Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

CM048M - celność, zasięg i regulacja nowej broni


Recommended Posts

Kupiłem replikę CM048M parę dni temu. Miałem okazję postrzelać ale w samotności a nie przy okazji organizowanej imprezy.

 

Zapewne na organizowanej strzelance moża popytać ludzi odnośnie podstaw technicznych, można tez poprosić o potrzelanie i wyrażenie opinii. Jednak mnie ciekawość zżera i muszę zadać parę pytań.

 

Jak sprawdzić czy broń jest dobrze wyregulowana fabrycznie? Chodzi mi o zasięg i celność.

Czytałem o zasadzie działania systemu hop-up. Pytanie tylko gdzie się to reguluje w tej replice (bo w instrukcji nie widzę) i czy w ogóle jest taka potrzeba.

 

Czy może lepiej poczekać do 1 strzelanki, dać doświadczonemu broń na chwilę i później wysłuchać jego rad? :)

Edited by squadnik
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze znajdź chwilę czasu i miejsce: bezwietrzne, co najmniej 50 metrów, żeby postrzelać. Sprawdź jak lecą kulki, jeżeli na tych 50 metrach mieszczą się w sylwetce to jest dobrze. Jeżeli lecą za nisko albo za wysoko wyreguluj hopka, najłatwiej jest złapać taki moment, że kulki lecą nieco do góry i bardzo delikatnie przesuwać dźwignię aż będą leciały prosto, ew. z lekkim lobem na końcu- jak kto lubi.

 

Jeżeli replika Ci sieje góra-dół i ogólny rozrzut jest bardzo duży to musisz dostać się do komory hopka (jak to zrobic jest w temacie o 048. W AK Cymy które robiłem była fabrycznie zasmarkana lufa i komora jakimś smarem, dodatkowo lufa była osadzona w komorze czymś na wzór Loctite'a, trzeba było ogrzać i klej puszczał. Jak już wszystko będzie maksymalnie czyste, wtedy można mówić o jakimś ustawianiu.

Link to post
Share on other sites

Dzięki koledzy. Takiej rady potrzebowałem.

 

Na razie strzelałem raz w ubiegły weekend w tajemniczym maleńkim lasku w mieście ;). Nie zauważyłem niczego niepokojącego raczej kulki lecą równo tylko nie wiem czy nie za blisko zaczynają opadać w dół... Czyli to 50 m powinny ciągnąć tam gdzie wyceluję ?

 

Postrzelałem dziś w pudło na chacie i zmartwiłem się mocno bo broń się dziwnie zacina. Czy to, że czasami nie wystrzeli albo że słychać jakby "pół" wystrzału to może być efekt słabej baterii ? Chyba jest już słaba bo w sumie wystrzeliłem ponad 1000 kulek.

 

Mam podejrzenie, że zepsułem sobie baterię bo nie wiedziałem, że trzeba posiadać wyładowarkę aby poprawnie ją sformatować...

Ja takowej nie posiadam a zakończyłem w weekend strzelanie jak batka nie była jeszcze rozładowana :/

Jak teraz ją podładuję to zapewne wpłynie to istotnie na pogorszenie jej żywotności?

 

Zauważyłem też niepokojącą sprawę. W trybie pojedynczego strzału zdarza mu się strzelić ogniem ciągłym... Ale zdarza mu się też nie wystrzelić w ogóle o czym wspomniałem wyżej....

Edited by squadnik
Link to post
Share on other sites

Słychać jakby "pół" wystrzału - tutaj nie pomogę bo cię nie rozumiem. Gdy bateria jest słaba słychać próbę naciągnięcia sprężyny przez silnik ale ten nie daje rady i nie ma żadnego

 

Baterią się nie martw. Fabryczna i tak jest tandetna więc spokojnie możesz ją męczyć bo i tak kupisz pewnie nową niedługo.

Poza tym wbrew powszechnej opinii rozładowywarka wcale nie jest niezbędna w przypadku aku ni-mh. Ważne jednak żebyś pilnował czasu ładowania w przypadku pustego pakietu lub jego napięcia które nie powinno przekraczać 1,5V na ogniwo a najlepiej kup ładowarką modelarską.

Co do zacinania się trybu ognia to lepiej zgłoś się do sprzedawcy bo jak zaczniesz grzebać samemu to stracisz gwarancje.

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Pytanie tylko czy jak będę ładował parę pierwszych razy stockową i bez rozładowywania to czy nie spierniczę totalnie batki ?

Na razie nie będę inwestował w ogóle w replikę bo mam inne wydatki więc pytanie czy da się kiedyś taką baterię odratować - przywrócić choć trochę żywotność.

