

8. Ausbildungszentrum für Gebirgstragtierwesen 230 - centrum szkoleniowe opiekunów zwierząt transportowych, rozmiaru kompanii w Bad Reichenhall.

 

Poza Gebirgsjägerbrigade 23 są jeszcze:

1. Gebirgs- und Winterkampfschule - międzynarodowe centrum treningowe walki w terenach górskich oraz w warunkach zimowych w Mittenwald

2. Gebirgssanitätsregiment - górski pułk sanitarny w Kempten

3. Gebirgsmusikkorps - górska orkiestra wojskowa w Garmisch-Partenkirchen.

 

Organizacja i skład batalionu GJ

 

Współczesny batalion GJ grupuje ok 1,000 żołnierzy podzielonych na 6 kompanii. Jedna z kompanii jest kompanią sztabową i pełni fukcje wsparcia dowodzenia,a w jej ramach jest także "Hochgebirgsjägerzug" (specjalny pluton do walki w wysokich górach).

 

Trzy kompanie to klasyczne kompanie strzeleckie. Jedna kompania ciężka jest wyposażona w lekkie kołowe transportery opancerzone Wiesel AWC, które spełniają zadania wsparcia moździerzowego, obrony przeciwpancernej oraz bezpośredniego wsparcia piechoty (działka 20mm).

 

Ostatnia kompania jest kompanią szkoleniową i trenuje rekrutów podczas trzymiesięcznego podstawowego szkolenia wojskowego.

 

 

Tradycja - mundur wyjściowy

 

Piechota górska nosi tradycyjne specyficzne odznaczenia i elementy wyposażenia, przynależne tym jednostkom. Należą do nich elementy munduru wyjściowego:

1. Czapka górska (Bergmütze) -noszona zamiast beretu, który jest standardowym nakryciem głowy BW, uszyta z szarego materiału mundurowego, z szarotką na lewej sronie; szarotka noszona jest łodyżką w przód (jak w WH), co odróznia GJ BW od GJ armii austriackiej, gdzie łodyżka skierowana jest do tyłu.

2. Mundur wyjściowy - w odróżnieniu od typowego munduru wyjściowego BW, bazuje na tradycyjnym stroju narciarskim; składa się z:

- skijacke - szarej bluzy krótkiej wzoru narciarskiego;

- skihosen - czarnych spodni kroju narciarskiego z elastycznego materiału;

- skischuhe - buty typu narciarskiego.

 

Skibluse.jpg

 

Szarotkę żołnierz może nosić dopiero po ukończeniu "Edelweißmarsch", czyli specjalnego marszu bojowego, którym kończy podstawowe szkolenie wojskowe (3 miesiące).

 

W jednym przypadku żołnierze GJ nie mogą nosić czapek górskich, a tylko beret. Dotyczy to kandydatów na oficerów specjalnoiści górskiej. Na czas ich oddelegowania do szkół/specjalnych kompanii kadetów, muszą oni zunifikować nakrycie główy (błękitny beret).

 

Regulamin DOPUSZCZA noszenie zielonych beretów (jager) przez GJtów, ale nie jest to często spotykane (najczęściej w czasie wystapień oficjalnych poza bazą).

 

5394671015_c75e0e3999_z.jpg

Edited by mario33
Link to post
Share on other sites

I wszystko jasne..:D sie znaczy nie wszystko... mógł by ktoś powiedzieć co to za lornetkę ma ten Pan na ostatnim foto? :zastanawia: Jeszcze zapytam co z nartami w BW.. czy żołnierze kupują je sami czy dostają z przydziału? Czy ktokolwiek spotkał się z takimi nartami np na ebayu? Zakładam ze jeśli BW zakontraktowało "narty" to istniała by możliwość ze robi je wiele firm... :wink: Najbardziej jedna interesi mnie czy idze to dostać.. :biggrin:

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

I wszystko jasne..:D sie znaczy nie wszystko... mógł by ktoś powiedzieć co to za lornetkę ma ten Pan na ostatnim foto?

O ile się nie mylę fachowe określenie tego urządzenia to ''odległościomierz laserowy'' i producentem jest chyba firma VECTOR.

Edited by Wawix
Link to post
Share on other sites

Cieszę się, że dyskusja zmierza do jednego z moich ulubionych tematów, związanych z GJtami ;)

 

Jazda na nartach to jedna z kluczowych umiejęności, które rozwijane są w niemieckich jednostkach górskich od wielu wielu lat. Należy tu wspomnieć, że już w procesie wstępnej selekcji wybierane są osoby, które mają predyspozycje do właściwego zachowania się w górach. Często są to osoby 'miejscowe', które z nartami i generalnie z górami 'żyją' od maleńkości, a często ojciec, dziadek także byli GJtami.

