Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Zaawansowany timer do "bomby ASG"


Recommended Posts

Ci którzy czytali news'a: http://www.wmasg.pl/artykuly/ekwipunek/10/..._taktyczna/221/ wiedzą dlaczego zakładam temat. Nie będę się wypowiadał na temat w/w urządzenia, ale widząc podejście broniących ceny i ich "propozycje" zbudowania samemu takiego urządzenia postanowiłem coś z tym zrobić.

 

Żeby nie dublować tematu z innego forum podaję linka:

http://www.stalkermazowsze.dbv.pl/forum/vi...mp;thread_id=15

 

Oprócz mnie za budowę wziął się wojteksct. Zobaczymy jak skończy się ten "wyścig zbrojeń" :)

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

kończę już montować elementy i sprawdzam poprawność montażu. Powiem krótko -

ostatni raz robię coś na uniwersalce, co może potem iść do sprzedaży.

Płytkę już projektuję, jednak pewnie będą zmiany, dlatego wybrałem uniwersalkę.

Tyle tylko, że znacznie wydłuża to czas na montaż, porażka;).

Dopóki nie skończę w pełni prototypu oraz nie będzie pełnej wersji elektronicznej

płytki i dokumentacji nie opublikuje projektu, z wiadomego powodu ;). Różnie bywa, a nie chciałbym,żeby coś podobnego nagle pojawiło się na rynku, zanim mój produkt z

płytką docelową będzie gotowy.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

No tak - skoro zamierzasz to sprzedawać... Ja buduję to tylko dlatego żeby pokazać że za 100PLN za części się uda - wydałem tylko ~80PLN więc i tak lepiej niż zakładałem. Ja tego zarobkowo produkować nie będę, no chyba że ktoś wyrazi chęć kupienia takiego cuda, to owszem sprzedam uruchomione i działające.

Pisanie mi idzie jak krew z nosa - nie mam czasu na to, a już mam sygnały że najpóźniej w połowie marca zbiera się zaprzyjaźniona grupa. A fajnie by było wypróbować ten diwajs w praktyce.

Mam też kilka pomysłów na czujniki...

 

 

A tak w ogóle to sorki bo się zapędziłem... Proszę o przeniesienie tego tematu do działu "Pole walki airsoftowej" do podforum "Pomysły", bo tam powinien był się znaleźć.

Edited by theant
Link to post
Share on other sites

Witam,

 

projekt fajny, opis tego co chcesz zrobić w programie też jest ok.

Dla mnie głównym przesłaniem jest takie napisanie softu, żeby ustawienie

dowolnych parametrów pracy układu było możliwe nawet przez osoby

kompletnie nie znające się na układach cyfrowych itp.

Niestety u mnie układ sterujący też jest w obudowie DIP/DIL 40 a muszę wysterować

36 pinami: 9 wyświetlaczy LED (po 7 segmentów), 8+8 LED (w tym 8 sterowane przez

uK), 8 przełączników niezależnych, klawiaturę 3x4, 6 przewodów (funkcja rozbrajania),

czujnik ruchu, generator piezo + dodatkowo syrena ponad 100dB, wiadomo do czego + dodatkowo opcja transmisji po RS232 (w przyszłości będzie możliwa zmiana softu bez potrzeby programatora) a także współpraca z siecią GSM (opcja z kartą SIM i modułem GSM + antena). Sam sobie życzę powodzenia w pisaniu softu - funkcje na obsługę klawiatury 3x4 oraz wyświetlaczy LED mam już napisane. Jednak sporo jeszcze pracy

przede mną:). Prototyp jest na płytce uniwersalnej, ale widząc jaką Ty zrobiłeś to chyba dokończę prototyp, przetestuje , dokonam zmian jeśli będzie to konieczne i poczekam aż firma wykona mi profesjonalną płytkę na bazie mojego projektu (płytka z soldermaską, metalizacją, wierceniami, przelotkami itp.)