 

 

Aha. Pytałem wcześniej ale jakoś nikt chyba nie zwrócił na to uwagi.

Jak faktycznie bada się zasięg i co on oznacza? Wedle jakich reguł mam przyjmować za prawdę, jaki zasięg ma obecnie moja replika.

Edited by squadnik
Link to post
Share on other sites

Nie masz się co przejmować. W twojej Cymie siedzi sprężyna m130 i dlatego bateria tak szybko leci. Trzeba pomyśleć o jakiejś konkretniejszej baterii i ładowarce mikroprocesorowej. Jeżeli idzie o regulację HopUpa to u mnie najlepiej sprawdza się ustawienie, gdzie w końcowej fazie lotu kulka minimalnie opada a potem delikatnie jeszcze ją podrywa do góry. Zawsze to te 2-3m zasięgu więcej. Jakie ustawienia się sprawdzą w Twojej broni to musisz sam stwierdzić. Najlepiej byłoby ustawiać w jakimś zacisznym miejscu. Taśmą mierniczą (nie krokami) odmierz sobie 50m i postaw jakieś pudło/tekturę czy coś w tym stylu. Jak będzie wiatr to zakłóci strzelanie, wtedy i zasięg i celność mają wartość losową. Najlepszą opcją będzie jak pojedziesz na pierwszą akcję, to ktoś z bardziej doświadczonych kolegów ustawi i pokaże jak to mniej więcej powinno wyglądać. Jak będziesz ustawiał sam HU to uważaj żeby nie ustawiać go na max. Nie wszystkie komory mają identyczne dystansery czy inne popychadła i może dojść do zablokowania kulek w komorze. Warto też wyciorem wyczyścić lufę.

 

Tak jak koledzy pisali wyżej również polecam wymianę gumki HU na coś konkretniejszego. Przy okazji wymiany oczyścisz sobie komorę i okolice z nadmiaru smarowidła.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Gdy bateria jest słaba słychać jakby się silnik dławił. Naciąga trochę ale to za mało mocy by zębatki zrobiły pełen cykl. Po prostu naładuj baterie do momentu aż będzie gorąca. Jeśli masz miernik to sprawdzaj napięcie. Dla 8 ogniw woltaż wyniesie od 11,5v do 12v świeżo po ładowaniu. Nie bój się tak o tą replike. To nie porcelanowa laleczka, obmacaj ją dokładnie bo żołnierz musi wiedzieć co tak naprawdę ściska w rękach. No i szukaj, czytaj, wszystko tu jest, wystarczą chęci i ciekawość.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Czytałem, że większość cym ma problem z powtarzalnością, ale to co się w mojej 048M dzieje to już chyba przesada :icon_smile:

zmieniłem gumkę na zieloną g&g, zmieniłem dystanser, wyczyściłem komorę i lufę i nadal to samo.

Bardzo mocno reaguję na regulacje hopup, ale jak kulka po 30 metrach nie poleci w górę, to poleci w lewo, albo w prawo.

Kulka leci 30-35 metrów prawidłowo, póżniej leci gdzie chce (kule psbp g&g 0.25) Macie może jakieś pomysły, co może być nie tak?

 

W oryginale była gumka czarna, pierścień mniejszy i dystanser krótszy, zmieniłem ją na zieloną, większy pierścień i dłuższy dystanser. (to co było w zestawie z zieloną gumką wymieniłem)

 

Regulamin zabrania podłączania się zwykłym użytkownikom do istniejących tematów. Tym razem daruję :icon_lol: ale na przyszłość czytaj regulaminy. Buniek92

Link to post
Share on other sites

@Cezzarcezzar

Mogłeś źle założyć gumkę. Gumka HU ma taką jakby wypustkę która idealnie wchodzi w lufę przez co "kołnierz" gumki lepiej jest dociskany przez dystanser. (jak zerkniesz do środka gumki to zrozumiesz o co mi chodzi, takie zgrubienie w środku gumki).

Jeszcze jest opcja, że komorę źle złożyłeś, przez co źle kręci, chodź komorę do ak ciężko źle złożyć :P.

Link to post
Share on other sites

Nieosiowość dysza-komora? U mnie tak było przez popychacz. Taka sama gumka, gg zielona. Może też dłuższa dysza źle trafiać w kołnierz gumy. Zginać go ale wtedy kulka by się blokowała przed gumką, w komorze. Taka nieszczelność to skoki fpsów no i szaleństwa z kulkami. Można jeszcze dystanser bardziej miękki i cieńszy założyć. Na kulkach 0.25 u mnie jest już ok, mając powyższe problemy na 0.30 tak to właśnie rozwiązałem.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...