Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jak zrobić hop-up ??


Recommended Posts

Odpowiem na temat Hop-Up.

W swojej samoróbce (Sig Sauer P228 od STTi) wykorzystałem fragment silikonowej rurki, ale przy odrobinie zaparcia myślę, że można zastosować każdy rodzaj elastycznej uszczelki. Bardzo dobre linki do samego Hop-Up, jego działania i rozwiązań podał KaT:

http://www.classicairsoft.net/Articles/hopup/hop2.html

http://www.classicairsoft.net/Articles/hopup/hop3.htm

http://www.classicairsoft.net/Articles/hopup/hop4.htm

Taka drobna uwaga zaplanuj jakiś rodzaj regulacji Hop-Up, bo „wstrzelić się” w odpowiedni nacisk jest dosyć trudno, no i będziesz mógł używać kulek o różnych masach mając dobry zasięg jedynie przy regulacji, bez niej będzie to utrudnione.

Poczytaj jeszcze te tematy:

http://forum.wmasg.pl/viewtopic.php?t=10514

http://forum.wmasg.pl/viewtopic.php?t=8233

 

Prosiłbym jeszcze o udzielenie odpowiedzi osób z Rzeszowa gdzie kupić rurkę na lufę, a na temat Hop-Up szczegóły omawiać w wątkach do których podałem linki – myślę, że tak będzie lepiej.

 

Pozdrawiam

 

Medium

 

PS. Rudolf2 przepraszam, że nie zdążyłem odpowiedzieć na e-maila – nie zdążyłem, odpowiadam tutaj, więc nie będę tego przepisywał, aby odpowiedzieć to samo. Nie obrażaj się proszę, ale do środy nie wiem, czy znajdę czas na sen i jedynie z obowiązku odwiedzam forum.

Link to post
Share on other sites

Zaczynając od początku:

Jeśli zdecydujesz się na lufę od ASG (tak jak np. zaproponował Ci Chopin) będziesz właściwie zmuszony do wykorzystania całego bloku Hop-Up od elektryka. Oczywiście można takie zestawy jak i same gumki Hop-Up kupić w sklepach z ASG.

Jeśli jednak kupisz rurkę na lufę i będziesz chciał samodzielnie budować replikę rzeczywiście należałoby najpierw rozważyć czy będzie to rzeczywiście replika (to znaczy czy istnieje broń palna której Twój model będzie miotał kulki o średnicy 6mm). Jeśli ma to być replika uważam, że należy zobaczyć czy jest możliwość umieszczenia urządzeń do regulacji Hop-Up w taki sposób by za bardzo nie rzucały się w oczy niszcząc wygląd czymś, czego nie ma w rzeczywistości na broni. To oczywiście bardzo "purystyczne" podejście.

Osobiście uważam, że najprostszym do wykonania jest rozwiązanie z tego linka opisane jako Adjustable System (drugi szkic od góry), ewentualnie Toytec / Falcon.

Dlaczego?

1. Inne schematy (głównie te z przywołanego przez Ciebie linka) bazują na przesunięciu osi lufy wewnętrznej względem osi lufy zewnętrznej co moim zdaniem nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Mogą pojawić się luzy które spowodują, że cały układ będzie niestabilny, zatem niepowtarzalny w sensie nacisku, zatem i osiągów, poza tym wykonać wewnątrz lufy wewnętrznej profil lub prowadnice lufy wewnętrznej wcale nie uważam za zadanie łatwe.

2. Uszczelka połączona z lufą pod kątem lub z wycięciem. Całość układu będzie trudna do uszczelnienia, a każda nieszczelność będzie powodowała spadek osiągów.

3. Rozwiązane przywołane przeze mnie jako pierwsze - nacięcie na lufie i uszczelka o okrągłym przekroju z naciskiem na uszczelkę od góry (niekoniecznie śrubka może być jakiekolwiek inne rozwiązanie, chociaż regulacja za pomocą gwintu wydaje się być najprostsza). Należy jedynie pamiętać, że nacięcie na lufie musi być węższe od uszczelki (aby nie było strat ciśnienia) i na tyle szerokie by uszczelka mogła "wejść" do przewodu lufy. System prosty (okrągła uszczelka jednocześnie dociska i uszczelnia system), i praktycznie wykorzystany w moim pistolecie (co prawda była to rurka nie o-ring, ale idea ta sama).

