Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam wszystkich.

 

Googlałem trochę za karabinczykami SZ USA na przestrzeni dziejów i ustaliłem co następuje:

-od czasów circa "Wietnam" używano CZEGOŚ TAKIEGO - w kształcie "0"

-jedyne co jeszcze znalazłem to INFO ZE SPECWARGEARA; na uwagę zasługuje dopisek, że cyt.: "Picture shows the carabineers of US Navy SEALs." (to naprawdę takie "SEALs exclusive"?)

-no i są jeszcze te współczesnie zestawy do zjazdów w skład których wchodzą takie czarne karabińczyki w kształcie "D" (z tym, że jak dla mnie to przypominają one te określane mianem "carabineers of US Navy SEALs"...)

 

Pytanie moje jest - jak kształtowała się historia standardowo wydawanych karabińczyków będących w użyciu przez amerykańskie wojsko w okresie 1985-1995. Używali tych z Wietnamu? Czy może wtedy już tylko te czarne "D"? Może generalny jakiś taki mix?

 

AceSpades.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Przede wszystkim nie do końca jest to jakaś ewolucja, bo i dziś w alpinistyce stosuje się równolegle różne typy karabińczyków. Pierwsze, "namowe" to tak zwane owale, drugie to HMS. Typ D to jeszcze inna kwestia, bardziej zbliżony do owali niż do HMSów. No, po prostu ma kształt litery D, tylko ze spłaszczonym "brzuszkiem".

 

Jeśli chodzi o ewentualne użytkowanie przez żołnierzy w latach 85-95, to stawiałbym właśnie na owale i ewentualnie D.

 

A to ze specwara to żadne Navy SEALs exclusive, dostaniesz to wszystko w kazdym sklepie alpinistycznym.

Edited by javelin
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...