Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć gdzie można kupić mapę do wędrówki pieszej(są takie, prawda?). Czy jest dokładna? Zastanawia mnie czy to jest jedna, ogromna mapa czy można kupić oddzielną dla każdej gminy, powiatu, województwa itp. Osobiście wolałbym jedną ogromną. Czy do tego są jakieś przyrządy ułatwiające jej czytanie i gdzie je można kupić?

Link to post
Share on other sites

Dokładność mapy zależy od jej skali. Nie używa się ogromnych map, ponieważ są nieporęczne. Mapy topograficzne bardzo często składają się z arkuszy. Jeśli nie miałeś wcześniej żadnego kontaktu z mapą topograficzną, ani też nie masz doświadczenia w jej czytaniu i poruszaniu się wg. niej, to polecam zdjęcia z geoportalu.

 

Najlepsze przyrządy do obsługi mapy to oko i busola.

Link to post
Share on other sites

Gdzieś widziałem dość magicznie wyglądającą linijkę chyba na filmie o SAS i kadeci wyznaczali nią trasę. Wiesz może co to? I wiesz może w jakich sklepach kupić mapę topograficzną? Uczę się terenoznawstwa na własną rękę bo niestety w szkole na przysposobieniu obronnym były "ciekawsze" tematy i na to nie starczyło roku szkolnego.

Link to post
Share on other sites

Linijka, to mógł być kątomierz do wyznaczania azymutów. Mapy możesz znaleźć na www.geoportal.gov.pl, możesz także poszukać na allegro. Nie kupuj starych "map sztabowych" z lat '80, ponieważ są mocno zdezaktualizowane. Możesz poszukać w sklepach map turystycznych - na początek mogą być przydatne, ponieważ zawierają mniej informacji niż wojskowe, a przez to łatwiej jest uczyć się na nich podstaw.

Link to post
Share on other sites

Osobiście mi wystarczają mapy z Geoportalu

Po odpowiednim zbliżeniu wybieramy po lewej stronie "skany map topograficznych" naciskamy Print Screen, wklejamy do programu graficznego [GIMP , PhotoShop czy jak kto woli to nawet i Paint] Kadrujemy i drukujemy :-)

Jak ktoś ma chęci i czas, a nie ma dostępu do drukarki o formacie większym niż A4 to ciekawym rozwiązaniem jest wydrukowanie mapy na kilku stronach i posklejanie taśmą.

Przy odrobinie treningu bardzo ładnie to wychodzi.

 

 

Mapy sztabowe z lat '80 o których pisze @Soman są dostępne tutaj: http://en.poehali.org/maps

 

 

Pozdrawiam

Hałas

Link to post
Share on other sites

Jak ktoś wspomniał - Geoportal to dobre źródło. Zależy tylko jaka okolica, bo z tego co widziałem, niektóre obszary różnią się szczegółowością, ale raczej wszędzie powinno być wystarczająco. Tereny, po których biegamy z ekipą są na szczęście bardzo wiernie odwzorowane, łacznie z pół metrowymi rowkami i skarpami do kolan ;)

 

Osobiście robiłem zawsze kilka print screenów, składałem to w całość w Photoshopie (czy podobnym), dodawałem siatkę na potrzeby ASG i się sprawdzają ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...