Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[ARCH] Scenariusze wojny globalnej


Recommended Posts

Jestem ciekaw, czy dysponujecie jakimiś materiałami (może znaleźliście coś w sieci?) na temat scenariuszy wojny atomowej z okresu zimnej wojny. Chodzi mi nie tyle o cele ataków strategicznych bronią masowego rażenia (to jeszcze da się może znaleźć - choźć na razie szukam bez rezultatu :P) a o cele ataku wojsk konwencjonalnych i zastosowanie broni masowego rażenia na szczeblu taktycznym/operacyjnym.

Szczególnie interesują mnie scenariusze przyjęcia impetu ofensywy radzieckiej wewnątrz RFN, zbombardowanie pogranicza polsko-enerdowskiego w celu odcięcia od zaopatrzenia i uzupełnień (czyli jednym słowem działania na Froncie Środkowym). Interesuje mnie też problematyka zastosowania floty konwencjonalnej, działania jednostek aeromobilnych, powietrzno-desantowych itp. w razie takiego konfliktu.

 

Wiem, że swego czasu Discovery robiło dokument w klimatach historii alternatywnej, przedstawiający właśnie atak konwencjonalny UW na wojska NATO stacjonujące w ZSRR - o dziwo bez użycia broni masowego rażenia. Nawet go oglądałem, ale to było dawno i nic już z niego nie pamiętam.

Link to post
Share on other sites

Moge cos powiedzieć na temat jednego ze scenariuszy IIIWŚ.

a dokładniej przełamania dostaw wojsk i sprzętu z USA do Europy.

 

--->Dwie floty radzieckie miały za zadanie zabezpieczyć Turcje i Bosfor (floty na Morzu Śrudziemnym i Morzu Czarnym), potem na Atlantyk i zagrozić "środkowym szlakom morskim".

---> kolejny związek morski miał przez Morze Norweskie i Północne przedrzeć sie w rejon Islandii (Z baz w Murmańsku, Archangielsku i z morza Bałtyckiego z udziałem polskiej i wschodnioniemieckiej floty)zablokować tę trase konwojów z USA do Europy.

 

Całe szczęście ze nie doszło do realizacji tych planów bo większosć z nas albo by sie nienarodziła wogóle albo by wyparowała (zablokowanie tras morskich USA-Europa spowodowało by upadek państw zachodniej Europy wspomaganych przez szczupłe siły amerykańskie oraz reakcje ze strony USA w postaci zmasowanego ataku nuklearnego na wojska i ważniejsze osrodki komunikacyje, decyzyjne i przemysłowe państw Układu warszawskiego).

Link to post
Share on other sites

Mam ten program z Discovery nagrany na wideo - mimo, że są tam migawki z ćwiczeń (bo niby i skąd....), to jednak program był zrobiony bardzo fachowo.

Okazało się jednak, że do użycia broni nuklearnej doszło - NATO przeszło do kontrofensywy i dochodziło już do polskich granic, gdy Rosjanie zdecydowali się użyć ładunków taktycznych. To wywołało reakcję USA i Wielkiej Brytanii....

 

P.S. W programie wspomniano o polskich partyzantach, niszczących transporty rosyjskie.

Link to post
Share on other sites

Jesli chodzi o takie scenariusze to polecam ksiazki. Moze to nie jest bezposredni scenariusz sztabowy (o ktory ci pewnie chodzi) ale warto je przeczytac i na ich podstawie mozna napisac calkiem niezle scenariusze.

 

Tom Clancy "Czerwony sztorm" - wojna konwencjonalna w Europie - NATO vs. USSR

Larry Bond "Kocioł" - Niemcy i Francja vs. Polska w NATO i USA ;)

Dale Brown "Droga służbowa" - wojna jadrowa... Ukraina po stronie NATO

 

Niesamowita lektura, naprawde polecam. Wszystkie z serii AiB, do dostania w ksiegarniach lub na allegro w smiesznych cenach.

Link to post
Share on other sites

Okruch, nie dałoby się tego od Ciebie jakoś pożyczyć/przegrać? :)

 

http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB31/

http://www.isn.ethz.ch/php/

 

Linki do dwóch ciekawych stron - jestem w trakcie czytania.

Polecam pierwszy są tam przedstawione 3 scenariusze z 1963r (ale potraktowane mało szczegółowo - bo i nie takie założenie dokumentu) w oparciu o które możnaby niezłą książkę napisać :)

Link to post
Share on other sites

Nie mam tylko początku, ale chodzi o to, że w ZSRR doszło do puczu wymierzonego przeciw reformatorskiemu Gorbaczowowi. Zestrzelono jego samolot, a władzę przejęła armia.

Mam zamiar przegrać sobie kilka kaset na DVD, obiecałem już zresztą filmy chlopakom z Forum Szaszłyka (respect :!:). Bliższe szczegóły na privie, nie wkurzajmy moderatorów ;-)

Link to post
Share on other sites

Serdecznie polecam ksziążkę Caspara Weinbergera i Petera Schweizera "Następna wojna światowa". Jest to zbiór kilku scenariuszy prawdopodobnych przyszłych konfliktów na dużą skalę, opracowanych na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa światowego (sprzed paru lat). Scenariusze wyglądają faktycznie dość realnie (choć niektóre bardziej, inne mniej).

Naprawdę ciekawa lektura, choć nie ma właściwie nic wspólnego z pytaniem Uziela :o)

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...