Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

PiotrKa

Użytkownik
 • Content Count

  29
 • Joined

 • Last visited

 1. Koncesjonowane podmioty w PL mają możliwośc sprzedaży osobom fizycznym noktowizji Generacji 2/2+ (są np. u nas dostępne monokulary Dedal czy Dipole w tej generacji, są produkty ATN-a. Od blisko roku są też białoruskie Yukony Gen2+ - póki co w wersjach z powiększeniem bodajże 5x). ATN jest produkcji amerykańskiej a jest na rynku (w Gen2/2+ oczywiście). Jasna sprawa że póki co obrót Gen3 dla osób fizycznych będzie niemożliwy...
 2. Póki co tylko na zachodnich rynkach pojawiły się nowe wcielenia noktowizora Yukon NVMT1 (najpopoularniejszego noltowizora na polskiej scenie ASG/Outdoor/Survival). Jak wynika ze zdjęć dotychczasową obudowę wykonano w czarnej tonacji, Soczewka wejściowa układu optycznego ma podobnie jak w MVMT-1 średnicę 24 mm - natomiast rewolucyjną nowością jest fakt zastosowania w dwu wersjach odpowiednio przetworników generacji 2+ oraz 3 ! Ceny na poziomie 1000 USD za Gen2+ i ok. 2600 USD za Gen3. Niezwykle konkurencyjna cena sprawia że produkty te mogą zdrowo namieszać na naszym rynku optyki paramilitarnej - dosłownie NVG może "zejść pod strzechy". Obecnie nowy monokular gen2/2+ na polskim rynku ma ponad dwukrotnie wyższą cenę, Gen3 nie jest wogóle oferowana osobom fizycznym na rynku pierwotnym a ceny w obiegu niekoncesjonowanym przekraczają kilkanaście tysięcy za egzemplarze używane i pozbawione gwarancji. http://www.vdoelectronics.com/products/B000YQ87WS/Yukon_Centurion_Systems_Multitask_Monocular.html http://www.opticsplanet.net/yukon-1-5x24-mm-cs-4057-multitask-gen-3-night-vision-monocular-44057.html Ciekawe tylko kiedy ktoś w Polsce zacznie to sprzedawać? Proponuję akcję mailingową w kierunku sklepów Teleskopy.pl i DeltaOptical - jeśli dystrybutorzy zauważą jakie jest zapotrzebowanie na rynku - mogą dostrzec szansę zrobienia interesu...Podajcie dalej!
 3. Witam! Czy ktoś z Kolegów ma jakieś doświadczenie z używaniem noktowizorów prod. DIPOL (zwłaszcza monokular D125 i gogle D2S). Proszę o info jak wygląda realna praca w trybie pasywnym i aktywnym (np w porównaniu do wszechobecnych Yukonów NVMT1), jak nokto sprawuje się w przeciętnych warunkach leśnych? Czy część bliskiej podczerwieni z emitera w trybie aktywnym jest widoczna gołym okiem? Oraz czy to prawda że D125 pasuje do J-Arma i montażu Rhino mount (jak twierdzą niektórzy dystrybutorzy). Dziękuję z góry za wszelkie informacje!
 4. W ostatnim numerze czasopisma "Broń i Amunicja" jest artykuł który w bardzo konkretny i merytoryczny sposób obisuje nowe elementy znowelizowanej ustawy o broni i amunicji. Autor rozwiewa w nim nadzieje które mieli strzelcy i ukazuje intencje twórców nowej ustawy, polecam lekturę!
 5. "kropla drąży skałę" - Nowelizacja idzie z postępem - po pobieżnej lekturze widzę że największymi beneficjentami "nowego" są rekonstruktorzy. Jeśli dobrze rozumiem literę prawa - to posiadacze broni kolekcjonerskiej będą mogli nabywać do niej amunicję oraz normalnie eksploatować ją na licencjonowanych strzelnicach? To też przełom. Czas pokaże jak komendanci powiatowi policji będą rozpatrywali wnioski na pozwolenia wszystkich typów... - Mam pytanie do kolegów: czy ROMB spełnia kryteria organizacji strzeleckiej - w której to członkostwo jest jednym z koniecznych elementów ubiegania się o pozwolenie na b.p. ?
