Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

AKS-74UN CYMA 045A


Recommended Posts

Witam

 

Moja przygoda z airsoftem skończyła się parę lat temu, z braku czasu, środków etc. ale ciągle chodziła mi po głowie myśl by powrócić do tematu. Zachęcony pochlebnymi opiniami na temat nowych chińskich replik oraz ceną padło na Cymę AKS-74UN kod producenta 045A.

Po wyjęciu z pudła od razu czuć wagę oraz solidną konstrukcję opartą o body ze stali. Nie byłbym sobą gdyby nie przyszło mi do głowy porównanie ze zdjęciami oryginału. Takie małe zboczenie po latach praktykowania modelarstwa redukcyjnego ;-) . Po dokonaniu konfrontacji z dokumentacją zdjęciową postanowiłem na mały face lifting.

 

Za punkt wyjścia obrałem sobie zdjęcia zamieszczone na tej stronie (która pewnie jest znana wszystkim rusofilom)

http://www.avtomats-in-action.com/pro18.html

oraz część dotycząca magazynków

http://tantal.kalashnikov.guns.ru/akbstparts.html.

Na starcie postanowiłem, skorygować kształt części przy przednim zaczepie magazynka jego kolor tak samo jak chwytu pistoletowego oraz przemalować nakładkę rury gazowej oraz chwyt przedni.

Etapy prac postaram się pokazać na zdjęciach z komentarzem.

 

Magazynek i chwyt pistoletowy

Do repliki dołączony jest magazynek typu hi-cap w kolorze pomarańczowym wykonany z tworzywa. W przeciwieństwie do samego karabinka jest wykonany dość niechlujnie. Szpary na łączeniu połówek, niedokręcone śrubki we wkładzie z mechanizmem podawania kulek, no i nieprawidłowy kolor. Bakelitowe pomarańczowe magazynki nie posiadały żeberkowych wzmocnień więc sprawa była jasna, że trzeba go przemalować na czarno śliwkowy kolor poliamidowego materiału z którego robiono oryginalne magazynki. To samo tyczyło się chwytu pistoletowego. Był zbyt matowy a sama czerń zbyt mało intensywna.

Pierwsza faza to przygotowanie powierzchni do malowania.

Grubym papierem o gramaturze 220 po ówczesnym rozmontowaniu maga przeszlifowałem całą powierzchnię dokładnie tak samo jak chwyt. Ma to na celu lepsze trzymanie się farby.

Mini wiertarką skorygowałem kształt przedniego zaczepu a wszelkie jamy skurczowe w tworzywie i niedoskonałości zaszpachlowałem. Okazało się, że po korekcji zaczepu następuje osłabienie konstrukcji. Należy wzmocnić ten rejon narażony na dodatkowe obciążenia od wewnątrz wklejając do środka kawałek plastiku oraz puste miejsca wypełnić jakimś usztywniaczem. Do tego celu użyłem kleju epoksydowego Bison Epoxy Metal który po zaschnięciu daje twardą i mocną skorupę dobrze poddającą się dalszej obróbcze mechanicznej.

 

magazynek_1.jpg

 

magazynek_3.jpgmagazynek_4.jpg

 

Krok następny to malowanie. Po bardzo dokładnym odtłuszczeniu powierzchni benzyną ekstrakcyjną chwyt i magazynek pomalowałem farbą w sprayu Montana Cherokee Red w dwóch warstwach. Przed malowaniem kolejnej warstwy trzeba odczekać 24h schnięcia oraz przeszlifować ponownie powierzchnie tym razem papierem o większej gramaturze 600 na mokro usuwając wszelkie niedoskonałości jak nadlewki itp. Dla osób niewprawionych w malowaniu natryskowo proponuję dokonać prób przed nakładaniem farby na element właściwy.

 

chwytmagazynek.jpg

Przeszlifowane elementy po pomalowaniu i odtłuszczeniu.

 

By uzyskać efekt ciemnego brązowo czarnego tworzywa można skorzystać z tak zwanej w modelarstwie techniki wash. Polega ona na pomalowaniu powierzchni rozrzedzoną farbą transparentną. Do tego celu zmieszałem ze sobą półmatowy lakier do podłóg Domalux Strong z czarnym pigmentem do farb. Zamiast pigmentu można także użyć czarnej farby olejnej całość rozcieńczając do mniej więcej konsystencji wody. Taką substancje nakładamy pędzlem w dwóch cienkich warstwach w odstępie czasu schnięcia czyli około 20 godzin.