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

A można wiedzieć do czego ten moduł GSM? Bo domyślam się że do zdalnego odpalania bomy. Kiedyś z kumplem pracowaliśmy w firmie produkującej autoalarmy, zamki centralne itd. i trochę gratów zostało (część produkcji w domu kumpla) i wiemy że będziemy stosować fragmenty centralek jako odbiorniki, piloty zaś jako nadajniki, podobnie jak czujniki ruchu i zbliżeniowe, bo do nich u mnie wejścia są przystosowane. Potem pewnie powstaną już moduły dedykowane do tego urządzenia.

A co do ilości wyprowadzeń: dlatego właśnie zastosowałem LCD, co nie znaczy że nie dałoby się na LED - kwestia zmiany softu no i sama płytka wyświetlacza LED miała by na sobie jakiś (4 piny na symbol/numer wyświetlacza, 1 na wpis/zatrzask - w sumie 5) uC albo sporo rejestrów przesuwnych (tu wystarczy zegar, dane i zatrzask, czyli tylko 3 piny) - bo inaczej z 7 pinów które mam do LCD byłoby ciężko wysterować bezpośrednio.

Link to post
Share on other sites

[CONT.]

A mi chodziło głównie o prostotę budowy przy max. funkcjonalności. Zastanawiałem się też nad trybem "sterownika wyrzutni rakiet". Polegało by to na tym:

- przypuśćmy że mamy tych zapalników kilka sztuk,

- jest sobie patrol, który je na początku rozgrywki uzbroił w pewnym odstępie czasu potrzebnym do przejścia od jednej do drugiej rakiety

- taki patrol chodzi powiedzmy co 30 minut i sprawdza stan wyrzutni oraz wprowadza kod który odwleka odpalenie rakiety o powiedzmy 35 minut (5 minut tolerancji - gdyby szedł niemrawo)

- gdy przeciwnik w którego stronę wymierzone są rakiety, będzie chciał zaatakować patrol, np. żeby dowiedzieć się jak rozbroić rakiety, będzie musiał to zrobić szybko lub poczekać gdy skończy obchód, bo inaczej bez wpisania hasła rakiety polecą w jego stronę.

- gdyby nawet jakimś cudem udało by im się wyrobić w czasie i zdobyć info nt hasła odwlekającego, to musieliby utrzymać pozycje przy wyrzutniach, do czasu zdobycia hasła rozbrajającego i/lub innego sposobu rozbrojenia (kabelki).

Mała zmiana w sofcie, ale dodatkowa funkcjonalność dochodzi, która jest dużo ciekawsza niż sam zapalnik jako taki.

 

Co o tym myślicie?

Link to post
Share on other sites

No to wszystko działa - pozostaje tylko sprawdzenie funkcji P05 oraz kosmetyczne zmiany w programie. Funkcja sterownika wyrzutni rakiet jeszcze nie została zaimplementowana, ale to zrobię wkrótce. Za jakiś czas pojawią się pewnie filmiki pokazujące możliwości urządzenia.

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

prototyp praktycznie zmontowany.

Jeśli chodzi o sterowanie LED - to przy zastosowaniu np. 9 wyświetlaczy LED + 3 dodatkowe na informacje o stanie systemu + sterowanie dodatkowych diod LED to

7 linii do wyboru segmentu oraz 10 linii do wyboru wyświetlacza. Można by użyć

oczywiście 2 układów rejestrów przesuwnych i użyć 7 linii + 2 linie (dane, zegar) i mamy w sumie 9 linii.

Od wczoraj myślę, nad zmianą sterowania LED i użycia 3 rejestrów przesuwnych

do sterowania. W tym momencie steruję 7 linii segment + 10 linii dla każdego wyświetlacza. Nie jest to optymalne rozwiązanie, ale i tak musiałbym użyć mikrokontroler w obudowie DIL 40, więc linie miałbym wolne, pomyślę o tym.

