Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Przefokusowywanie lunety


Recommended Posts

Witam,

Ostatnio znajomy poskarżył się, że mimo iż kupił dobrą lunetę (akurat trafiła się okazja, normalnie musiałby wydać 300+) nie jest z niej zadowolony. Nie wiedziałem co może mu tam nie pasować i okazało się, że luneta nie łapała dobrze ostrości na dużym zoomie i małych odległościach (albo obraz był niewyraźny, albo siatka się rozpływała)

Oczywiście prostym i skutecznym rozwiązaniem okazało się przefokusowanie lunety na mniejsze odległości, jednak dla wielu ta operacja ciągle jest niewiadomą, przez co potem słyszy się niesłuszne opinie o naprawdę niezgorszym sprzęcie.

Jak sprawa ta wygląda w waszym przypadku? Czy konieczne było przefokusowanie waszych lunet? (zwłaszcza chodzi mi o popularne modele choćby BLOGa, czy inne lepsze modele z niższej półki)

Temat o tyle wydaje mi się pożyteczny, że nie znalazłem podobnego w tym dziale, a odpowiednie ustawienie optyki to dla snajpera rzecz bardzo ważna...

PS: O samej operacji przefokusowywania nie będę się rozwodził - wujek google wie nie mało na ten temat, za to może ktoś zda sobie sprawę z istnienia wcześniej niewyjaśnionego problemu z ostrością.

Link to post
Share on other sites

(zwłaszcza chodzi mi o popularne modele choćby BLOGa, czy inne lepsze modele z niższej półki)

BLOG akurat ma regulację paralaksy która działa dobrze i nie jest potrzebne przefuksowanie (w tych które widziałem, a widziałem ich troche).

Inne modele z niższej półki, czyli wszystko poniżej Leapersa i Delty Optical można sobie darować.

 

Zaś moją kopię ACOGa musiałem przefuksować, było to trochę skomplikowane, bo musiałem rozbierać okular i kombinować z odległością soczewki.

 

okazało się, że luneta nie łapała dobrze ostrości na dużym zoomie i małych odległościach

Zależy co rozumiesz przez duży zoom i małą odległość, ale wszystkie lunetki tak mają.

Problem ten tyczy głównie strzelców wiatrówkowych, którzy potrzebują aby lunetka ostrzyła na dystansie 5-50m. W AS nie potrzebujemy super ostrego obrazu na takich odległościach, lepiej mieć ostry obraz na dalszym dystansie, dzięki czemu widać gdzie leci kulka - to raz, dwa - można prowadzić szczegółową obserwację.

Link to post
Share on other sites

Zaś moją kopię ACOGa musiałem przefuksować, było to trochę skomplikowane, bo musiałem rozbierać okular i kombinować z odległością soczewki.

Zależy co rozumiesz przez duży zoom i małą odległość, ale wszystkie lunetki tak mają.

Problem ten tyczy głównie strzelców wiatrówkowych, którzy potrzebują aby lunetka ostrzyła na dystansie 5-50m. W AS nie potrzebujemy super ostrego obrazu na takich odległościach, lepiej mieć ostry obraz na dalszym dystansie, dzięki czemu widać gdzie leci kulka - to raz, dwa - można prowadzić szczegółową obserwację.

No dobra, ale choćby Bushnella Trophy udało się przefokusować tak, że w dalszym ciągu można było prowadzić obserwację na airsoftowych realiach (nieco ponad 1 kilometr idealnie ostrego obrazu), a nawet na odległość raptem paru metrów można było bez problemu korzystać z optyki i to na większości ustawień przybliżenia. Po prostu lepiej jest chyba ustawić optykę tak, że wprawdzie nie będzie można oglądać przez nią odległych pasm górskich czy samolotów na niebie, (to znaczy może i będzie widać obraz, ale krzyż się nam rozpłynie) ale za to uzyskać idealną ostrość na małych dystansach, na których się strzela - przede wszystkim chodzi o to, by nie trzeba było męczyć oka, by od razu po szybkim zerknięciu w okular widziało się wyraźnie cel i siatkę celowniczą. Poza tym jak wspomniałem niektóre lunety są domyślnie ustawione na większe dystanse, zwłaszcza optyka z niższej średniej półki, które to najczęściej lunety mają dobre szkła i mocną konstrukcję, ale brakuje im regulacji błędu paralaksy.