 6. W linku nowy pomysł SLD dot. problematyki posiadania broni ostrej: http://niezalezna.pl/artykul/calkowity_zakaz_broni_/40576/1 No cóż-w świetle ostatnich wydarzeń łatwiej nie będzie...kto dziś pamięta jeszcze o projekcie zmian do Ust. o Broni i Amunicji w ramach komisji Przyjazne Państwo? Wybory minęły - zatem o głosy strzelców i potencjalnych przyszłych posiadaczy nikt juz nie dba...
 7. ...Nie wydaje mi się - nic takiego nie twierdzę - wręcz przeciwnie piszę w swoim poście że PTW jest poza konkurencją (bo tak jest w istocie). Po prostu jestem ciekaw co im z tego wyjdzie... - Jakość chińskich produktów jest powszechnie znana - mimo potężnego skoku jaki w ciągu ostatnich 3-4 lat dokonali - przy tych kosztach i kulturze technicznej wciąż wiele im brakuje do "pierwszej ligi". Najdobitniej widziałem to właśnie w gazówkach (miałem jednocześnie M4 Western Armsa oraz M4 i SCAR WE - dla porównania nabyłem kopię WA produkcji AGMa - technicznie była to całkowita porażka - mimo pozornie skopiowania całego systemu WA)
 8. Ciekawi mnie mocno kiedy Systema produkcji A&K pojawi się na rynku. Krakman ma z nimi chyba najlepsze kontakty - zatem obstawiam że tam się to może pojawić w sprzedaży. Co do ceny to stawiam na mniej więcej dwukrotność ceny M4 fullmetal prod. A&K/P&J - zatem minimum ok. 1500 - 1700 PLN - co do dostępności: zakładam że byłoby to przed końcem roku - na tradycyjny boom zakupowy. To oczywiście tylko moje dywagacje a czas pokaże co z tego będzie. Inna sprawa to wykonanie - A&K jest jedną z lepszych jakościowo chińskich firm i dobrze że to oni wzięli systemę na warsztat - a nie np AGM... Jeśli A&K spisze się technicznie to może to zagrozić nie tyle Systemie (bo ta nie ma konkurencji głównie w samym prestiżu marki) ile CTW - które też jest kopią (wysokiej jakości ale jednak...). Mam nadzieję że nie będzie to porażka jaką były chińskie gazówki będące kopią systemu WA - a które bez tuningu przekraczającego kilkukrotnie wartośc samej repliki - nadawały się tylko do celów demonstracyjnych.
 9. Mam pytanie do użytkowników korpusów metalowych M4 produkcji King Arms i G&P: jak "pracują" w nich magazynki real-cap i low-cap następujących firm: - STAR (plastiki 30 k) - P&J (plastiki 35 i 25 k) - P&J / Boyi (metalowe 68 k) - SRC (metalowe 70 k) - Classic Army (metalowe 30 i 68 k) Chodzi mi zarówno o to jak podają oraz jak wchodzą w gniazdo magazynka - pomimo że to teoretycznie jeden standard słyszałem że są czasem problemy ze zbyt dużym (lub za małym) luzem Z góry dziekuję za informacje!
 10. - Napisałem "...na broń pneumatyczną +17J..." mając na myśli broń pneumatyczną w myśl ustawy (bo pneumatyki o mniejszej energii są tzw "urządzeniami pneumatycznymi" i jest oczywistością że nikt nie oczekuje jakichkolwiek badań od ich posiadaczy). Mam na myśli broń pneumatyczną wymagąjącą w myśl ustawy o broni i amunicji - rejestracji na policji (przynajmniej w woj. Małopolskim i Śląskim procedura polega na złożeniu przez posiadacza broni pneumatycznej (więc o mocy powyżej limitu) - badań lekarskich, przeprowadzonych u wskazanego lekarza - ich częścią jest badanie wzroku a zgodnie z instrukcjami dla lekarzy uprawnionych do wystawiania powyższych zaświadczeń - wady wzroku (bez sprecyzowania) są podstawą do wystawienia negatywnej opinni lekarskiej - co dyskwalfikuje potencjalnego posiadacza broni już na starcie procedury. Podobie jest podczas badan lekarskich będących wstępem do złożenia dokumentów na Patent Strzelecki - negatywna opinia okulisty czy neurologa dyskwalfikuje ubiegającego się o patent już przed dopuszczeniem do egzaminu. Proszę o dokładne czytanie postu - informacje jakie podaję (dot. uwarunkowan prawnych) znam bądz z autopsji - bądz od wiarygodnych osób - w przeciwnym razie po prostu nie pisałbym ich... Pozdrawiam!
