Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Farbowanie gumki/skarpety w goglach ESS - Profile NVG


Recommended Posts

Witam!

 

//Piszę tego posta z myślą niesienia pomocy innym użytkownikom, którzy również chcieliby dostosować choć odrobinkę swoje gogle do własnego munduru/upodobań.//

 

Odkąd zakupiłem gogle ESS - Profile NVG dręczyły mnie jasne kolory skarpety i gumki.

Posiadam kompletny mundur BW flecktarn, w związku z tym koniecznie trzeba było coś wykombinować z goglami, tak aby trochę się "zazieleniły".

 

 

Poczytałem trochę o farbowaniu tkanin. Farbowanie okazało się bardzo tanie - jedynie 3,5zł zapłaciłem za poniższy barwnik.

zdjcie2451f.jpg

 

 

Do farbowania konieczny jest garnek (zalecany jest emaliowany, nie wgłębiałem się w temat, dlaczego akurat emaliowany), który w zasadzie później będzie się tylko nadawał do farbowania. Farba niestety pozostaje na garnku, dlatego najlepiej popytać znajomych/rodzinę czy nie mają na zbyciu jakiegoś starego garnka.

 

Obawiałem się czy gumka nie utraci swoich właściwości dlatego zanim przystąpiłem do farbowania, gotowałem w podobny sposób gumki recepturki :). Nic się z nimi nie stało ,więc przystąpiłem do procesu.

 

Wlałem do garnka 1 litr wody tak jak napisano w instrukcji, wymieszałem barwnik, zacząłem gotować - wskazano 30 minut (często mieszając).

Po ok 20 minutach niestety musiałem dolewać wody (wrzątek z czajnika aby nie zmniejszyła się temperatura wywaru) - może gdybym miał do tego garnka pokrywkę, to by się udało prawidłowo, lecz jej nie miałem w związku z tym musiałem radzić sobie inaczej :).

Po 30 min dosypałem 2 łyżki soli kuchennej i dalej gotowałem 30min (2 razy dolewałem wrzątku).

Po 1 h "pichcenia" mogłem już przestać gotować. Wg instrukcji całość powinna wystygnąć do ok 60 stopni (o zgrozo - czy ktoś ma w domu termometr, żeby zmierzyć? :/), oczywiście moment ustaliłem wg termometru w dłoniach :D. Kilkakrotnie wypłukałem, wysuszyłem i efekt poniżej:

zdjcie2442f.jpg

 

 

 

Pierwszą fotkę wykonałem w świetle dziennym, a drugą niestety (w nocy) z lampą błyskową.

Ciężko zauważyć różnicę pomiędzy gumką przed/po. Poniżej fotka porównawcza z gumką z drugich gogli.

zdjcie2457.jpg

 

 

Zwróćcie uwagę, że nawet plastikowe elementy się zafarbowały, ciekaw jestem ile czasu wytrzyma barwnik na plastiku, wydaje się, że zafarbowało się trwale.

 

Efekt przypadkowego zafarbowania plastiku zastanawia mnie czy nie udałoby mi się zafarbować gumy trzymającej pasek i szybkę.... może w niedługim czasie wykonam test (jak tylko kupię kolejny barwnik).

 

 

Jeśli chodzi o efekt końcowy farbowania:

- skarpeta wygląda zadowalająco, kolor trochę ciemniejszy aniżeli na opakowaniu barwnika,

- gumka miejscami ma "przejaśnienia" prawdopodobnie z tego powodu, że podczas gotowania czasem wystawała z wody i może dlatego, że woda była dolewana i część barwnika mogło się wypłukać.

 

Jestem zadowolony z farbowania, jest mi to potrzebne do lasu i nie mam wielkich wymagań co do idealnego koloru, czy pojawiających się jaśniejszych odcieni khaki, ba to nawet lepiej :).

 

Ps.

Przed akcją farbowania uszyłem skarpetę do gogli z kurtki BW.

1 skarpeta - uszyta z kurtki.

2 skarpeta - efekt farbowania - kolor KHAKI

3 skarpeta - kolor oryginał

zdjcie2455.jpg

Link to post
Share on other sites

Przed przystąpieniem do farbowania gumy na szkła, zastanawiam się, że nawet jeśli farbowanie zakończy się sukcesem to jak się zachowa w terenie część gumy przylegająca do twarzy?

Ciekaw jestem czy pot nie zadziałałby jako "zmywacz" i ostatecznie barwnik czy nie spłynie mi po twarzy? ;).

Tak czy inaczej w zasadzie to nic nie tracę, chyba spróbuję mimo wszystko :).

 

Edit: literówka.

Edited by sasza26
Link to post
Share on other sites
W temacie farbowania - jakiś czas temu bawiłem się z Wustentarn :D

Efekt bardzo fajny, jak dla mnie najlepszy kolor z pierwszej fotki, środkowy wycinek.

 

W najgorszym wypadku będziesz miał gogle z systemem automatycznego nakładania maskowania twarzy. Brand-new technology.

To jest pomysł, nie będę musiał szala maskującego wiązać :D ;).

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Skoro już sprawdzałeś to na tą chwilę sobie odpuszczę (chyba, że będę miał coś dodatkowego do farbowania w tym kolorze, to przy okazji wrzucę gumkę do gara ;) ).

 

BTW spodziewałem się takich efektów, guma jest elastyczna, a farbowanie powierzchowne. Zakładałem, że na jakiś czas jedno farbowanie wystarczy.

Link to post
Share on other sites

Parę zdań na temat malowania.

Pomalowałem moje piaskowe ESS farbami modelarskimi Vallejo - ciemna zieleni, jednak nie całe ale powierzchnie zewnętrzne, część przylegającą bezpośrednio do twarzy jak i wewnętrzną część która jest za szybką sobie odpuściłem. Część przylegająca nie jest potrzebna aby ja malować, zresztą przypuszczałem że jako najbardziej podatna na zginanie/rozciąganie najszybciej się skruszy farba. Co do części wewnętrznej to nie chciałem jej zaciemniać.

Po pomalowaniu gogle schły trzy dni w ciepłym miejscu, przy oknie.

Byłem w nich parę razy i jedynie farba się skruszyła w momencie zakładania szybki i to dosłownie w dwóch miejscach na długości paru milimetrów. Na razie innych ukraszeń nie zauważyłem. Oczywiście nie chodzę i ich specjalnie nie obijam, ale w trakcie zwykłego użytkowania (gogle na twarzy lub na szyi jak je ściągnę) farba się trzyma.

Sam uważam to wyjście za tymczasowe i zastanawiam się albo nad kupnem zielonych lub czekam na efekty barwienia. W momęcie gdy mam farbki w domku to wyjście mnie nic nie kosztował.

PS: Szasza nie spylił byś tej skarpety, bo by mi spasowała :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

Hmm też mam jakieś farbki modelarskie, może się nada:D Nie głupie, byleby nie było piaskowego z zewnątrz, a z tyłu skarpetę na khaki i gitara:> Poza tym.. Gdzie kupię przeźroczysty wizjer do ESS NVG? Wszędzie niedostępne:<

 

 

P.S. Jak się trzyma ten barwnik na tych plastikowych elementach w końcu?

Edited by piotrekltk
Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...