 

ps_g7_06.jpg

 

Warto podkreślić, że 'wojskowa jazda na nartach' (militarische skilauf) jest czymś zupełnie innym niż jazda sportowa. Tu nie liczą się techniczne fajerwerki, setne sekundy etc. Najważniejsze jest bezpieczne i zgodne z rozkazem takie przemieszczenie ludzi i elementów wyposażenia, aby były do wykorzystania w odpowiednim miejscu i czasie.

 

Tak jak inne kluczowe umiejętności GJtów, jazda na nartach nauczana jest właściwie wg. tych samych zasad jak wiele lat temu. Jak kogoś to interesuje to tutaj można ściagnąć amerykańskie opracowanie z 1944, opisujące naukę jazdy na nartach w jednostkach GJ 70 lat temu:

http://cgsc.leavenworth.army.mil/carl/wwIIspec/number20.pdf

Są tam także informacje na temat taktyki walki małego oddziału narciarzy. Część z tego materiału się zdezaktualizowała, ale większość nie - np wskazówki co do organizacji oddziału w drodze, kto w kolejności ma kompas, kto przeciera szlak, kto ubezpiecza, jak strzelać na nartach, jak rzucać granaty etc. Materiał niestety po angielsku.

 

Często GJci są także zawodnikami sportowymi. Taka tradycja... Jeżeli kogoś to interesuje, niech zacznie od takiego nazwiska jak Michael Possinger, trzykrotny medalista igrzysk olimpijskich, http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_P%C3%B6ssinger

Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki..;) właśnie zastanawiam się nad rekonstrukcją GJ w okresie zimowym... jako iż mieszkam w górach pasuje mi takie coś :happy: Trzeba się będzie poważniej rozejrzeć za takimi nartami... w końcu koniec sezonu narciarskiego...:icon_razz2: :happy:

Jako iż są to narty biegowe ich cena może być kosmiczna o ile już sie je gdzieś znajdzie... :wink: Z tego co widzę plecak to Berghaus Atlas a wiec ten sam obowiązuje mnie przy Fallschirmjagerach tylko teraz pytanie co do kamizelki... z tego co widzę to GJ prawie zawsze mają na sobie S95 albo IdZe a wiec czy użytkowanie kamizelki KSK Heima było by koszerne?

 

Pozdrawiam.

Edited by CptInzMathias
Link to post
Share on other sites

Zgadza się - fotki ze szkoleń na terenie Niemiec - prawie wyłącznie S95, fotki z A-stanu - praktycznie 100% IdZ.

 

Z kolei:

 

http://farm5.static.flickr.com/4143/5394671015_c75e0e3999_z.jpg

 

ten Pan ma na sobie opo od LT:

 

http://www.abload.de/img/5394671015_476ddab03f_lx40.jpg

(tu fota w o wiele większym formacie)

 

Ma też snajperską kurtkę i zwyczajne spodnie. Widać jednak od razu, że to chyba nie jest etatowy GJ...

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
Ma też snajperską kurtkę i zwyczajne spodnie. Widać jednak od razu, że to chyba nie jest etatowy GJ...

Stawiam na instruktora Gebirgs- und Winterkampfschule. Z tego co mi opowiadał uczestnik szkolenia tam - ich pochodzenie wojskowe jest bardzo różne, w tym z jednostek specjalnych. Poniższe foto by to potwierdzało (3 kadetów i tenże 'instruktor' w patrolu konnym):

 

5395254508_bb1b2d14e7_b.jpg

 

Wymogi fizyczne i psychiczne stawiane w jednostkach GJ są bardzo wysokie, bliskie jednostkom elitarnym. Kluczowe umiejętności wymagane od GJtów to:

- drobiazgowa i sumienna orientacja w trudnym terenie;

- metody pokonywania znacznych odległości bez użycia środków technicznych (pieszo, na nartach, wspinaczka etc)

- techniki przeżycia w najbardziej niekorzystnych warunkach terenowych, w górach i na pustyni, w ekstremalnie niskich i ekstremalnie wysokich temperaturach;

- wczesne rozpoznawanie reakcji własnego ciała na zmieniające się warunki zewnętrzne i radzenie sobie z ich negatywnymi reakcjami (odwodnienie, odmrożenia, oparzenia, udary, ślepota śnieżna etc) - w tym elementy tzw. medycyny górskiej.