Modem GSM - sterowanie zdalne bombą, odpalaniem i może nie tylko.

Pomysł z wyrzutnią rakiet nie jest zły - ale to chyba dalszy etap prac.

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

jednak nastąpiła zmiana metodyki działania ;)- najpierw będzie gotowa zmontowana płytka drukowana, taka jak ma być w małoseryjnej produkcji, będzie skończony program, układ będzie przetestowany w różnych warunkach przez Kolegów na imprezach ASG, wtedy opublikuje projekt wraz z filmem prezentującym zasadę działania, możliwości itp itd. Nie chce publikować półproduktu, bo nawet teraz układ

jest dopiero zmontowany na płytce uniwersalnej - jak zrobić to od razu porządnie.

Poza tym nowe pomysły a ich nie da się już zrealizować na tej płytce - brakuje miejsca;). A jak Koledze idzie pisanie softu? Kiedy można się spodziewać filmiku?

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Witam,

 

myślałem, że uda mi się uniknąć zewnętrznego kwarcu, ale niestety,

nie ma wyjścia, stabilność częstotliwości wewnętrznego oscylatora w PIC

jest nie do przyjęcia i układy mogą nie być powtarzalne więc muszę

przeprojektować płytkę drukowaną ;). Zastosowałeś kwarc u siebie?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

chodziło mi bardziej o coś innego... o to,że np układy PIC maja wbudowany wewnętrzny generator 16MHz - akurat w moim układzie. Niestety jest problem - stabilność +/- 1%.

Sprawdzałeś jak działa Ci odliczanie od 99 godzin do zera i dodatkowo włączyłeś np. timer lub stoper w zegarku ? Zrób porównanie, czy po 99 godzinach oba urządzenia odliczą ten sam czas co do ok 1s.

Link to post
Share on other sites

Zawsze błąd będzie - jakbym użył zegara radiowego DCF to by nie było... Nie używam kwarcy zegarkowych, bo one mają bardzo duży błąd i trzeba je kalibrować. Z resztą im wyższy kwarc tym mniejszy błąd odmierzania czasu - ja dałem sprawdzony kwarc 6MHz, a cały zegar jest oparty na przerwaniu generowanym z timera co 100ms. Nawet jeśli na całym zakresie odchył będzie około minuty to nie jest to duży błąd i nikt tego nie zauważy - z resztą 99 godzin to ponad 4 dni - jeszcze na takiej imprezie nie byłem.

A sprawdzę z ciekawości częstościomierzem jaki ma to odchył.

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

nikt nie zauważy błędu, chyba że na początku imprezy wszyscy w drużynie, która ma rozbroić naszą atrapę włączą stopery i się okaże ze np. po wejściu do pomieszczenia wg wskazań ich timerów powinno zostać 3 minuty a zostaną 2;). O ile przy konstrukcji do własnych eksperymentów i zastosowań ma to znikome znaczenie o tyle jak chcę to produkować i sprzedawać to już ma. Też nie sądzę, aby taka impreza trwała ok 100 godzin, bo przy średnim poborze prądu = 90mA dołączony akumulator musiałby mieć co najmniej 9 Ah...a takich akumulatorów w ASG się raczej nie stosuje, chyba że byśmy połączyli równolegle kilka baterii. Jednak sprzedając urządzenie o zakresie pracy do 99:59:59, nie może być tak, że ktoś odpali stoper to nasz układ odliczy o minutę mniej albo więcej. Kwarce zegarkowe maja tolerancje po 20ppm, też kiedyś kalibrowałem układy RTC, ale myślę, że sprawdzę jeszcze dokładność na takim kwarcu. Zależy mi na zejściu do maks. 10 s błędu przy 100 godzinach.

