Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
PiotrKa

Przepisy dot. posiadania broni w Republice Węgierskiej

Recommended Posts

Nawiązując do jednego z moich postów (oraz do toczącej się u nas debaty na temat dostępności broni) - kilka słów na temat dostępności broni u naszych węgierskich "Bratanków":

- Wartością graniczną dla broni pneumatycznej i wszelkiej innej dostępnej dla pełnoletnich bez zezwolenia i rejestracji jest limit 7,5 J (zatem są bardziej restrykcyjni niż my...)

-Na podstawie rejestracji podczas zakupu dla osób pełnoletnich, nie karanych są dostępne pistolety/rewolwery na amunicję gazową o kalibrach od 6 mm do 11,43 mm. Oraz nie spotykane u nas pistolety/rewolwery oraz krótkie strzelby na amunicję gumową o niskiej energii (do ok. 100J) - przepisy dopuszczają używanie i przechowywanie takich"broni" tylko w domu/na swojej posesji - w celach samoobrony, nie można jej ze sobą ukrycie przenosić w stanie załadowanym. Broń ta nie jest dostosowana do amunicji bojowej (jej użycie powoduje destrukcję takiej broni).

- Broń zabytkową oraz czarnoprochową oraz repliki dostosowane do rekonstrukcji (blank guns) są dostępne dla pełnoletnich bez ograniczeń. Strzelanie z broni zabytkowej i jej replik tylko na strzelnicach.

- Broń palna bojowa i sportowa oraz wszystkie urządzenia strzelajace o energii + 7,5J są dostępne na podstawie licencji odnawialnej co rok (wymogi są ogólnie podobne do naszych: niekaralność,warunki ekonomiczne i zdrowotne posiadacza). W praktyce pozwolenia na bojową broń krótką są wydawane bardzo żadko (część obywateli zaspokaja swoje potrzeby samoobrony bronia gazową i dostosowaną do amunicji gumowej)

- Broń myśliwska na podstawie odrębnych przepisów w ramach egzaminów w kołach łowieckich

- Broń sportowa na podstawie odrębnych przepisów w ramach egzaminów przy sekcjach strzeleckich.

- Paralizatory elektryczne i miotacze gazu - dostępne bez ograniczeń dla osób pełnoletnich

- przepisy zakazują przenoszenia przy sobie noży o ostrzy dłuższym od 80 mm, oraz noży automatycznych (tj. takich które można otwożyć przy użyciu jednej ręki)

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Broń zabytkową oraz czarnoprochową oraz repliki dostosowane do rekonstrukcji (blank guns) są dostępne dla pełnoletnich bez ograniczeń. Strzelanie z broni zabytkowej i jej replik tylko na strzelnicach.

A jak to rozgraniczają, bezsensowną datą jak u nas (1850), czy technologicznie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety nie wiem czy jest tam ustawowa data rozgrzniczająca - podejrzewam że jest to rok 1900 - ponieważ spotyka się węgierskie i niemieckie Kar98 - w pełni sprawne w prywatnych rękach - zatem systemy na amunicje scaloną też mogą wchodzić w grę - pewności nie mam (napiszę jak dostanę info od kogoś z tamtąd...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...