Link to post
Share on other sites

Bushnella Trophy udało się przefokusować tak, że w dalszym ciągu można było prowadzić obserwację na airsoftowych realiach (nieco ponad 1 kilometr idealnie ostrego obrazu), a nawet na odległość raptem paru metrów można było bez problemu korzystać z optyki i to na większości ustawień przybliżenia.

Raczysz żartować !, bo jeśli nie to chcę tego Trophy :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Raczysz żartować !, bo jeśli nie to chcę tego Trophy :mrgreen:

Rzeczywiście, trochę można by powiedzieć zażartowałem: tj. sprawdziłem odległość mojego balkonu od lasu, na którym łapie się granica ostrości na google earth dla pewności, i okazało się, że w linii prostej to trochę ponad 800 metrów (zawsze wydawało mi się że więcej, bo za wzniesieniem leży). W dodatku trzeba się na takiej odległości wpatrzyć, aby zobaczyć siatkę celowniczą. (ale sam obraz jak pisałem ostry) No i te parę metrów minimalnej odległości ostrego widzenia, to około 8 do 10-ciu metrów (zależy na jakim zoomie - od 3 do 6-ciu łapię całkiem ostro) - wprawdzie da radę ustawić, żeby łapało od 3 metrów nawet, ale wtedy drastycznie maleje ostrości na dużych odległościach. I to wszystko bez regulacji paralaksy.

Link to post
Share on other sites

Ej paralaksa to nie ostrość... Tzn nie tylko, to z tego co wiem tez zbieżność w pionie...

 

Ostrość regulujesz zwyczajnie, soczewką obiektywu.

Chodzi o ostrość krzyża w stosunku do ostrości obrazu. Zabawa z paralaksą ma na celu sprawienie, by siatka celownicza wskazywała dokładnie cel na różnych odległościach i przy nieidealnym złożeniu się do strzału.

Chodziło mi o to, że kolega GZ napisał:

BLOG akurat ma regulację paralaksy która działa dobrze i nie jest potrzebne przefuksowanie (w tych które widziałem, a widziałem ich troche).

I regulacja soczewką t

Edited by Tony Halik
Link to post
Share on other sites

I regulacja soczewką to właśnie przefokusowywanie - pozwala dostroić optykę do pewnego zakresu odległości.

Jest jeszcze regulacja na okularze, ta jest do dostrajania na bieżąco obrazu, w zależności od warunków.

Pierwsza część jak najbardziej ok.

Co do drugiej, to raz że regulacja paralaksy jest też boczna, jak w BLOGach, dwa że nie dostraja do warunków (nie wiem o co ci chodzi), ale pozwala wyostrzyć lunetę na danym dystansie. Dajmy na to BLOGa, na bocznym kółku rozpisane są odległości ostrzenia lunety, są podane w przybliżeniu (chińskim :mrgreen: ) ale da się ustawić ostre x10 na 15m i na 300m, tak samo inne odległości i powiększenia, niestety oznacza to ciągłą zabawę z pokrętłem regulacji paralaksy. Są jednak granice których nie przeskoczysz - np. x15 i 5m, nawet przefuksowanie nic tu nie da.

Link to post
Share on other sites

Co do drugiej, to raz że regulacja paralaksy jest też boczna, jak w BLOGach, dwa że nie dostraja do warunków (nie wiem o co ci chodzi), ale pozwala wyostrzyć lunetę na danym dystansie.

Się mnie rozchodziło o to, że na okularze dostrajasz "w locie" gdy ci potrzeba konkretnych ustawień: strzelanie na różne odległości przy różnym zoomie, wady wzroku itp.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...