 11. Kolejny kraj który pragnę krótko opisać w tej materii to odwiedzana prze ze mnie często Austria. Każdego kto choć raz odwiedził ten kraj uderza porządek,spokój i panujące tam bezpieczeństwo-zarówno w dużych miastach (Wiedeń, Gratz) czy na prowincji (skądinąd pięknej).Warto także wiedzieć że wg. Danych Bundeskriminalamt Wiedeń jest najbezpieczniejszą stolicą Europy i świata...Natomiast liberalizm prawny Austriaków budzi w nas, Polakach - co najmniej zdziwienie. A zatem: - broń pneumatyczna (luftschusswaffen) - od zabawek po wyczynowe - bez limitu mocy, dostępna dla pełnoletnich, bez rejestracji. - broń gazowa - bez żadnych ograniczeń dla osób pełnoletnich. - Strzelby gładkolufowe (z wyłączeniem automatycznie przeładowywujących się - tzw Jaegerautomaten oraz z wyłączeniem pompek o poj. magazynka +5 naboi) - sprzedawane niekaranym i pełnoletnim obywatelom bez pozwoleń - jedynie na ogólną i formalną rejestrację (wymagany stały adres zameldowania). Podobnie amunicja do nich.Uwaga-ich przeznaczeniem jest obrona domu - do polowania jest wymagane oddzielne pozwolenie i członkostwo w odpowiedniku polskiego koła łowieckiego... - broń na amunicję sportową kal 5,56 mm - pistolety i karabinki (z wyłączeniem tych strzelających serią) - dla osób pełnoletnich i nie karanych, będących członkami klubów i sekcji strzeleckich - sprzedaż tylko z rejestracją. - Broń myśliwska - dla osób zrzeszonych w kołach i klubach łowieckich - po spełnieniu wymogów (staż, stałe zameldowanie,niekaralność - są niskie wymagania zdrowotne - poluje wielu ludzi w mocnych okularach... w Polsce wymagana jest dla KAŻDEGO pozwolenia na broń - także gazową, pneumatyczną + 17J, sportową, myśliwską i bojową - pełna ostrość wzroku!) - Broń palna bojowa - na podstawie zezwoleń - dla wszystkich spełniających kryteria (podobne do wymogów na b.myśliwską). Austriacy są jednym z najsilniej uzbrojonych narodów europy - i prawdziwym społeczeństwem obywatelskim - pokazuje to że ścieżka prawna którą podąża Nasza Ojczyzna - jest biegunowo odległa od realiów naszych bliskich i dalszych sąsiadów w Europie.
