Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

HK 11 i 21


Recommended Posts

Chciałbym uzyskać informacje na temat użycie wymienionych w temacie broni, aby usystematyzować:

 

1. jakie pododdziały jej używają

2. jak wygląda wyposarzenie osobiste strzelca (czy nosi jakis dodatkowy osprzęt - np: specjalny pokrowiec na lufę)

3. czy gdzieś można dostać części z demobilu do tej bron, takie jak osłona lufy, szczerbinka. (przejrzałem podane w wątku sklepy, chociaż dość pobieżnie i mogło mi umknąć)

 

Niestety obecne informacje jakie uzyskałem po zagooglowaniu nie precyzują czy BW używa dalej tej broni, mam kilka zdjęć formacji nurków bojowych na której owa broń występuje... chociaż szczerze mówiąc nawet nie wiem pod co podlegają nurkowie bojowi (czy pod Heer czy Bundesmarine)

jesli ktoś miałby zdjęcia wojaków BW z tą bronią lub pomysły jak stworzyć części z pkt3 byłbym wdzięczny.

Link to post
Share on other sites

Temat HK11/HK21 przerabiałem już jakiś czas temu i oto kilka moich wniosków i odpowiedzi na Twoje pytania:

 

1. W BW w użyciu jest wersja K - ma ona krótszą lufę niż standardowe HK21:

 

german_sof_ksk_11.jpg

 

Pełnej długości HK11/HK21 się nie używa!

 

2. Tę broń na wyposażeniu mają wyłącznie dwie formacje - wspomniani Kampfschwimmer i KSK. Zwiad z tej broni nie korzysta (chociaż pewnie gdyby zaistniały szczególne okoliczności to by korzystał, ale na etatowym wyposażeniu jej nie ma).

 

3. Kampfschwimmer podlegają pod marynarkę.

 

4. Wyposażenie dodatkowe - nie słyszałem o jakiś pokrowcach. Lufę prawdopodobnie nosi się zwyczajnie w plecaku, o ile w ogóle.

 

5. Pomimo teoretycznie prostszej przeróbki niż w przypadku MG3 (airsoftowe G3 przecież mamy) sprawa jest znacznie bardziej kompleksowa, bo o ile części od ostrej MG3 są łatwo dostępne i tanie, o tyle części do HK11/HK21 nie widziałem kompletnie nigdzie.

 

To czego brakuje G3 aby było HK11/HK21 to przede wszystkim kolba ukształtowana pod uchwycenie drugą ręką, przyrządy celownicze, chłodnica lufy no i sama lufa z charakterystycznym zatrzaskiem oraz dwójnóg. Problemem jest też chwyt, bo w HK11/HK21 mamy wersję symetryczną, a repliki G3 mają wersję profilowaną (można by próbować podmienić chwyt z airsoftowego MP5 ale nie wiem z jakim rezultatem). Żaden z wymienionych elementów nie ma swojej airsoftowej repliki, a że części od ostrej też się nigdzie zwyczajnie nie dostanie, stoimy w martwym punkcie. Przeróbka na wersję 21 będzie jeszcze większą katorgą, bo dochodzi dosyłacz taśmy oraz pudło na taśmę (choć to ostatnie przerobić najłatwiej) + przeróbka mechanizmu dosyłania kulek na kształt tego z replik M249.

 

Jedyny pomysł, który przychodzi mi do głowy, to pytanie u źródła - mail do HK. Sądzę jednak, że za wymienione części (poza lufą rzecz jasna) mogą zawołać tyle, że przeróbka okaże się być przerostem formy nad treścią ;). Mogę się jednak mylić i ceny mogą być w granicach rozsądku (po prostu nie próbowałem tego pomysłu).

 

Wniosek - chyba prościej będzie zaczekać do replikę zrobioną od podstaw ;).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

A wiec tak jak pisał Ronin, HK 11 oraz HK21 używają jedynie żołnierze KSK oraz Kampfschwimmer, to są jedynie moje wnioski na podstawie zdjęć oraz informacje od Ronina.

Części od ostrego HK bardzo trudno dostać w sprzedaży, regularnie śledzę aukcje ebay.de oraz egun.de i ani razu się jeszcze nie spotkałem z akcesoriami do tych modeli.