Na sam koniec procesu zmiany koloru całość impregnujemy jedną warstwą czystego lekko rozcieńczonego benzyną ekstrakcyjną lakieru.

 

Chwyt przedni i nakładka rury gazowej

Po porównaniu ze zdjęciami oryginału elementy drewniane z repliki nie wyglądają zbyt przekonująco. Nie dość, że zrobione z litego drewna (oryginalne były ze sklejki) to jeszcze kolor bejcy nie jest zbyt dobrze dobrany. W chwycie przednim także brakuje metalowego kołka wzmacniającego w jego przedniej części. Otwory wentylacyjne są za wąskie i wymagają poszerzenia.

Po dokładnym wyszlifowaniu elementów i usunięciu starej powłoki lakierniczej poszerzyłem otwory wentylacyjne mini wiertarką frezem różyczkowym. Następnie w przewiercony na wylot otwór wkleiłem kawałek przyciętego stalowego drutu imitującego wzmocnienie.

 

okladzinychwyt.jpg

Elementy przed obróbka.

 

okladziny.jpg

Nakładka i chwyt po przeszlifowaniu i powiększeniu otworów wentylacyjnych.

 

Malowanie elementów drewnianych na odtłuszczonej powierzchni wykonałem bejco lakierem Dulux mahoń pół połysk w dwóch warstwach ze szlifowaniem miedzy nimi.

Na sam koniec po dokładnym wyschnięciu bejco lakieru ostatnia warstwa rozcieńczonego lakieru do podłóg Domalux.

 

Zdjęcia gotowych elementów

 

AKS-74UNcyma_1.jpg

 

AKS-74UNcyma_2.jpg

 

AKS-74UNcyma_4.jpg

 

AKS-74UNcyma_5.jpg

 

AKS-74UNcyma_8.jpg

 

AKS-74UNcyma_10.jpg

 

Całość pracy zajęła mi około tygodnia, efekt jaki jest widać na zdjęciach 8-) . Po dokładnym wyschnięciu nie powinno być problemów z odpryskiwaniem lakieru choć na pewno będzie się rysował (okolice zaczepu magazynka itd.) ale myślę, że to już tylko doda smaczku i prawdziwego wyglądu ;-)

Zachęcam do własnych prób przy replikach i komentarzy.

 

Pozdrawiam

Edited by BateaU
Link to post
Share on other sites

Ładnie, ładnie. Powinieneś jeszcze usunąć tą szynę boczną. W brew pozorom i temu co się pisze nie jest to często widoczny element na AKS-74U.

Nakładka na rurę gazową ma także małe zagłębienie w miejscu gdzie znajdują się otwory wentylacyjne.

Dodatkowo polecam skrócenie rączki suwadła. Jest krótsze niż w AK-74.

W replice AKS-74U da się wszystko zrobić by wyglądała bajecznie poza kolba, która jest inna niż w oryginale.

Tutaj mój ze skróconą rączką suwadła i usuniętą szyną. Mebelki od AKS-74U.

img3703w.th.jpg

img3701j.th.jpg

Edited by yakarov
Link to post
Share on other sites

Oczywiście masz rację mój egzemplarz nie jest cały czas wolny od nieścisłości, na które wpadłem dopiero później lub które są trudne do naprawienia (np. okucie kolby przy zawiasie itp.). Dzięki za sugestię z rączką suwadła i nakładką zajmę się tym, szynę zostawię w końcu chyba można ją zamontować we własnym zakresie także do oryginału prawda? Może jakaś kobra się pojawi kiedyś ;-) a że, nie odtwarzam konkretnych jednostek z danego okresu historycznego (np. Afganistan) to nie ma problemu.

 

Skąd wziąłeś oryginalne drewno od AKSU ?

Edited by BateaU
Link to post
Share on other sites
Skąd wziąłeś oryginalne drewno od AKSU ?

Częste przeszukiwanie internetowych for kolekcjonerskich/strzeleckich na całym świecie pozwala czasem znaleźć takie perełki. Te są właśnie od jakiegoś zbieracza, ale nie pamiętam z jakiego kraju.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...