Link to post
Share on other sites

Właśnie wygrzebałem starą centralkę alarmową, gdzie użyłem kwarcu 32768 Hz - ustawiłem czas, mam dla porównania zegarek cyfrowy oraz zegar na laptopie. Zobaczymy jakie będzie wskazanie po kilku godzinach.

Jeśli rozbieżność będzie <1 s przy kilku godzinach, będę mógł uznać, że warto zastosować kwarc. Niestety będę musiał użyć dwóch rejestrów

przesuwnych zamiast jednego, bo mi pinów w układzie zabraknie;).

Link to post
Share on other sites

No i prototyp przerobiony - kwarc 32768Hz dołączony, czas mierzę dla 12h,

na 3 niezależnych timerach - mój układ, timer na PC oraz stoper w zegarku.

Jeśli na 12h nie będzie błędu większego jak 1s, zrobię pomiar dla 24 i 100h.

Wtedy ustalę błąd maksymalny, jeśli będzie < 10s, zrobię testy dla temp = ok. 0 stopni C i dla wysokiej temperatury ok. 80 stopni (w lecie w obudowie może się taka zrobić). Jeśli będzie wszystko ok zmienię płytkę i do producenta obwodów >> :)

Link to post
Share on other sites

Jak pisałem wcześniej - użyłem sprawdzonego kwarcu który ma bardzo mały odchył częstotliwości. Dodatkowo częstotliwość kwarcu jest dzielona na 6000000 (dla 1s) więc tyle razy błąd będzie mniejszy. Dla kwarcu 32768Hz dla 1s podział jest ok. 180 razy mniejszy jak dla kwarcu 6MHz.

Link to post
Share on other sites

Robiłeś już jakieś testy czasowe - ?

 

Mam podłączony oscyloskop i cały czas tak samo - czyli się sprawdza. Oczywiście gołym okiem

błędu mniejszego jak 0,25 - 0,5 s nie zauważę, ale myślę, że to był dobry pomysł.

No przy takim kwarcu jest ma dużą stabilność częstotliwości to masz malutki błąd.

Edited by wojteksct
Link to post
Share on other sites

Właśnie zerknąłem na dane, które przedstawiłeś - być może taka dokładność

wystarczy. Jednak zmierzyłeś jeden kwarc. Może być tak, że jeden będzie miał poniżej wartości deklarowanej a drugi powyżej. Wtedy czas upłynie za szybko, jeśli to będzie 1-2 sek. przy 8 - 10 godzinach to jeszcze jakoś można przeżyć, gorzej jak facet wejdzie do pomieszczenia i na jego stoperze będzie miał informację, że zostało 60 sek. a na atrapie będzie że 20;).

Jednak myślę, że niezależnie czy stosuje się kwarc HF 6MHz jak Ty, czy u mnie gdzie zegarkowy, który ja mam ma 30ppm (tj. 0,0001 % * 30) co daje 0,003 % błędu (tolerancji), to przy 1 godzinie będzie to będzie to +/- 0,108 s. Biorąc pod uwagę maksymalny możliwy do ustawienia czas dla 100h będzie to ok. 10,8 s. Myślę, że wynik jak najbardziej do przyjęcia dla temperatury pokojowej. Ciekawy jestem jak wyjdą testy przy innych wartościach temperatury.

 

Wiem, że może niepotrzebnie przesadzam z tą dokładnością, jednak trzeba się liczyć z tym, że grupa, która będzie miała rozbroić ładunek, będzie też miała stopery, żeby wiedzieć jak wygląda sytuacja z czasem.

 

Przeliczałem sobie wpływ temperatury na kwarc zegarkowy i niestety przy różnicy pomiaru ot T0 = 25 stopni o 25 stopni w dół lub w górę spowoduje błąd o ok 26-30 s.

Chyba jednak biorąc pod uwagę zastosowanie urządzenia oraz to, że raczej 100 - godzinne imprezy się nie wydarzą, można spokojnie przyjąć to za wystarczające.

Edited by wojteksct
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...