Oczywiście można dorobić części samemu, lecz dużo z tym roboty. Zmodyfikować by trzeba było mechaniczne przyrządy celownicze, lufę zewnętrzną(chodzi o grubość, długość, oraz uchwyt), dodatkowo przydało by się dorobić rączkę transportową, jak i charakterystyczną osłonę lufy wraz z dwójnogiem a kończąc na kolbie. Na gnieździe magazynka potrzebne by było spiłowanie zgrubienia w kształcie trójkąta(nie wiem jak to nazwać) lub ewentualnie wyciąć otwór na taśmę z nabojami. Tutaj masz zdjecia i opis częściowej przeróbki G3 na HK21 ale wątpię żebyś się rozczytał.

http://www8.big.or.jp/~albert/wizard/factory/hk21.html

 

Lufa od HK21:

hk21barrelfmpyp6.th.jpg

 

Oraz kilka zdjęć KSK:

21215414uq3.th.jpg

68647148rl9.th.jpg

16857513ml4.th.jpg

28726100gz7.th.jpg

 

Oraz Kampfschwimmer:

50415398mu1.th.jpg

39310121kn3.th.jpg

60897243ty2.th.jpg

20209006kc6.th.jpg

 

Kilka inf oraz zdjęć wersji eksportowych znajdziesz też pod tym linkiem http://world.guns.ru/machine/mg18-e.htm

 

Ronin, czy przypadkiem KSK nie używają również HK23??

 

 

Phobos

Edited by AWR_Ronin
Link to post
Share on other sites

Podzieliłem Twoje fotki phobosie na nowo, bo sporo dodałeś tych z Kampfschwimmer opisanych jako KSK (jestem co do nich na 100% pewien, bo pochodzą z książek które mam/miałem) ;).

 

Co do HK23 to nie mam pojęcia - nie ma tego na żadnym wykazie wyposażenia, ani nie widziałem na żadnym zdjęciu (przynajmniej nie na tyle wyraźnie aby można coś było jednoznacznie stwierdzić).

 

A ta azjatycka przeróbka prezentuje się całkiem nieźle (chyba najlepsza jaką znam), chociaż nadal widać sporo różnic. Jak widać przełożenie chwytu od MP5 jest jak najbardziej realne ;).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Zapomniałem dodać że trzeba jeszcze lekko przerobić atrapę cocking tube ponieważ jest odrobinę grubsza przy muszce. No i dodać selektor ognia po prawej stronie.

 

Co do chwytu od MP5, na polskim rynku jest dostępny jedynie w wersji A3. Pozostało by zamówić za granicą lub ewentualnie kupić replikę MP5 i podmienić chwyty wraz z częścią body.

 

Z tego co zauważyłem to HK21 od HK23 różni się jedynie kalibrem. Myślałem ze BW poszło za modą i wymieniła amunicje z 7,62mm na 5,56mm jak to miało miejsce w przypadku np. G3->G36. Stąd moje pytanie.

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Szczerze? Tej konwersji duuużo brakuje. Zdecydowanie wolałbym kupić oryginalne części na hkparts (kolba, celownik, rączka transportowa, łoże, chwyt przy lufie, dwójnóg, tłumik płomienia) które podobno spokojnie pasują (w końcu to pochodna G3) i mieć replikę jedyną w swoim rodzaju ;).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Witam,

Tak się akurat składa, że jestem posiadaczem repliki zamieszczanych na zdjęciach przez G&H. Napisałem do nich czy się czegoś takiego podejmą i zrobili. Oczywiście różnice w stosunku do oryginału są ogromne ale... Chwilowo nie ma takiej repliki to raz. Dwa to to, że raczej jej szybko nie będzie bo broń jest tak naprawdę mało znana i rynek zbytu nie będzie duży co na pewno powstrzyma ewentualnych producentów. Trzy sugerowany przez Ronina zakup części oryginalnych to jest kilka tysięcy dolarów (łoże 1500, celownik 400 itd.) plus hkparts nie sprzedaje poza USA. Cztery, jestem zadowolony.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...