 

Choć mało kto sobie do końca zdaje z tego sprawę, najbardziej pożądaną cechą, na którą kładzie się szczególny nacisk w rekrutacji i w treningu nie jest bynajmniej fizyczna sprawność (jak w siłach specjalnych). Znacznie ważniejsza jest wytrzymałość. Podstawowym ćwiczeniem, który ma wspomagać rozwój tej cechy są mordercze długodystansowe marsze. Nie jest niczym niezwykłym długi 50 km dziennie marsz z całym oporządzeniem, w dzień, w nocy, w górach etc. Także te ćwiczenia są oparte na doświadczeniach jeszcze przedwojennych (Lwów '39, Narvik'40, Kreta'41). Na zakończenie szkolenia podstawowego, każdy GJ BW musi ukończyć tzw. Edelweissmarsch. Jest to długodystansowy marsz, po wyznaczonej trasie, w określonym czasie. Po jego ukończeniu - żołnierz otrzymuje prawo noszenia szarotki.

 

ps_g7_04.jpg

 

Jeszcze - ciąg dalszy instrukcji wojskowych. Także 70-letnie, ale nie mniej istotne opracowanie - technika walki w zimie. Ochrona przed mrozem, budowa osłon w śniegu, budowa pozycji bojowych w zimie, kamuflaż, dbanie o broń - to podstawowe tematy. Polecam.

 

http://www.cgsc.edu/carl/docrepository/SpecialSeriesNo18.pdf

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Uciąłem sobie krótką pogawędkę z Christianem, który obecnie służy w jednostce GJ. Podpytałem go trochę na interesujące nas tutaj tematy :icon_biggrin:

 

Zgadza się - fotki ze szkoleń na terenie Niemiec - prawie wyłącznie S95, fotki z A-stanu - praktycznie 100% IdZ.

Obecnie IdZ używa się rzeczywiście wyłącznie na misjach zagranicznych. W trakcie szkolenia podstawowego używa się wciąż Koppeltragehilfe z lat 60tych (sic !). Etatowi żołnierze - S95.

 

Ma też snajperską kurtkę i zwyczajne spodnie. Widać jednak od razu, że to chyba nie jest etatowy GJ...

Zdaniem Christiana to jest etatowy GJ, tylko część wyposażenia sobie kupił sam. Christian sam ma taką kurtkę. Można takie elementy kupować i za pozwoleniem przełożonego używać. Generalnie - poza koszarami, na ćwiczeniach, nie jest to żaden problem. W koszarach, 'na wyjściu' - tu zgody dla żołnierza czy podoficera raczej się nie wydaje. Co innego oficer, ale to wszędzie jest tak samo że oficer ma większą swobodę w tym zakresie.

 

Jeszcze update nt. sprzętu narciarskiego - Matthias się ucieszy bo większość normalnie można kupić ;)

 

W sezonie 2005-06 nastąpiła zmiana standardu wyposażenia narciarskiego - narty zwykłe zastąpiły carvingi ;) Odmłodzono sprzęt - od butów po kije... Większość starego sprzętu pewnie wyprzedano - szkoda, że wtedy się tym nie interesowałem ;) Skalę tego procesu ilustruje fakt, że w pierwszym rzucie BW zamówiła... 5 tysięcy par nart...

 

Do rzeczy..

 

Buty - Garmont G-Lite

 

Narty - opcje dwie:

1. Dynastar ze szwajcarskimi wiązaniami Fritschi Diamir;

2. Bardziej freestylowe/skitourowe narty Hagan Black z wiązaniami Fritschi Diamir Eagle.

Edited by mario33
Link to post
Share on other sites

Zastanawia mnie tylko jak w tych butach można by skutecznie biegać lub walczyć, przecież to najzwyklejsze ciężkie buty narciarskie...

 

Carvingi to dobre narty do jazdy jednak zawsze wydawało mi się ze w wojsku raczej lepiej sprawdzają się narty biegowe bo w końcu w życiu nie zawsze jest z górki, chyba ze BW ma teraz jakieś super carvingowe narty biegowe to zwracam honor.. :happy:

Link to post
Share on other sites

Sekret leży w konstrukcji wiązań:

 

deag_4.jpg

 

Fritschi Diamir to specjalne wiązania skitourowe, w których wygodnie możesz biegać w sztywnych butach narciarskich i równie dobrze zjeżdżać. Wiązania automatycznie 'puszczają' piętę przy biegu, a trzymają przy zjeździe, zachowując sztywność.

 

Mają nawet tw. Axion technology, czyli swego rodzaju imitację raków, wspomagających podchodzenie.

 

http://diamir.com/index.php?page=1166

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...