4. Drugie proponowane przeze mnie rozwiązanie - otwór w lufie z góry o zmiennym przekroju (najpierw wiertłem o mniejszej średnicy, następnie o większej i nagwintowanie początku otworu) ze śrubką zakończoną częścią elastyczną. Część elastyczna powinna być tak zrobiona by częściowo "zachodziła" na większą średnicę (aby kulka przez nią przechodząc nie wyrwała jej z gniazda). Część elastyczna musi mieć jak najdokładniej wykonaną końcówkę, jak najbardziej okrągłą w przekroju osiowym, aby nie było przypadku, że regulując przekrzywi się bardziej na którąś stronę i kulka zacznie nam lecieć "w bok". Końcówka też nie powinna być "za ostra", ponieważ wtedy może się wyginać przy podkręcaniu kulki na boki powodując ten sam efekt skręcania kulki w locie w bok.

To chyba z grubsza wszystko.

Dodatkowo, kulka musi zostać przystopowana przez Hop-Up by ten prawidłowo spełnił swoje zadanie (nadal kulce rotację). Po prostu część energii z postępowej jest zamieniana na rotacyjną.

 

Pozdrawiam

 

Medium

Link to post
Share on other sites

I jeszcze jedno pytanie z czego zrobic hop up ?? tzn chodzi mi o jakas uszczelke czy co sam nie wiem. Bo dzisiaj zrobilem z takiej gumy tylko ona byla cienka i w koncu mi pekla :] ale do pekniecia efekt byl :] przy max. wkreceniu srubki kulka podkrecala sie okolo 5m. nad linie celownicza :] tylko teraz nie wiem z jajiej gumy to wykonac :/ czekam na odpowiedz. dzieki

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Witam korzystając z porad podanych w tym temacie dorobiłem rególowany hop-up do mego sprzętu troszke kombinowałem i szukałem części ale udało mi się dorobić to co chciałem. Miałem pewne wątpliwości co do tego pomysłu i prostoty jego wykonania, bo myślałem, że zrobienie hop-up to jest wielka sprawa. Ale wszystko wyszło super i zdziwiło mnie to jak poprawił się zasięg mojej repliki. :D

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Chcę dorobić do swojej repliki hop-upa. Wpadłem na pomysł, aby wkręcić do lufy śrubkę, na głębokość >1 mm, gdyż nie dysponuje materiałami na wykonanie prawdziwego hop-upa.

Oto moja wizja:

hopuprm8.png

 

Co o tym sądzicie? Czy to zadziała?

Link to post
Share on other sites

To będzie niszczyć kulki a nie podkręcać, hopek musi być z gumy lub silikonu, ona jest na tyle elastyczna, że nie porysuje kulek ale i na tyle mocna, że je podkręca. Możesz użyć nawet gumy od balona, lub recepturki ale nie gołej śrubki :?

Link to post
Share on other sites

wedlug mnie najlepiej zrobic hop-up z gumy z dentki. wycinasz odpowiedni kawalek i lufe troche przerabiasz tym ze wycinasz kawalek i wkladasz tam tego hop-up(a) tylko pamietaj ze ma byc u gory a nie na dole lufy bo bedzie podkrecac do dołu ostatnio zrobilem hop-up z gwiema glowkami a nie jedna i jest poprawa duza. wystarczy ze sie tren bombelek rozetnie i taki rowek bedzie tam. to łatwe pozdro

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Szczerze mówiąc to NIC nie rozumiem ani z artykułu z wmasg.pl ani z innych linków tutaj podanych jak zrobić ten HOP UP. Wystarczy po prostu włożyć sylikonową rurkę do lufy i to wszystko?? Jakoś nie rozumiem co robić z tym pilnikiem ani idei tych schematów. HELP 8O

Link to post
Share on other sites

Ja nie chce się dowiedzieć jak bo rozumiem jak działa hop up, ale zrozumieć jak go zrobić bo w artykule o zrobieniu hop upa nie pisze naprzykład jaki kształt ma mieć to wcięcie, w którym miejscu umieścić ten element silikonowej rurki i jakiej wielkości ma on być, a bez tego nie wiem czy da się to zrobić.

Link to post
Share on other sites

Po kolei.

1. Kształt wycięcia jest o tyle ważny by można było w poprzek lufy wycisnąć fragment gumki. Sam kształt i wykonanie zależy od możliwości technologicznych i kształtu tego, czego chcesz użyć do zrobienia elastycznej części podkręcającej - jednym (a raczej dwoma) słowem: wolna amerykanka.

2. Miejsce na wycięcie to kilka milimetrów od początku lufy (tak 4 do 6 mm).

3. Wielkość taka, żeby z lufy nie spadała i nie była naciągnięta tak mocno, że trącenie kulki ją rozerwie.

 

Z pomocnych podpowiedzi:

- regulacją może być zmiana nacisku nad wycięciem lufy, dobrze żeby było tam na to miejsce

- naciskać najlepiej jest czymś elastycznym (gumą silikonem) wtedy jest najlepszy efekt (tak jak dystanser).

 

Pozdrawiam

 

Medium

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...