 12. Rosja w powszechnej opinii uchodzi za kraj bardzo restrykcyjny w tym temacie - w rzeczywistości przepisy są tam liberalniejsze niż w Polsce. W odróżnieniu od naszych realiów - w Rosji jest znacznie szersza grupa osób posiadających broń palną z racji obowiązków zawodowych - oprócz armii, policji i innych resortów siłowych - broń służbową posiadają również pracownicy sądów (od danych funkcji w zwyż) oraz niektórzy pracownicy opieki społecznej. Broń w formie prezentu pożegnalnego otrzymuje rok rocznie tysiące emerytów z resortów siłowych. Łowiectwo ma zdecydowanie mniej elitarny charakter niż u nas - a liczba broni myśliwskiej w rękach obywateli jest wielokrotnie wyższ niż w Polsce. Co do osób cywilnych mogą one: - posiadać broń pneumatyczną o energii do 7,5 J, którą można użytkować tylko na wyznaczonych obiektach sportowych. - posiadać broń palną gazową lub niskiej energii do samoobrony - są to wersje pistoletów np. TT, PSM, rewolweru Nagan czy też odrębne konstrukcje przypominające pistolety sygnałowe - strzelające amunicją gumową o energii do ok. 150 J. Użycie w nich ciężkiej amunicji powoduje destrukcję takiej broni. Pozwolenia są przyznawane na okres 5 lat dla wszystkich nie karanych, posiadających stałe zameldowanie i źródło utrzymania i zdrowych psychicznie obywateli. - Broń palna - bojowa - pozwolenia są przyznawane na zasadach nieco podobnych do polskich, także na zasadzie koncesji dla np. pracowników ochrony. - broń myśliwska - dla osób zarejestrowanych w związku rybołówstwa i myślistwa - po zapłaceniu stosownych opłat - uzyskanie pozwolenia jest znacznie prostsze niż w polskich realiach. Przepisy te umożliwiają posiadanie niskoenergetycznej broni obronnej szerokiej grupie społeczeństwa w ramach oczywiście rejestracji i pozwoleń - ale na czytelnych zasadach. Niestety pokazuje to że nasze przepisy są w tyle nie tylko na tle krajów Unii Europejskiej... tu linki dla zainteresowanych głębiej tym tematem: http://www.gunlab.com.ru/excerpts.html http://www.gunlab.com.ru/summary.html
 13. Z uwagi na zupełną nieobecność na naszym rynku broni palnej niskiej mocy dostosowanej tylko do amunicji obronnej-niepenetrującej - oraz na brak uregulowań prawnych co do jej sprzedaży czy posiadania - podsyłam link do węgierskich samoobronek: http://www.thefirearmblog.com/blog/2009/08...e-barreled-gun/
 14. Niestety nie wiem czy jest tam ustawowa data rozgrzniczająca - podejrzewam że jest to rok 1900 - ponieważ spotyka się węgierskie i niemieckie Kar98 - w pełni sprawne w prywatnych rękach - zatem systemy na amunicje scaloną też mogą wchodzić w grę - pewności nie mam (napiszę jak dostanę info od kogoś z tamtąd...)
 15. Nawiązując do jednego z moich postów (oraz do toczącej się u nas debaty na temat dostępności broni) - kilka słów na temat dostępności broni u naszych węgierskich "Bratanków": - Wartością graniczną dla broni pneumatycznej i wszelkiej innej dostępnej dla pełnoletnich bez zezwolenia i rejestracji jest limit 7,5 J (zatem są bardziej restrykcyjni niż my...) -Na podstawie rejestracji podczas zakupu dla osób pełnoletnich, nie karanych są dostępne pistolety/rewolwery na amunicję gazową o kalibrach od 6 mm do 11,43 mm. Oraz nie spotykane u nas pistolety/rewolwery oraz krótkie strzelby na amunicję gumową o niskiej energii (do ok. 100J) - przepisy dopuszczają używanie i przechowywanie takich"broni" tylko w domu/na swojej posesji - w celach samoobrony, nie można jej ze sobą ukrycie przenosić w stanie załadowanym. Broń ta nie jest dostosowana do amunicji bojowej (jej użycie powoduje destrukcję takiej broni). - Broń zabytkową oraz czarnoprochową oraz repliki dostosowane do rekonstrukcji (blank guns) są dostępne dla pełnoletnich bez ograniczeń. Strzelanie z broni zabytkowej i jej replik tylko na strzelnicach. - Broń palna bojowa i sportowa oraz wszystkie urządzenia strzelajace o energii + 7,5J są dostępne na podstawie licencji odnawialnej co rok (wymogi są ogólnie podobne do naszych: niekaralność,warunki ekonomiczne i zdrowotne posiadacza). W praktyce pozwolenia na bojową broń krótką są wydawane bardzo żadko (część obywateli zaspokaja swoje potrzeby samoobrony bronia gazową i dostosowaną do amunicji gumowej) - Broń myśliwska na podstawie odrębnych przepisów w ramach egzaminów w kołach łowieckich - Broń sportowa na podstawie odrębnych przepisów w ramach egzaminów przy sekcjach strzeleckich. - Paralizatory elektryczne i miotacze gazu - dostępne bez ograniczeń dla osób pełnoletnich - przepisy zakazują przenoszenia przy sobie noży o ostrzy dłuższym od 80 mm, oraz noży automatycznych (tj. takich które można otwożyć przy użyciu jednej ręki)
×
×
 • Create New...