Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Moje konstrukcje - elektronika dla ASG


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Dałem mały radiator na wszelki wypadek, gdyby nastąpiło zacięcie mechaniczne GB. A tak to kable się bardziej nagrzewają niż tranzystory. IRF9Z34 się nie grzeje ponieważ on działa tylko ułamek sekundy w przeciwieństwie do IRL.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Złożyłem układ V.2 czyli MOSFET+AB i mam mały problemik. Mianowicie po podłączeniu generalnie wszystko śmiga OK, ale co jakiś czas zdarza się że tłok zablokuje się w tylnej pozycji, tak jakby nie miał siły naciągnąć sprężyny. Następuje to najczęściej jak za szybko puszczę spust, ale nie jest to niestety regułą. Po zablokowaniu wystarczy chwilę odczekać i przeważnie udaje się odblokować tłok i wszystko znowu pracuje idealnie do kolejnego zblokowania. Co może być przyczyną? Brak radiatora na IRL? Baterię mam taką http://www.batimex.pl/towar.php?idtowaru=3...4&menu2=415

Link to post
Share on other sites

Ja przy okazji zakładania u siebie mosfeta v2 zmieniłem też od początku do końca okablowanie i nie mam tych problemów - a baterię ma stockową jak przychodzi w replikach JG - czyli bez rewelacji. A jak u siebie zrobiłeś okablowanie - wszystko na oryginalnych kablach?

Link to post
Share on other sites

No to zamień te kable na jakieś porządne - zsilacz komputerowy i cała elektronika z niego zasilana działa impulsowo i nie muszą to być kable niskooporowe. Ja założyłem u siebie kable głośnikowe o przekroju 1,5mm2 z miedzi beztlenowej srebrzone - lepsze niż stockowe i pewnie niektóre w silikonie. Też miałem na początku problem, ale jest to tylko kwestia ułożenia. Podejrzewam że te kable co podałeś mają grubą izolację i tu jest problem. Poszukaj takich z cienką izolacją, albo:

- ściągnij izolację z tych silikonowych,

- wprowadź je pojedynczo w koszulki termokurczliwe i zagrzej aby dobrze przylegały,

 

Trochę z tym zabawy ale na pewno będą cieńsze. Tylko będzie jeden minus - będą sztywniejsze. Ale sprawdź najpierw czy tak przypadkiem tak się nie dzieje i na tych silikonowych.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomoc. Mam taki kabel http://www.onstage.pl/index.php?products=p...t&prod_id=5 więc pokombinuję coś z nim. Bez MOSFETU na silikonach chodzi jak złoto, zresztą na stockowych też.

Strzelając na singlu widać było że sprężyna jest naciągana dość niemrawo, natomiast na auto strzelał i nagle się blokował. Nie sądziłem że kable mogą być winne, ale skoro tak piszesz to jeszcze o jedno zapytam, czy problemem mogłoby być zrobienie ścieżek ze srebrzanki 1mm? Po prostu zmontowałem ten układ na płytce uniwersalnej i za ścieżki posłużyła mi właśnie ta srebrzanka.

Link to post
Share on other sites

W sumie z kablami to masz rację... Nie sądzę aby tak krótkie odcinki srebrzanki aż tak przeszkadzały. A jakiego IRL'a masz? 3713? Bo może masz podróbkę ale o tym jeszcze nie słyszałem, żeby te IRL'e ktoś podrabiał. O innych IRF'ach już słyszałem.

Link to post
Share on other sites

Tak, mam IRL3713 zakupiony w TME, a IRF kupiony w sklepie z elementami elektronicznymi.

Kurcze już nie wiem co myśleć. Może te dwa IRL jakie kupiłem są faktycznie trefne, bo jakieś dwa miesiące temu zmontowałem zwykły MOSFET i ten był podłączony za pomocą przewodów głośnikowych 1mm i te same objawy były. Tylko że wtedy zwaliłem wszystko na zły montaż GB i na baterię, która była wykonana z ogniw Sanyo Eneloop. Wyrzuciłem go więc z repliki, wymieniłem przewody na silikonowe i zakupiłem baterię podaną w postach wcześniej.

Układ zbudowany na podstawie Twojego schematu jest zrobiony na drugim IRL jaki mi został.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Tak, ale zdemontowałem na rzecz mniejszego zużycia baterii i innych mechanicznych części (dodatkowa sprężyna do naciągnięcia). Prosty technicznie projekt, ale działał bardzo dobrze. Jak dopracuję lepszą wersję, która nie będzie tak bardzo obciążała silnika to na pewno się tym podzielę.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...